Piotr Żyła

Autor: Marek Zieliński/Super Express Piotr Żyła

PŚ w Niżnym Tagile: Piotr Żyła wygrał kwalifikacje! Polacy awansowali w komplecie

2018-11-30 16:56

Cykl Pucharu Świata w skokach narciarskich przeniósł się do Rosji. Na skoczni w Niżnym Tagile w sobotę i w niedzielę odbędą się konkursy indywidualne. Rywalizacja zaczęła się tradycyjnie od piątkowych kwalifikacji. Te wygrał Piotr Żyła, który skoczył aż 134 metry. Jego koledzy z kadry zaprezentowali się równie dobrze i w komplecie awansowali do sobotniego konkursu.

Skocznia Aist nie jest łaskawa dla polskich zawodników. Żaden z biało-czerwonych nigdy nie zajął tu miejsca na podium, a najwyższą lokatą naszego reprezentanta na tym obiekcie jest szósta pozycja Kamila Stocha w grudniu 2015 roku. O poprawę tej pechowej statystki Polacy powalczą w dwóch najbliższych dniach.

Pierwszy krok w tym kierunku zrobili w piątek. W kwalifikacjach wzięło udział sześciu Polaków. O swego rodzaju przełamaniu możemy mówić w wypadku Macieja Kota, który w Kuusamo nie awansował do jednego z konkursów. Tym razem nie miał takich problemów. Skoczył 128 metrów i zajął miejsce w pierwszej dziesiątce.

Nieco słabiej zaprezentowali się Stefan Hula i Jakub Wolny, którzy osiągnęli 115 metrów, ale ich awans nawet przez chwilę nie był zagrożony. Dawid Kubacki skoczył natomiast 120,5 metra. Najlepszym z Polaków i najlepszym zawodnikiem w całych kwalifikacjach okazał się Piotr Żyła. "Wiewiór" wylądował na 134 metrze i nawet lider klasyfikacji Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi nie był w stanie go przeskoczyć. Kamil Stoch zajął natomiast czwarte miejsce ze skokiem na odległość 127 metrów.