MŚ Planica kwalifikacje 02.03 WYNIKI

i

Autor: AP PHOTO MŚ Planica kwalifikacje 02.03 WYNIKI

Bóle to już przeszłość

Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokazali moc! Polacy wykonali plan na kwalifikacje, niesamowity Zajc [WYNIKI]

2023-03-02 18:39

MŚ Planica kwalifikacje dzisiaj 02.03 WYNIKI. W czwartek skoczkowie rozpoczęli rywalizację o medale na dużej skoczni. Na ten dzień zaplanowano kwalifikacje, w których odpadło 12 z 62 zawodników. W tym gronie nie było na szczęście żadnego Polaka, a Biało-Czerwoni odegrali główne role. Dawid Kubacki pokazał, że ból pleców to już przeszłość i przegrał jedynie z niesamowitym Timim Zajcem, a 0,2 pkt za wiceliderem PŚ uplasował się Kamil Stoch! Nieco słabiej poszło dziewiątemu Halvorowi Egnerowi Granerudowi, szesnastemu Piotrowi Żyle i 31. Aleksandrowi Zniszczołowi.

Wyniki kwalifikacji:

 • 1. Zajc 142,5 pkt (136 m)
 • 2. Kubacki 137,1 pkt (131,5 m)
 • 3. Stoch 136,9 pkt (136 m)
 • 4. Forfang 133,4 pkt (136 m)
 • 5. R. Kobayashi 132,9 pkt (131 m)
 • 6. Kraft 132,3 pkt (128,5 m)
 • 7. Hoerl 130,4 pkt (134,5 m)
 • 7. Geiger 130,4 pkt (131 m)
 • 9. Granerud 130 pkt (129 m)
 • 10. Prevc 128,1 pkt (133 m)

-----------------------

 • 16. Żyła 125 pkt (126 m)
 • 31. Zniszczoł 113,6 pkt (127,5 m)

Już seria próbna przed kwalifikacjami wlała sporo optymizmu w serca kibiców, bo Dawid Kubacki był w niej najlepszy, Piotr Żyła zajął 3. miejsce, a Aleksander Zniszczoł był ósmy. Z tego skoku zrezygnowali jednak Timi Zajc i Anze Lanisek, którzy są w czubie faworytów do medali MŚ na dużej skoczni. Pierwszy ze Słoweńców potwierdził to w obowiązkowej serii kwalifikacyjnej, w której oddał fantastyczny skok z 10. belki. 52 skoczków startowało z rozbiegu ustawionego o stopień wyżej, jednak na czołową "10" PŚ jury postanowiło skrócić najazd. Tylko Zajc nawiązał w tych warunkach do odległości uzyskanej wcześniej przez Kamila Stocha (136 m) i pewnie wygrał kwalifikacje.

Trzykrotny mistrz olimpijski zajął ostatecznie trzecie miejsce, przegrywając minimalnie z Kubackim. Dobre skoki z niższej belki oddali też Ryoyu Kobayashi, Stefan Kraft i Karl Geiger, za to zawiódł nieco Halvor Egner Granerud. Lider PŚ po wpadce na normalnej skoczni zapowiadał walkę o złoto, jednak jak na razie zupełnie nie nawiązuje do dominacji w ostatnich tygodniach. W trudnych warunkach nie najlepiej poradzili sobie też Żyła i Lanisek, którzy uplasowali się w drugiej dziesiątce, a dopiero czwartą otworzył Zniszczoł, prezentując się gorzej niż w treningach. Najlepsze skoki trzeba jednak pokazać w piątek, a czwartek był tylko wstępem do walki o medale. Poniżej nasza relacja na żywo z kwalifikacji do MŚ:

Sonda
Czy Piotr Żyła zdobędzie medal MŚ na skoczni dużej?
Na żywo

MŚ w Planicy - kwalifikacje 02.03

Witamy w relacji na żywo z kwalifikacji do konkursu mistrzostw świata w Planicy na dużej skoczni! Na liście startowej znajduje się 62 zawodników, w tym czterech Polaków: Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Aleksander Zniszczoł. Początek kwalifikacji o 17:30, a na 16:00 zaplanowano serię próbną!

Seria próbna dobiegła już końca i ponownie rozbudziła apetyty polskich kibiców! Dawid Kubacki okazał się najlepszy, a Piotr Żyła był trzeci! Do tego Aleksander Zniszczoł potwierdził bardzo dobrą formę z wczorajszych treningów: 

Z występu w serii próbnej zrezygnowali m.in. Timi Zajc i Anze Lanisek, którzy zdominowali środowe treningi. Słoweńcy są jednymi z głównych faworytów jutrzejszego konkursu, ale najpierw muszą przejść przez kwalifikacje.

