Turniej Czterech Skoczni Ga-Pa: Dawid Kubacki na podium! Rekord skoczni wyrównany

2020-01-01 15:58 MSo
Dawid Kubacki
Autor: EastNews Dawid Kubacki

To jeden z najbardziej wymagających konkursów w kalendarzu. Zgodnie z tradycją, w Nowy Rok zawodnicy weszli na belkę na skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Od trzech lat, zawsze na podium staje co najmniej jeden Polak. Inaczej nie było i tym razem. Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce. Konkurs wygrał Marius Lindvik, który wyrównał rekord skoczni Simona Ammanna. Drugie miejsce zajął Karl Geiger.

To nie był zbyt udany konkurs dla Biało-czerwonych. Dość szybko z zawodami pożegnali się Maciej Kot i Stefan Hula. Dobrze w pierwszej serii nie poszło też Kamilowi Stochowi, który dość pewnie wyeliminował Roka Justina, ale po pierwszej serii był dopiero na 25 miejscu. Lepiej poszło Dawidowi Kubackiemu i Piotrowi Żyle, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Mistrz świata był drugi, a Żyła ósmy.

Liderem po znakomitym locie na 143,5 metra i wyrównaniu rekordu skoczni Simona Ammanna był Marius Lindvik. W drugiej serii liczyliśmy na poprawę lub chociaż utrzymanie miejsc w wykonaniu Kubackiego i Żyły. Tak się jednak nie stało. Po znakomitym skoku na 19. miejsce awansował Kamil Stoch.

Piotr Żyła wylądował zdecydowanie bliżej niż rywale i spadł z ósmej na piętnastą pozycję. Dawid Kubacki o punkt przegrał z Karlem Geigerem, który oddał najdłuższy krok drugiej serii (141,5 metra). Pierwsze miejsce utrzymał Marius Lindvik. Liderem klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni pozostał Ryoyu Kobayashi (dziś czwarty). Dawid Kubacki utrzymał trzecie miejsce.

Na żywo

Turniej Czterech Skoczni Ga-Pa

Zapraszamy na relację na żywo z zawodów w Garmisch-Partenkirschen. Początek zmagań w konkursie Turnieju Czterech Skoczni o godzinie 14:00!

Z kim skaczą Polacy?
Maciej Kot - Robert Johansson
Kamil Stoch - Rok Justin
Stefan Hula - Daniel Andre Tande
Dawid Kubacki - Kevin Bickner
Piotr Żyła - Marius Lindvik

Liderem Turnieju Czterech Skoczni z przewagą jedenastu punktów nad drugim zawodnikiem jest Ryoyu Kobayashi. Najwyżej z Polaków jest Dawid Kubacki, który jest trzeci.

Niestety, przed konkursem w Ga-Pa doszło do niemałego skandalu organizacyjnego. Poszkodowani mieli być także Polacy. Więcej o tym przeczytacie tutaj!

Polacy od trzech lat nie schodzą z podium konkursu noworocznego. Oby i dzisiaj było podobnie!

Jako pierwszy z Polaków wystąpi Maciej Kot, który będzie rywalizował z Robertem Johanssonem. Będzie to piąta para!

Zaczynamy konkurs! 

Pierwsza z par za nami. Pius Paschke poszybował na 131,5 metra. Jego rywalem był Roman Koudelka, który pofrunął jeszcze dalej! 135 metrów i Czech zdecydowanie wygrywa, gwarantując sobie punkty w tym konkursie.

Ciekawe, w którym momencie jury opuści belkę. Keiichi Sato szybuje na 134 metry. Junshiro Kobayashi odpowiada, ale wylądował zdecydowanie za blisko. Ledwo osiągnął punkt konstrukcyjny.

128,5 metra Jewgienija Klimowa. Rosjanin nie zachwycił, ale Anze Lanisek wylądował 0,5 metra bliżej. O 0,1 punktu wygrywa Słoweniec.

