Skoki dzisiaj

Autor: PAWEL SKRABA / SUPER EXPRESS Skoki dzisiaj

Igrzyska Europejskie

Żyła i Kubacki obudzili się w drugiej serii, ale to nie wystarczyło. Austriacka dominacja na Średniej Krokwi w Zakopanem [WYNIKI]

2023-06-29 11:30

Skoki Igrzyska Europejskie Zakopane WYNIKI. Pierwsze medale Igrzysk Europejskich w skokach narciarskich zostały rozdane! Złoto trafiło do fantastycznego Daniela Tschofeniga, który wyprzedził rodaka Jana Hoerla i Szwajcara Gregora Deschwandena. Polscy kibice zwłaszcza po pierwszej serii byli w złych humorach, bo żadnego z Biało-czerwonych nie było w czołowej "10", ale w drugiej serii Piotr Żyła oddał najdłuższy skok, dzięki czemu skończył zawody na 7. miejscu. Awans zanotował też dziesiąty Dawid Kubacki. Kamil Stoch nie jest jeszcze w formie, ale poprawił się z 27. na 22. pozycję, z kolei bolesny spadek zaliczył najlepszy z Polaków po pierwszej serii Kacper Juroszek.

Wyniki konkursu IE na Średniej Krokwi:

• 1. Tschofenig - 270,3 pkt (104 m/104,5 m)
  • 2. Hoerl - 262,7 pkt (101 m/104,5 m)
  • 3. Deschwanden - 258 pkt (107 m/101,5 m)
  • 4. Raimund - 257 pkt (103 m/103 m)
  • 5. Lindvik - 254,7 pkt (100 m/101,5 m)
  • 6. Johansson - 250,8 pkt (101m/105 m)
  • 7. Żyła - 249,5 pkt (95,5 m/106,5 m)
  • 7. Schmid - 249,5 pkt (99 m/102,5 m)
  • 9. Zajc - 243,9 pkt (98,5 m/100,5 m)
  • 10. Kubacki - 241,8 pkt (95,5 m/101 m)

-----------------------

• 22. Stoch - 222,5 pkt (93,5 m/97 m)
  • 27. Juroszek - 213,7 pkt (97,5 m/87,5 m)
  • 32. Zniszczoł - 102,2 pkt (93 m)

Po pierwszej serii nastroje polskich kibiców nie mogły być dobre. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był trzynasty Kacper Juroszek, co akurat było pozytywne, ale poniżej oczekiwań wypadli liderzy. Piotr Żyła i Dawid Kubacki oddali identyczne co do jednej dziesiątej punktu słabsze skoki, przez co zajęli ex aequo 15. miejsce, a Kamil Stoch ledwo awansował do drugiej serii na 27. pozycji. Do finału nie wszedł z kolei Aleksander Zniszczoł, który skończył zawody na 32. miejscu. Było jasne, że jakikolwiek medal dla podopiecznych Thomasa Thurnbichlera byłby cudem, ale Żyła fantastycznym skokiem na 106,5 m przywołał wspomnienia sprzed kilku miesięcy z mistrzostw świata w Planicy. Wtedy udał mu się atak z drugiej dziesiątki i został mistrzem świata, ale tym razem straty były zbyt duże i "Wiewiór" skończył siódmy ex aequo z Constantinem Schmidem. Znacznie lepiej w finale zaprezentowali się też Kubacki i Stoch, którzy awansowali odpowiednio na 10. i 22. miejsce. Skok całkowicie zepsuł Juroszek, który z hukiem spadł na 27. pozycję.

Od samego początku zmagań na Średniej Krokwi za faworyta uchodził Daniel Tschofenig, który potwierdził to w zawodach. Na mistrza świata juniorów z 2022 r. z Zakopanego nie było mocnych. Srebrny medal zdobył jego rodak Jan Hoerl, a brąz wywalczył nowy rekordzista zakopiańskiego obiektu, Gregor Deschwanden. Szwajcar w pierwszej serii wykorzystał "lufę" pod narty i pofrunął 107 m, a w finale utrzymał przewagę nad Philippem Raimundem, który przegrał brąz o punkt. Warto zaznaczyć udany występ Fatiha Ardy Ipcioglu, który wygrał czwartkową serię próbną, a konkurs skończył na 11. miejscu. Poniżej znajdziesz naszą relację na żywo z konkursu skoczków w ramach Igrzysk Europejskich na normalnej skoczni:

Czy Dawid Kubacki zdobędzie medal na Igrzyskach Europejskich?