Pekin 2022, Natalia Maliszewska, TVP Sport, wywiad, short track

i

Autor: TVP Sport/screen Natalia Maliszewska zapłakana podczas wywiadu

fatalne wieści

Polska gwiazda sportów zimowych tymczasowo zawieszona! Miała złamać przepisy antydopingowe, dochodzenie trwa

2023-09-12 13:09

We wtorek, 12 września, pojawiły się bardzo niepokojące informacje. Zdaniem „Przeglądu Sportowego” tymczasowo zawieszona została nasza najlepsza łyżwiarka szybka, Natalia Maliszewska. POLADA nie podaje danych zawieszonej zawodniczki, ale potwierdza, że taka sytuacja ma miejsce. Zawieszenie pojawiło się w związku z omijaniem terminów badań antydopingowych.

Przedstawicielka łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim została tymczasowo zawieszona do wyjaśnienia sprawy o naruszenie przepisów antydopingowych - poinformowała Polska Agencja Antydopingowa (POLADA). Według "Przeglądu Sportowego" chodzi o Natalię Maliszewską.

"W związku z pytaniami dziennikarzy, potwierdzamy, że przedstawicielka łyżwiarstwa szybkiego na torze krótkim została tymczasowo zawieszona do wyjaśnienia sprawy o naruszenie przepisów antydopingowych. Dotyczy to trzech błędów w zakresie podawania danych pobytowych i/lub nieobecności w okienku kontrolnym w ciągu 12 miesięcy. Decyzja o zawieszeniu jest efektem wyroku CAS w Lozannie, który nie zgodził się z wcześniejszym rozstrzygnięciem niezależnego Członka Panelu Dyscyplinarnego. Odwołanie do CAS wniosła Światowa Agencja Antydopingowa" - napisano w oświadczeniu POLADA.

POLADA sprecyzowała, że w ciągu 12 miesięcy łyżwiarka trzykrotnie ominęła kontrolę - dwa razy nastąpił błąd wprowadzenia danych pobytowych do systemu ADAMS, natomiast raz nie była dostępna do kontroli w wyznaczonym jednogodzinnym okienku, w miejscu i czasie przez siebie wskazanym. Pojawiła się po czasie, a kontrola doszła do skutku, ale POLADA oceniła zaistniałą sytuację jako naruszenie przepisów, o czym niezwłocznie poinformowano zawodniczkę.

"Niezależny Członek Panelu Dyscyplinarnego, do którego zawodniczka mogła wnieść zażalenie, zinterpretował zaistniałą sytuację w inny sposób. Światowa Agencja Antydopingowa, dostrzegając niespójność tej decyzji, w związku z obowiązującymi przepisami, skierowała sprawę do CAS. Wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie potwierdził, że zawodniczka popełniła błąd nieobecności w okienku kontrolnym (tzw. Missed Test)" - dodano w oświadczeniu.

Zawodniczce grozi maksymalnie dwuletnia dyskwalifikacja.

Natalia Maliszewska była drugą zawodniczką poprzedniego sezonu Pucharu Świata w short tracku na dystansie 500 m. W karierze wygrała trzy zawody PŚ w tej konkurencji. Nie mogła jednak w niej wystartować na igrzyskach olimpijskich w Pekinie z powodu pozytywnego wyniku na COVID-19.

Natalia Maliszewska pokazuje SE pokój w którym mieszka
Najnowsze

Materiał sponsorowany