Autor: Instagram/Łukasz Łukaszczyk Łukasz Łukaszczyk

Wspaniałe wieści

Rośnie następca Stocha i Żyły. Kibice skoków muszą zapamiętać to nazwisko. Miód na serce

2024-03-02 22:14

Kibice skoków w Polsce od dłuższego czasu martwią się przyszłością, kiedy liderzy naszej kadry - Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki - powiedzą "dość". Na szczęście pojawia się promyk nadziei - na zapleczu rośnie ich następca. Łukasz Łukaszczyk kontynuuje życiowy sezon, a w cieniu Pucharu Świata w Lahti wywalczył sobie prawo startu w elicie! 16-latek jest najmłodszym polskim skoczkiem z takim przywilejem.

16-letni Łukasz Łukaszczyk może skakać w Pucharze Świata. Rośnie następca Stocha i Żyły

O Łukaszu Łukaszczyku zrobiło się tej zimy głośno za sprawą znakomitego występu podczas Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Gangwon. Polski junior wywalczył tam brązowy medal pomimo upadku po jednym ze skoków. Gdyby nie to, zdobyłby złoto. Swój wielki talent skoczek urodzony w czerwcu 2007 roku potwierdził na późniejszych mistrzostwach świata juniorów, na których zajął dobre 7. miejsce. Niespełna 17-latek wypadł tam lepiej m.in. od uznanego Kacpra Tomasiaka, który rok temu otarł się o medal MŚJ. Z Polaków lepszy był od niego tylko piąty Tymoteusz Amilkiewicz. Cała ta trójka polskich juniorów w nagrodę udała się na trwający w ten weekend w Planicy Puchar Kontynentalny i już pierwszy konkurs przyniósł ważny moment. Łukaszczyk wywalczył sobie prawo startu w Pucharze Świata!

QUIZ: Rozpoznasz tych skoczków? Tylko najwięksi kibice sobie poradzą!

Pytanie 1 z 20
Zacznijmy od czegoś prostego. Skoczek na zdjęciu to...
Kamil Stoch

Łukaszczyk zajął w zawodach "drugiej ligi" 29. miejsce i zdobył pierwsze w karierze punkty Pucharu Kontynentalnego. To właśnie jeden ze sposobów, w jaki zdobywa się przywilej występów w elitarnym PŚ. Wciąż 16-latek został też najmłodszym Polakiem z takim prawem - zastąpił wspominanego Tomasiaka, który jest kilka miesięcy starszy (ur. w styczniu 2007 r.). W sobotę w Planicy rówieśnik Łukaszczyka był 28. - juniorzy okazali się lepsi m.in. od 30. Klemensa Murańki i 35. Andrzeja Stękały. Lepiej wypadli za to 16. Jakub Wolny i 19. Amilkiewicz. Zdyskwalifikowany został Tomasz Pilch, a zawody padły łupem Clemensa Aignera. Całą czołową "4" stworzyli Austriacy.

Małysz czy Stoch. Kto jest lepszy? Kibice w Zakopanem zdecydowali!