Pewny awans Polaków do konkursu na dużej skoczni w Oberstdorfie. Piotr Żyła pokazał, że jest w formie!

2021-03-04 18:37
Piotr Żyła
Autor: SE Piotr Żyła

Najlepsi skoczkowie świata, w tym Polacy, rozpoczęli pierwszy etap walki o kolejne medale na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. W czwartek zawodnicy rywalizowali w kwalifikacjach na dużej skoczni, aby wyłonić tych, którzy o medale będą walczyć w piątek. Zarówno w kwalifikacjach jak i zawodach zabraknie lidera Pucharu Świata i jednego z głównych faworytów do złota, Halvora Egnera Graneruda. Na szczęście Polacy są zdrowi i w dobrej formie, co pokazali awansując do piątkowych zawodów bez najmniejszych problemów. Klasę znów pokazał Piotr Żyła.

Pierwsze zawody indywidualne na mistrzostwach świata w Oberstdorfie przyniosły niezwykle zaskakujące rozstrzygnięcie, ale jakże dla nas szczęśliwe! O medale na skoczni normalnej mieli bić się Granerud, Eisenbichler, Ryoyu Kobayashi czy nasi Kamil Stoch oraz Dawid Kubacki, a wszystkich pogodził Piotr Żyła, który niespodziewanie sięgnął po złoto. Nie mniej zaskoczeń było również na drugim i trzecim stopniu podium. Srebro trafiło do przedstawiciela gospodarzy Karla Geigera, który sezon rozpoczął bardzo dobrze, ale na początku 2021 roku miał ogromne problemy z formą. Na trzecim miejscu uplasował się natomiast Słoweniec Anze Lanisek, który w tym sezonie bardzo dobrze punktuje w PŚ (jest na 6. miejscu klasyfikacji generalnej), jednak niewielu typowało go do walki o pierwszą trójkę.

Miejmy nadzieję, że emocji nie zabraknie również w piątkowych zawodach na dużej skoczni i oby ze szczęśliwymi dla nas rezultatami. Na rehabilitację z pewnością liczy Kamil Stoch, który w zawodach na skoczni normalnej był dopiero 22.. O medalu wciąż także myśli Dawid Kubacki, który w poprzednich zawodach indywidualnych zajął 5. miejsce, blisko najlepszej trójki. Polakom i reszcie stawki z pewnością w walce o medal będzie nieco łatwiej po tym, jak okazało się, że w konkursach na dużej skoczni nie zobaczymy Halvora Egnera Graneruda. Norweg, który jak nikt pilnował się na każdym kroku, zaraził się koronawirusem i nie może brać udziału w dalszej rywalizacji.

W czwartkowych kwalifikacjach polscy skoczkowie bez większych problemów awansowali do piątkowego konkursu indywidualnego. Najlepszy z naszych był złoty medalista poprzednich zawodów, Piotr Żyła, który uplasował się na 4. miejscu. Nie najgorzej zaprezentował się także Dawid Kubacki, który był 9.. Nieco gorzej spisali się Kamil Stoch oraz Andrzej Stękała, którzy zajęli odpowiednio 13. oraz 18. miejsce. Niespodziewanie zawody wygrał Austriak Stefan Kraft, który wyprzedził Johanna Andre Forfanga oraz Markusa Eisenbichlera.

Na żywo

MŚ Oberstdorf Kwalifikacje (HS-137)

Zapraszamy na relację na żywo z kwalifikacji do konkursu indywidualnego w skokach narciarskich na dużej skoczni na MŚ w Oberstdorfie. Początek kwalifikacji został zaplanowany na godzinę 17:30.

Już za kilka minut powinni wystartować kwalifikacje do piątkowego konkursu indywidualnego na dużej skoczni na MŚ w Oberstdorfie. Na liście startowej znalazło się 62 zawodników.

Zaczynamy!

Nie oglądamy na razie zbyt odległych skoków. Erik Belshaw uzyskał tylko 92,5 metra. Słaby skok Amerykanina.

Jeszcze gorzej skacze Nicolae Mitrofan. Rumun uzyskał tylko 89.5 metra.

Bardzo słabe warunki wietrzne na skoczni w Oberstdorfie. Zawodnicy otrzymują bardzo dużą rekompensatę, ale odległości ok. 90-metrowe to fatalny wynik na obiekcie o rozmiarze 137 metrów.

W końcu skok powyżej 100 metrów! Sergiej Tkaczenko ląduje na 118. metrze i Kazach obejmuje prowadzenie.

Teraz fatalnie pokazał się, Andrii Waskul, tylko 77,5 metra Ukraińca, najgorszy wynik w dzisiejszych kwalifikacjach.

Przyzwoity skok Andrew Urlauba. 108,5 metra, druga najlepsza odległość jak na razie i Amerykanin będzie miał awans do piątkowego konkursu.

Kazach Danił Wasiliew nie poradził sobie z warunkami, tylko 92,5 metra i obecnie nie plasuje się na miejscu dającym kwalifikację.

Wielkie problemy Sabirzhana Muminowa! reprezentant Kazachstanu źle wyszedł z progu, musiał ratować się przed upadkiem i uzyskał bardzo słabą odległość. Nie zobaczymy go w piątkowym konkursie.