Piotr Żyła przyznał po serii próbnej, że wczoraj był zmęczony, ale dziś czuje się już znacznie lepiej.

Pod skocznią pojawiła się m.in. największa gwiazda tych MŚ - Katharina Althaus. Niemka zdobyła trzy złote medale i dołożyła wczoraj brązowy krążek. 

Borek Sedlak poinformował Sandro Pertile, że warunki na skoczni są korzystne i kwalifikacje powinny przebiec bardzo sprawnie!

Zaczynamy kwalifikacje! Andrei Feldorean z Rumunii rozpocznie je z 11. belki.

Feldorean skoczył 107,5 m przy ledwo zauważalnym wietrze w plecy (+1 pkt). Czas pokaże, czy pozwoli to na awans do konkursu, ale raczej będzie to zbyt słaby wynik.

Muhammed Ali Bedir wygrał z Feldoreanem. Turek skoczył 110 m i wyprzedził Rumuna.

Solidny skok Francesco Cecona. 118,5 m przy minimalnym ubytku za wiatr pod narty (-0,2 pkt) i Włoch raczej może szykować się do jutrzejszego występu w konkursie.

Witalij Kaliniczenko skoczył jeszcze dalej i po wylądowaniu na 120 m Ukrainiec wyprzedził Cecona!

Zdecydowanie gorszy skok Qiwu Songa. Chińczyk miał teoretycznie najlepsze warunki (-2,9 pkt), ale skoczył tylko 103,5 m i zamyka teraz stawkę.

Zdecydowanie lepszy występ Remo Imhofa! Szwajcar wykorzystał lekki wiatr pod narty i poleciał 121,5 m, otrzymał najwyższe noty i objął prowadzenie.

Nicolae Sorin Mitrofan z Rumunii został zdyskwalifikowany na górze skoczni za nieprzepisową długość kombinezonu w kroczu.

Siergiej Tkaczenko skoczył 111 m przy wietrze pod narty, ale przegrał z Bedirem, który miał delikatną rekompensatę za wiatr w plecy, a skoczył tylko metr bliżej. Kazach jest piąty po ośmiu skokach.

Sabirżan Muminow również skoczył 111 m, ale miał jeszcze lepsze warunki i przegrał z rodakiem o 0,4 pkt.

Dobry skok Deckera Deana. Amerykanin poleciał 122,5 m w ładnym stylu i wyprzedził Imhofa o 3,2 pkt.

Słaby skok drugiego z Chińczyków - Weijie Zhena. Tylko 104,5 m w słabym stylu w dobrych warunkach i przegrał nawet z rodakiem Songiem. Jest ostatni ze sklasyfikowanych zawodników.

Alan Gobozovi z Gruzji wyraźnie odstaje nawet od Chińczyków i potwierdziło się to w kwalifikacjach. Rodzynek w stawce na MŚ uzyskał tylko 91,5 m, ale może cieszyć się, że nie będzie dziś ostatni po dyskwalifikacji Mitrofana.

Trzeci z Chińczyków skoczył jeszcze gorzej od kolegów. Xiaoyang Zhou uzyskał tylko 102 m i wygrywa tylko z Gruzinem oraz Mitrofanem. Decker Dean jest już pewny udziału w jutrzejszym konkursie!

Mihnea Alexandru Spulber przerwał serię słabszych skoków. Rumun uzyskał 117 m i zajął 5. miejsce z realną szansą na awans. Z tego na razie ucieszył się Remo Imhof.

Eetu Nousiainen potwierdził dobrą formę na dużej skoczni! Fin jako pierwszy przekroczył punkt K skokiem na 128,5 m i bardzo ucieszył się z tej próby. Wyraźnie objął prowadzenie z przewagą 12,7 pkt nad Deanem!

Nikita Dewiatkin z Kazachstanu przegrał nieco z rodakami. Kazach uzyskał 106 m i zajął 11. miejsce, za Tkaczenką, Muminowem i Feldoreanem. Witalij Kaliniczenko ucieszył się z awansu!

Radek Rydl otworzył grono zawodników, którzy wywalczyli już punkty PŚ, ale nie popisał się w tym skoku. Wiatr minimalnie wiał w plecy, a Czech uzyskał 112,5 m. Jest teraz pierwszy w kolejce do awansu na 6. miejscu, a Cecon awansował już do "50".