Philipp Raimund osiągnął dokładnie punkt K. Jan Hoerl nie powinien mieć problemów z przeskoczeniem go. Pofrunął dwa metry dalej i wygrywa, ale nie powalczy o czołowe miejsca. Teraz jest siódmy!

Pierwsza z "polskich" par za nami. 128 metrów Macieja Kota to jednak zbyt mało, by pokonać Roberta Johanssona. 134 metry Norwega i zdecydowanie wchodzi do drugiej serii. Zdyskwalifikowany za kombinezon został Junshiro Kobayashi.

132 metry Timiego Zajca. Słoweniec pobił Naokiego Nakamurę, który wylądował sześć metrów bliżej.

Świetnie skoczył Simon Ammann. Ulubieniec publiczności pofrunął na 131 metrów. Daniel Hubert startował pierwszy raz w tej edycji Turnieju Czterech Skoczni i poleciał na 136,5 metra! To najdłuższy lot konkursu.

Bardzo krótko skoczył Stefan Hula. 124,5 metra nie wystarcza na Daniela Andre-Tande. Nie ma szans awansować do drugiej serii.

Michael Hayboeck nie bez problemów wygrywa z Martinem Hammanem i awansuje do drugiej rundy. Maciej Kot spada na piąte miejsce w klasyfikacji lucky loosers.

Genialny lot Mariusa Lindvika! 143,5 metra! Norweg odpalił rakiety i... wyrównał rekord skoczni! Ciężkie zadanie przed Piotrem Żyłą.

Jury od razu interweniuje i opuszcza belkę. 133,5 metra i Piotr Żyła może awansować z klasyfikacji szczęśliwych przegranych.

129 metrów Domena Prevca i Słoweniec pewnie wygrywa z Mackenziem Boyd-Clowsem. 

Luca Roth był niesiony dopingiem niemieckich kibiców, ale wylądował przed punktem K. Killian Peier miał łatwe zadanie i zdeklasował rywala. 133 metry Szwajcara.

Robin Pedersen zdecydowanie rozczarował. Tylko 121,5 metra. Constantin Schmid szybuje na 134,5 metra! Niezłe noty Niemca i wskakuje na trzecie miejsce.

Zaledwie 114 metrów Viktora Polaska. Stephan Leyhe pewnie wchodzi do drugiej serii, ale po skoku na 131 metrów będzie tracił sporo do czołówki.

Czwarta z pięciu polskich par za nami. 123 metry Roka Justina nie mają prawa dać mu awansu. Niestety, szarpało w locie Kamilem Stochem. 126,5 metra. Awans jest, ale to znowu będzie odległa pozycja...

Niezły skok Kevina Bicknera. 130,5 metra Amerykanina. Dawid Kubacki odpowiada 137 metrami. Znakomita próba Polaka!

Dawid Kubacki zajmuje drugie miejsce, a do końca pierwszej serii jeszcze dziewięć par. 123,5 metra Austriaka. Johann Andre Forfang frunie na 132 metry, ale to za mało, by wskoczyć na podium.

125 metrów Taku Takeuchiego to za mało na takiego lotnika jak Daiki Ito. 131 metrów rodaka. Siódme miejsce dla Ito. Kubacki nadal drugi, Żyła szósty.

Nawet do punktu konstrukcyjnego nie dolatuje Gregor Schlierenzauer. Stefan Kraft, ktory ma walczyć o zwycięstwo, chyba powoli się z tego wypisuje. 129 metrów to zdecydowanie za mało, by wskoczyć na wysokie miejsce.

Żaden z zawodników nie jest w stanie zbliżyć się na razie do wyniku Dawida Kubackiego. Anders Haare spadł na 119 metrze. 127 metrów pofrunął Yukiya Sato.

Już oficjalnie Piotr Żyła awansował do drugiej rundy! Sondre Ringen wylądował sześć metrów przed punktem K! 129 metrów Markusa Eisenbichlera. Dopiero dwunaste miejsce Niemca.

I kolejny raz 129 metrów - tym razem w wykonaniu Petera Prevca. Słoweniec zdecydowanie wygrywa, ale jest dopiero siedemnasty!