Chwila przerwy, ponieważ znów zaczęło bardzo mocno wiać.

Skaczemy dalej, jednak warunki wciąż bardzo trudne. Kevin Maltsev uzyskał 87,5 metra, ale miał aż 23 punkty rekompensaty za wiatr. To bardzo źle wróży przed kolejnymi skokami.

Coraz więcej zawodników przekracza granicę 100 metrów. Cestmir Kozisek uzyskał 101 metrów i awansuje do piątkowego konkursu.

Dobry skok Viktora Polaska. Kolejny z Czechów wywalczył awans skokiem na 110 metrów.

Bardzo dobry skok Władimira Zografskiego. 115 metrów Bułgara, 1. miejsce i pewny awans.

Oglądamy coraz lepsze skoki! Dominik Peter uzyskał 116,5 metra i również może cieszyć się z awansu.

123 metry skacze Artti Aigro i Estończyk wyprzedza Zografskiego.

Teraz Cene Prevc skacze 119 metrów, mimo że wiatru nie miał najlepszego. Słoweniec będzie nowym liderem dzięki wysokim ocenom i rekompensacie za wiatr.

Simon Ammann nie zachwycił odległością, tylko 113,5 metra, ale awans do konkursu wywalczył bez problemów.

Teraz Jewgienij Klimov skacze na 110. metr. Rosjanin już także pewny startu w jutrzejszym konkursie.

Mackenzie Boyd-Clowes skacze bardzo dobrze jak na dzisiejsze warunki, 117 metrów i zajmie 4. miejsce. Jak dotąd tylko jeden zawodnik przekroczył punkt konstrukcyjny skoczni.

Dobry skok Severina Freunda. 122,5 metra i Niemiec obejmie prowadzenie.

Jeszcze lepiej pokazuje się Peter Prevc! 129 metrów Słoweńca, który wykorzystał to, że wiatr nie przeszkadzał mu tak bardzo jak innym. Pewne prowadzenie Prevca.

Gregor Deschwanden również wykorzystuje coraz lepsze warunki i po skoku na 128 metry będzie drugi.

Philipp Aschenwald uzyskuje najdłuższą jak dotąd odległość. 130 metrów Austriaka, ale nie będzie pierwszy, bo miał mniejszą rekompensatę niż Peter Prevc.

Świetnie skacze Johann Andre Forfang! Mimo obniżenia belki z 17 na 16, Norweg skacze na odległość 133,5 metra i jest pierwszy!

Teraz belka wędruje jeszcze niżej. 15. pozycja, a wszystko dlatego, że skaczą coraz lepsi zawodnicy, a wiatr przestał wiatr w plecy skoczków.

Keiichi Sato uzyskał 128,5 metra i jest na 2. miejscu.

Dobry skok Stefana Krafta, 127 metrów, duża rekompensata za wiatr i niższą belkę i to Austriak teraz obejmie prowadzenie w kwalifikacjach.

Znów zaczęło wiać w plecy, więc belka została podniesiona do 16. pozycji.

Przyzwoity skok Andrzeja Stękały! 121,5 metra Polaka. Pewny awans, choć z pewnością nie zachwycił. Aktualnie zajmuje 7. miejsce.

Teraz kolejny przedstawiciel gospodarzy. Pius Paschke skoczył 120,5 metra i będzie dopiero na 11. miejscu.

Przed nami ostatnia dziesiątka w dzisiejszych kwalifikacjach.

Nie popisał się Daniel Andre Tande. Miał problemy w locie, uzyskał 120 metrów i będzie odległe miejsce Norwega, choć oczywiście pewny awans.

Nieco lepiej Karl Geiger, srebrny medalista zawodów na skoczni normalnej. 125 metrów Niemca, pewny awans i 7. miejsce.

Marius Lindvik uzyskał 126,5 metra i teraz to on będzie plasował się na 7. miejscu.

Ryoyu Kobayashi bardzo podobnie, 126 metrów i również pewny awans. A teraz Piotr Żyła!

Wydawało się, że Żyła leci bardzo nisko, ale wyciągnął skok na odległość 127 metrów i plasuje się na 3. pozycji!

Kiepsko teraz zaprezentował się Anze Lanisek. 118,5 metra i odległe, 13. miejsce.

Dawid Kubacki całkiem przyzwoicie, 124 metry i także miejsce w czołówce, choć gorzej od Żyły. Polak będzie na 8. miejscu.

121,5 metra Kamila Stocha! Polak nie rzucił na kolana odległością i tylko 12. miejsce.

Bardzo dobry skok Markusa Eisenbichlera, 127,5 metra i Niemiec zajmie 3. miejsce.

Tym samym niespodziewanym zwycięzcą kwalifikacji został Stefan Kraft. Polacy pewnie awansowali do konkursu, a najlepiej z nich spisał się złoty medalista poprzednich zawodów indywidualnych, Piotr Żyła, który był 4.. Na dalszych miejscach uplasowali się Dawid Kubacki (9. miejsce), Kamil Stoch (13.) oraz Andrzej Stękała (18.).

To już wszystko na dziś! Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na kolejne relacje na żywo na sport.se.pl.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze