Markus Eisenbichler poza zasięgiem wszystkich! Żyła i Kubacki na podium, bardzo dobre zawody Polaków!

2020-11-28 18:11 Piotr Mika
Markus Eisenbichler
Autor: Cyfra Sport Markus Eisenbichler

Podobnie jak tydzień temu w Wiśle tak i w pierwszym konkursie indywidualny w Kuusamo nie zabrakło emocji. Podobieństw do polskiego konkursu jest więcej, ponieważ pierwsze miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler. Polacy nie mają jednak czego się wstydzić, bo cały zespół zaprezentował się bardzo dobrze, a Piotr Żyła i Dawid Kubacki znaleźli się na podium.

Za nami pierwszy, sobotni konkurs Pucharu Świata w Kuusamo. Choć przez chwilę wydawało się, że Polacy w końcu złamią "klątwę" Kuusamo, to ostatecznie żaden z nich nie stanął na najwyższym stopniu podium. Mimo to polscy kibice nie mają na co narzekać, ponieważ nasi reprezentanci zaprezentowali się z bardzo dobrej strony.

Zawody zaczęły się od bardzo groźnego wydarzenia. Już w drugim skoku pierwszej serii Daniel Andre Tande upadł na zeskok i nie potrafił opuścić go o własnych siłach, Norwega później musiała zabrać karetka. Na szczęście był to pierwszy i ostatni upadek tego dnia. Już po pierwszej serii wiedzieliśmy, że sobotnie zawody będą dla polskich skoczków co najmniej dobre, ponieważ cała szóstka awansowała do drugiej serii.

Podobnie jak w konkursie indywidualnym w Wiśle tak samo dzisiaj Markus Eisenbichler nie dał szans reszcie zawodników. Niemiec oddał dwa piękne skoki na 146 i 141 metrów, deklasując rywali. Nie możemy jednak narzekać, ponieważ na drugim i trzecim stopniu podium znaleźli się Piotr Żyła i Dawid Kubacki! Co więcej, w pierwszej dziesiątce znalazł się również Klemens Murańka, a reszta Polaków wcale nie zawiodła. Na 11. miejscu znalazł się Andrzej Stękała, 12. był Kamil Stoch, który pierwszą serię zakończył na 22. miejscu. Najgorzej zaprezentował się Paweł Wąsek, który był ostatecznie 22., lecz i tak jest to jego najlepszy występ w Pucharze Świata.

Na żywo

Puchar Świata w Kuusamo

Witamy w relacji na żywo zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, które odbędą się w Kuusamo. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 16:30. Relacja na żywo na sport.se.pl!

Zaczynamy!

I już mamy pierwszy upadek! Daniel Andre Tande skakał jako drugi, wydawało się, że ustoi, ale po chwili upadł na ziemię.

Wydawało się, że Norwegowi nic się nie stało, niestety nie zdołał on opuścić skoczni o własnych siłach. Bardzo możliwe, że jutro już go nie zobaczymy.

Ziga Jelar oddaje bardzo dobry skok na odległość 129 metrów i obejmuje prowadzenie.

Johann Andre Forfang próbował pokonać Jelara, ale wylądował metr bliżej niż Słoweniec i musi zadowolić się drugim miejscem. Za nami już dziesięciu skoczków.

Za nami seria słabszych skoków, kolejni zawodnicy nie są wstanie zbliżyć się do prowadzącej trójki: Jelara, Forfanga i Aalto.

Tym razem fatalnie skoczył Simon Ammann. Popularny Szwajcar skoczył tylko 104 metry i jest dopiero na 15. miejscu.

Johann Andre Forfang zdyskwalifikowany za zbyt szybkie ruszenie z belki!

Robert Johansson skoczył 134 metry i objął prowadzenie. Świetny skok Norwega!

Paweł Wąsek skacze 130 metrów! Polak miał bardzo dobry wiatr pod narty, za co odjęto mu punkty. Ostatecznie Polak znalazł się na 4. miejscu.

Już wiemy, że Paweł Wąsek zakwalifikował się do drugiej serii, ponieważ skaczący po nim Andreas Alamommo zajął dopiero 11. miejsce. Brawo Paweł!

Słaby skok Kamila Stocha! Lider polskiej kadry skoczył na odległość 125 metrów i zajął dopiero 9. miejsce. Jest pierwszym oczekującym na awans do drugiej serii.

Ryoyu Kobayashi skaczący po Stochu pokazał się z jeszcze gorszej strony. Japończyk skoczył ledwie 112 metrów i nie zobaczymy go w drugiej serii, jednak to oznacza, że Kamil Stoch na pewno się w niej znajdzie.

Za nami już 30 skoczków w pierwszym konkursie PŚ w Kuusamo. Do tej pory widzieliśmy tylko dwóch naszych skoczków. Zarówno Paweł Wąsek jak i Kamil Stoch są już pewni udziału w drugiej serii. Czekamy na ostatnią 20-tkę.

Dobry skok Klemensa Murańki! Polak uzyskał 131 metrów i wylądował jak na razie najdalej ze wszystkich Polaków. To daje mu obecnie 4. miejsce.

Andrzej Stękała również leci daleko! Podobnie jak Murańka wylądował on na 131. metrze i... jest z nim ex aequo na 5. miejscu. Brawo!

Za nami już 40 skoczków. Jak dotąd widzieliśmy skoki czterech Polaków i każdy z nich zakwalifikował się do drugiej serii. Na 5. miejscu eq aequo są Murańka i Stękała, 9. jest Wąsek, natomiast Stoch plasuje się na 15. miejscu. prowadzi Bor Pavlovcic.

Wspaniały skok Piusa Paschke! Niemiec uzyskał aż 136 metrów i jest to jak dotąd najdalszy skok tych zawodów. Nie dał mu on jednak prowadzenia, ponieważ odjęto mu dużo punktów za korzystny wiatr.

Dawid Kubacki oddaje niesamowity skok! Polak poleciał na 139. metr i z dużą przewagą obejmuje prowadzenie! BRAWO!

Yukiya Sato ląduje metr dalej od Kubackiego, ale w jego przypadku wiatr był dużo korzystniejszy i Japończyk przegrywa z Polakiem o 2,1 punktu.

Piotr Żyła skacze 136 metrów! Nie był może to tak dobry skok jak Dawida Kubackiego, ale i tak daje mu on obecnie 3. miejsce.

Już teraz możemy być pewni, że cała szóstka Polaków zakwalifikuje się do drugiej serii zawodów PŚ w Kuusamo.

Niesamowity skok Markusa Eisenbichlera! Niemiec skoczył aż 146 metrów i deklasuje rywali w pierwszej serii! Zwycięzca zawodów w Wiśle objął prowadzenie z przewagą 8,8 punktu nad Dawidem Kubackim.

Skok Eisenbichlera zakończył pierwszą serię sobotniego konkursu Pucharu Świata w Kuusamo. W drugiej serii zobaczymy komplet naszych skoczków. Najlepszy z nich był Dawid Kubacki, który uplasował się na 2. miejscu. Dalej jest Piotr Żyła (4.), Klemens Murańka i Andrzej Stękała (eq aequo 12.), Paweł Wąsek (16.) oraz Kamil Stoch (22.).

Tak prezentuje się czołówka zawodów w Kuusamo po pierwszej serii.

Dowiedzieliśmy się również nieco więcej na temat wydarzeń z początków pierwszej serii, gdy Johann Andre Forfang został zdyskwalifikowany za zbyt szybki start z belki.

Zaczynamy drugą serię!

Dobry skok Andreasa Haare, który wylądował 129.5 metra i Norweg obejmuje prowadzenie.

Haare nie cieszył się długo z prowadzenia. Junshiro Kobayashi ląduje na 130. metrze i wyprzeda Norwega. Niedługo przyjdzie kolej na Kamila Stocha.

Bardzo dobry skok Kamila Stocha! Polak wylądował na 136. metrze znacznie poprawiając swój wynik z pierwszej serii, po której był dopiero na 22. miejscu. Polak rzecz jasna na prowadzeniu.

Za nami już 10 skoków drugiej serii. Obecnie na prowadzeniu jest Kamil Stoch, który ma szansę na poprawę swojej pozycji dzięki bardzo dobrej odległości w drugiej serii.

Słabiutki skok Schiffnera. Austriak skoczył 118 metrów i jest przedostatni. Stoch wciąż na prowadzeniu.

Za nami seria słabych skoków. Wśród nich również ten Pawła Wąska, który skoczył na 123 metry i zajmuje obecnie dopiero 8. miejsce. Polak nie obroni swojego miejsca jakie zajmował po pierwszej serii.

Świetny skok Klemensa Murańki! Polak skoczył na odległość 134,5 i wyprzedzi on Kamila Stocha w klasyfikacji!

Andrzej Stękała również bardzo dobrze! 131,5 metra daje mu 2. miejsce, a to oznacza, że pierwsze trzy miejsca zajmują Polacy! 1. Murańka, 2. Stękała, 3. Stoch.

Przed nami pierwsza dziesiątka konkursu!

Karl Geiger skoczył 132,5 metra i zajmuje pierwsze miejsce eq aequo z Klemensem Murańką.

Robert Johansson skacze na odległość 136 metrów i obejmuje prowadzenie. Wciąż jednak trójka Polaków - Murańka, Stękała i Stoch - są w czołówce.

Ależ skok Halvora Egnera Graneruda! 142 metrów i prowadzenie Norwega!

Do końca zostało już tylko pięciu skoczków, a wśród nich Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Bardzo dobry skok Piotra Żyły! Mimo obniżonej belki Polak leci na 137. metr i obejmuje prowadzenie!

Słaby skok Sato i Piotr Żyła już na pewno będzie na podium!

Dawid Kubacki  w bardzo dobrym stylu skoczył 132,5 metra, ale nie wyprzedził Żyły! Mimo to dwóch Polaków na podium!

MARKUS EISENBICHLER! Niemiec jest dzisiaj poza zasięgiem, mający ogromną przewagę nad resztą stawki zawodnik poleciał na 141. metr i wygrywa zawody Pucharu Świata w Kuusamo!

Mimo że to Eisenbichler wygrał sobotni konkurs w Kuusamo, to trzeba przyznać, że Polacy zaprezentowali się dziś w bardzo dobrym stylu! 2. miejsce zajął Piotr Żyła, a 3. był Dawid Kubacki. Reszta również zajęła wysokie miejsca: Klemens Murańka był 9., Andrzej Stękała 11., Kamil Stoch 12., a Paweł Wąsek 22.

Tak wygląda końcowa klasyfikacja pierwszej 10. sobotniego konkursu PŚ w Kuusamo. Świetny występ Polaków, brawo!

To już wszystko na dziś! Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje LIVE na sport.se.pl. Do zobaczenia!

Najnowsze