132 metry Ryoyu Kobayashiego! To on jest liderem klasyfikacji TCS i na ten moment jest... trzeci! Jest tuż za Kubackim!

Bardzo blisko ląduje Philipp Aschenwald! Tylko 124,5 metra Austriaka. Gregor Deschwanden zawalił swój skok, szybując na 120 metrów. Mimo to, sztab kadry Austrii załamany.

Znakomicie poradził sobie w ciężkich warunkach Karl Geiger. 132 metry Niemca, ale ma dodane 12,1 punktu za belkę i wiatr w plecy. Trzecie miejsce! 

W drugiej serii zobaczymy tylko trójkę Polaków - Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę i Kamila Stocha. Liderem po skoku wyrównującym rekord skoczni jest Marius Lindvik.

1. Marius Lindvik
2. Dawid Kubacki
3. Karl Geiger
8. Piotr Żyła
25. Kamil Stoch

Druga runda rozpocznie się około 15:18.

Zaczynamy drugą serię z trzynastej belki. Jan Hoerl pofrunął na 130 metrów. 

Poprawia się o 7,5 metra Philipp Aschenwald. Pofrunął na 132 metry i jest nowym liderem. Wiatr wieje dość mocno w plecy zawodnikom.

Świetny skok Jewgienija Klimowa! 133 metry Rosjanina, do tego dodane punkty za wiatr w plecy. Rosjanin jest pierwszy!

Świetny skok Kamila Stocha! 135 metrów Polaka i mamy nowego lidera! Szkoda, że tak nie udało mu się pofrunąć w pierwszej serii.

Kolejni zawodnicy nie są w stanie wyprzedzić Kamila Stocha!

Zaledwie 117,5 metra Daniela Andre Tande i po pierwszej dziesiątce Kamil Stoch jest liderem. 

132 metry Piusa Paschke. Niemiec traci 1,2 punktu do Kamila Stocha i zajmuje drugie miejsce.

Znakomity skok Petera Prevca na 134 metry i mamy nowego lidera konkursu. Wyprzedza Stocha o 6,1 punktu.

Dwaj bracia Prevc są na prowadzeniu. Nie trwa to jednak długo, bo rozdziela ich Robert Johansson.

134,5 metra Markusa Eisenbichlera! Niemiec obejmuje prowadzenie. Jest przed Peterem Prevcem i Stefanem Kraftem.

Za nami dwudziestu skoczków. Johann Andre Forfang po skoku na 135 metrów wyprzedza Markusa Eisenbichlera o 0,1 punktu.

Killian Peier otwiera ostatnią dziesiątkę. 132,5 metra to jednak za mało, by awansować na fotel lidera. Jest trzeci!

Daiki Ito po locie na 136,5 metra wskoczył na pierwsze miejsce. Po chwili na belce zasiadł Piotr Żyła. 133 metry dają mu dopiero ósmą lokatę.

134,5 metra skoczył Constantin Schmid. Niemiec otrzymał trzy razy 18,5 od sędziów i jest dopiero drugi!

Daniel Huber skoczył 134 metry, ma sporo dodanych punktów za wiatr, dobre noty od sędziów. To wszystko daje mu... drugie miejsce! Daiki Ito skończy już najgorzej na piątym miejscu.

Genialny lot Ryoyu Kobayashiego! 141 metrów Japończyka, dobre noty od sędziów i wyprzedził Ito. Jest na prowadzeniu!

141,5 metra Karla Geigera! Niemiec poszybował daleko w świetnym stylu! Trzy razy 19 od sędziów. Pierwsze miejsce! Za moment Kubacki!

139,5 metra Dawida Kubackiego! Potrzebował 141, by zająć pierwsze miejsce. Przyzwoite noty dla Polaka, ale... będzie podium. Drugie miejsce na ten moment.

Marius Lindvik pewnie wygrywa konkurs w Garmisch-Partenkirchen! Norweg wygrywa noworoczne zawody Turnieju Czterech Skoczni. Dawid Kubacki kończy na trzecim stopniu podium.