Kevin Maltsev skoczył podobnie do Rydla - 111 m w nieco gorszych warunkach (+3,3 pkt). Ostatecznie Estończyk przegrał z Czechem, a także Spulberem i jest teraz drugi w kolejce do awansu.

Daniel Andrei Cacina spisał się zdecydowanie najlepiej z Rumunów i awansował do jutrzejszego konkursu po skoku na 113,5 m. Coraz bardziej zauważalny jest wiatr w plecy.

Danił Wasiljew okazał się najlepszy z Kazachów i prawdopodobnie jako jedyny z nich będzie reprezentował kraj w jutrzejszym konkursie. Skoczył 114 m i przegrał z Caciną przez słabe lądowanie, jednak wystarczyło to do awansu.

Killian Peier walczy o powrót do najwyższej formy, ale idzie mu to trudno. Tym razem skoczył 119,5 m i zajął 2. miejsce o 0,6 pkt przed Deanem, jednak jego strata do Nousiainena jest bardzo duża.

Andrew Urlaub spokojnie awansował do konkursu po skoku na 115,5 m. 10 zawodników wywalczyło już kwalifikację, pozostało jeszcze 40.

Jewhen Marusiak miał pewne problemy na dużej skoczni, ale tym razem ponownie zachwycił! Ukrainiec poleciał aż 128 m przy lekkim wietrze w plecy i wyprzedził Nousiainena pomimo gorszych not. Marusiak wygrał z Finem o 0,8 pkt!

Roman Koudelka skoczył zdecydowanie gorzej od Marusiaka, ale jutro będzie miał szansę na poprawę. Doświadczony Czech uzyskał 118,5 m i jest obecnie szósty, tuż za Imhofem.

Ładny skok Erika Belshawa! Amerykanin skoczył 127 m w gorszych warunkach od Marusiaka i otrzymał zdecydowanie lepsze noty. Dzięki temu wygrał z Ukraińcem o 3,3 pkt.

Vilho Palosaari nie może się odnaleźć w Planicy. Mistrz świata juniorów wyraźnie przegrał z Belshawem. Skoczył tylko 117 m i wywalczył awans, jednak na MŚ seniorów nie potrafi odnaleźć formy z juniorskiego czempionatu.

Komplet skoczków z USA z awansem! Casey Larson dopełnił dzieła skokiem na 119,5 m i fani zza oceanu mają powody do zadowolenia.

Smutna wiadomość! Andrew Urlaub został zdyskwalifikowany za nieprawidłową przepuszczalność kombinezonu i jednak nie będzie kompletu skoczków z USA. Z jego pecha ucieszył się Mihnea Alexandru Spulber, który w ten sposób wywalczył awans do konkursu.

Junshiro Kobayashi uzyskał 119 m przy minimalnym wietrze pod narty (-0,1 pkt) i zajął 9. miejsce z pewnym awansem.

Co za skok Fatiha Ardy Ipcioglu! Turek skoczył 131,5 m w bardzo dobrym stylu i nie krył się z radością! Ipcioglu nowym liderem o 4,1 pkt przed Belshawem.

Simon Ammann także nie zawodzi! Legendarny Szwajcar skoczył 131 m, ale w zdecydowanie gorszym stylu. Lądował na dwie nogi w głębokim przysiadzie, przez co zajął 2. miejsce ex aequo z Belshawem.

Artti Aigro również przekroczył punkt K. 127 m Estończyka dało mu 4. miejsce.

Mackenzie Boyd-Clowes wypadł nieco gorzej w swoim drugim domu. Doświadczony Kanadyjczyk skoczył 124,5 m na skoczni, którą doskonale zna i zajął na razie 7. miejsce.

Alex Insam otworzył ostatnią "30" tych kwalifikacji solidnym skokiem na 122,5 m. Włoch pewnie awansował do konkursu, jest tuż za Boyd-Clowesem.

Ren Nikaido doleciał idealnie do punktu K. Skok na 125 m dał mu 7. miejsce, tuż przed Kanadyjczykiem.

Niko Kytosaho skoczył jeszcze dalej - 126,5 m i teraz to on jest siódmy, tuż za rodakiem Nousiainenem. Polskie gwiazdy skoków czekają już na swoją kolej:

Władimir Zografski skoczył podobnie do Kytosaho, uzyskał 126 m. Ostatecznie przegrał z Finem o 0,6 pkt i jest ósmy.

Antti Aalto skoczył minimalnie dalej - 127,5 m. Dzięki temu wskoczył między Nousiainena i Kytosaho, tworząc fińską trójkę na miejscach 6-8. Czas na pierwszego Polaka!

Aleksander Zniszczoł potwierdził dobrą formę. Polak nie odpalił petardy, ale 127,5 m spokojnie wystarczyło do awansu. Obecnie jest dziewiąty, tuż za Kytosaho.

Bardzo dobry skok Kristoffera Eriksena Sundala. Norweg skoczył 130 m i otrzymał aż 54,5 pkt od sędziów, dzięki czemu zajął 2. miejsce. Przegrał z Ipcioglu o 3,3 pkt.

Gregor Deschwanden wypadł podobnie do Zniszczoła. Doświadczony Szwajcar skoczył 127 m w nieco lepszych warunkach i przegrał z Polakiem, a także Zografskim. Obecnie jest dwunasty.

Giovanni Bresadola wreszcie skoczył w Planicy na miarę swoich możliwości. Włoch poleciał 129,5 m i zacisnął pięść po udanym skoku, który przyniósł mu na razie 5. miejsce.

Naoki Nakamura przerwał serię skoków powyżej punktu K. "Tylko" 124,5 m Japończyka i dopiero 16. miejsce, ale z pewnym awansem. Do końca pozostało 20 zawodników!

Constantin Schmid jako pierwszy z Niemców potwierdził ich dobrą formę! Podopieczny Stefana Horngachera uzyskał 131 m w bardzo dobrym stylu i minimalnie przegrał z Ipcioglu. Turek okazał się lepszy o 1,2 pkt.

Piękny skok Domena Prevca! Pierwszy ze Słoweńców w ostatniej chwili wywalczył miejsce w składzie kosztem Lovro Kosa i potwierdził dobrą formę. 133 m i najmłodszy z braci Prevców objął prowadzenie o 3,6 pkt nad Ipcioglu.

Jeszcze lepszy skok Johanna Andre Forfanga! Norweg wypadł słabo w serii próbnej, ale teraz prawie przeskoczył skocznię! Forfang skoczył 136 m przy minimalnym wietrze pod narty (-0,4 pkt) i wyprzedził Prevca o 5,3 pkt!

Marius Lindvik także poprawił się względem serii próbnej. Aktualny mistrz olimpijski skoczył 131,5 m przy minimalnym wietrze w plecy (+0,6 pkt), dzięki czemu zajął 3. miejsce - przed Ipcioglu, za Prevcem.

Ziga Jelar nie zdołał zbliżyć się do Norwegów i Prevca. Słoweniec uzyskał 129 m w ładnym stylu, ale to pozwoliło mu zająć 6. miejsce. Przegrał jeszcze z Ipcioglu i Schmidem.

Bardzo dobry skok Markusa Eisenbichlera, ale Niemiec miał drobne problemy przy lądowaniu. Odbiło się to na notach po próbie na 132 m i Eisenbichler przegrał o 0,5 pkt z czwartym Ipcioglu. Czas na Stocha!

Piękny skok Kamila Stocha! Trzykrotny mistrz olimpijski bardzo ucieszył się po wylądowaniu na 136 m! Sędziowie docenili jego klasę i przyznali mu aż 56,5 pkt. Polak wyprzedził Forfanga o 3,5 pkt!

Jan Hoerl również skoczył daleko, ale w zdecydowanie gorszym stylu i w nieco lepszych warunkach. Austriak uzyskał 134,5 m i zajął 3. miejsce.

Michael Hayboeck skoczył słabiej od rodaka. Doświadczony Austriak wylądował na 131,5 m i uległ też czwartemu Prevcowi, a szóstego Lindvika wyprzedził o zaledwie 0,1 pkt.

Trzeci Austriak z rzędu przekroczył 130 m. Daniel Tschofenig skoczył lepiej od Hayboecka, ale gorzej od Hoerla - 132,5 m. Warunki przy jego skoku pokazały absolutną ciszę - ani nie odjęto, ani nie dodano mu punktów. Teraz to Austriak jest piąty, o 0,1 pkt za Prevcem!

Klasyfikacja po 52 z 62 skoczków:

 • 1. Stoch 136,9 pkt
 • 2. Forfang 133,4 pkt
 • 3. Hoerl 130,4 pkt
 • 4. Prevc 128,1 pkt
 • 5. Tschofenig 128 pkt
 • 6. Hayboeck 126,4 pkt
 • 7. Lindvik 126,3 pkt
 • 8. Ipcioglu 124,5 pkt
 • 9. Eisenbichler 124 pkt
 • 10. Schmid 123,3 pkt

---------------------------

 • 21. Zniszczoł 113,6 pkt
 • 40. Spulber 87,8 pkt

Czołowa "10" PŚ będzie skakać z niższej belki. Sędziowie obniżyli rozbieg do 10. belki.

Karl Geiger poradził sobie z niższą belką. Brązowy medalista z normalnej skoczni skoczył 131 m przy lekkim wietrze w plecy (+2,1 pkt). Otrzymał za to zdecydowanie niższe noty - tylko 52,5 pkt - i przez to zajął "dopiero" 3. miejsce ex aequo z Hoerlem.

Fantastyczny skok Timiego Zajca! Słoweniec potwierdził znakomitą formę! 136 m z niższej belki i równie wysokie noty jak Stoch! Zajc wygrał z Polakiem o 5,6 pkt.

Manuel Fettner nie skakał na normalnej skoczni, ale na dużym obiekcie występuje aż 5 Austriaków w związku z obroną tytułu Stefana Krafta. Doświadczony reprezentant Austrii pokazał, dlaczego przegrał rywalizację z rodakami. Uzyskał "tylko" 127 m i jest obecnie trzynasty.

Ryoyu Kobayashi chce zmazać plamę po dyskwalifikacji na normalnej skoczni i zaczął od udanych kwalifikacji. Japończyk poleciał 131 m w znacznie lepszym stylu od Geigera, dzięki czemu zajął 4. miejsce, tuż za Forfangiem.

Nie najlepszy skok Andreasa Wellingera! Wicemistrz świata z normalnej skoczni uzyskał tylko 128 m i zajął 9. miejsce.

Piotr Żyła może mówić o sporym pechu! Mistrz świata z Planicy trafił na zdecydowanie najgorsze warunki w kwalifikacjach (+6,2 pkt), a sędziowie nie docenili jego próby na 126 m i przyznali mu tylko 52 pkt. Wobec tego Polak zajął 12. miejsce.

Stefan Kraft w podobnych warunkach do Żyły skoczył trochę dalej - 128,5 m. Sędziowie przyznali mu dużo lepsze noty (54,5 pkt), więc obrońca tytułu sprzed 2 lat zajął 5. miejsce, najlepsze z Austriaków.

Drugi ze słoweńskich faworytów spisał się zdecydowanie gorzej od Zajca! Lanisek skoczył tylko 126,5 m niczym Żyła, otrzymał równie niskie noty i zajął 11. miejsce o dwa punkty przed Polakiem.

Dawid Kubacki wygrał już chyba z bólem pleców! W tych trudnych warunkach skoczył zdecydowanie najdalej - 131,5 m - i zajął drugie miejsce o... 0,2 pkt przed Stochem! Świetny występ wicelidera PŚ!

Halvor Egner Granerud zamknął kwalifikację solidnym skokiem na 129 m. Od lidera PŚ można było wymagać czegoś więcej, co sam przekazał gestem niezadowolenia po wylądowaniu. Norweg miał lepsze warunki od Kubackiego, Laniska, Krafta czy Żyły, a nie odleciał daleko i zajął dopiero 9. miejsce!

Wyniki kwalifikacji:

 • 1. Zajc 142,5 pkt
 • 2. Kubacki 137,1 pkt
 • 3. Stoch 136,9 pkt
 • 4. Forfang 133,4 pkt
 • 5. R. Kobayashi 132,9 pkt
 • 6. Kraft 132,3 pkt
 • 7. Hoerl 130,4 pkt
 • 7. Geiger 130,4 pkt
 • 9. Granerud 130 pkt
 • 10. Prevc 128,1 pkt

-----------------------

 • 16. Żyła 125 pkt
 • 31. Zniszczoł 113,6 pkt

Dobrą formę Polaków najlepiej obrazuje zestawienie drużynowe dzisiejszych kwalifikacji. A przecież Aleksandra Zniszczoła i przede wszystkim Piotra Żyłę stać na trochę lepszy skok! 

To już koniec naszej relacji na żywo. Dziękujemy wszystkim za śledzenie jej razem z nami i zapraszamy na kolejne wydarzenia w portalu sport.se.pl!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze