Iga Świątek

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express

Iga Świątek pozbawiona szansy na wielki sukces! Drastyczna decyzja, w tle wielka afera

2021-12-02 13:22

Iga Świątek jest jedną z czołowych tenisistek świata, chociaż w głównym cyklu WTA rozegrała dopiero trzy sezony. 20-letnia zawodniczka szturmem wdarła się do światowej elity, gdy wygrała w zeszłym roku wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Sukcesy najlepszej polskiej rakiety zbiegły się w czasie z pandemią koronawirusa, przez co tenisowy kalendarz ulegał ogromnym zmianom. Okazuje się, że Polka ponownie straci szansę na prestiżowe triumfy, chociaż nie ze swojej winy.

Wielka kariera Świątek zaczęła się w połowie 2018 roku, gdy wygrała juniorski Wimbledon. Później zaczęła rywalizować z seniorkami na poziomie ITF, ale w najbardziej prestiżowych turniejach WTA pojawiła się dopiero w następnym roku. Skrupulatnie budowała rankingową pozycję, dzięki czemu z czasem przestała brać udział w kwalifikacjach. Po US Open 2019 zrezygnowała z dalszej gry ze względu na kontuzję stopy. To właśnie wtedy odbywały się prestiżowe azjatyckie turnieje, takie jak te w Zhengzhou, Wuhan czy Pekinie. Iga nie miała okazji zagrać w nich dwa lata temu, a później świat poznał koronawirusa. Ten całkowicie odmienił świat tenisa. W 2020 r. Polka wygrała Rolanda Garrosa w październiku, gdy normalnie jest to wiosenny turniej. Tenisiści nie rywalizowali w Azji, podobnie jak w zakończonym niedawno sezonie 2021. W przyszłym roku planowano powrót wielkich turniejów na wschodnim kontynencie, ale wszystko odmieniła wielka afera w Chinach.

Iga Świątek szczerze o zarobionych milionach: Pieniądze szczęścia nie dają. Ale dzięki nim mam...

Iga Świątek po zakończeniu sezonu wróciła do Polski, gdzie nie narzeka na brak aktywności:

Surowe konsekwencje zniknięcia Shuai Peng

Na początku listopada całym światem tenisa wstrząsnął wpis chińskiej tenisistki, Shuai Peng. Ogłosiła ona w mediach społecznościowych, że była molestowana seksualnie przez jednego z czołowych polityków w swoim kraju. Szokujący był efekt, jaki wywołała. Po chwili wyznanie to zniknęło z internetu, a kontakt z 35-latką zaginął. Po wielu protestach udało się z nią skontaktować, ale dla wielu jest to zdecydowanie za mało. W związku z tym organizacja zarządzająca żeńskim tenisem podjęła drastyczną decyzję o zawieszeniu turniejów w Chinach i Hongkongu.

Iga Świątek opuści Polskę? Ojciec tenisistki wyjawił jej sekret, o wszystkim powiedział

„Chociaż wiemy, gdzie obecnie znajduje się Peng, to mam poważne wątpliwości, czy jest wolna, bezpieczna, i czy nie podlega cenzurze, przymusowi i zastraszaniu. Powtarzamy nasze wezwanie do pełnego i przejrzystego dochodzenia, bez cenzury, wobec zarzutów Shuai Peng w sprawie molestowania seksualnego. W związku z tą sprawą, przy pełnym wsparciu zarządu WTA, ogłaszam natychmiastowe zawieszenie wszystkich turniejów WTA w Chinach, w tym Hongkongu. Nie widzę tego, jak z czystym sumieniem miałbym prosić zawodniczki o grę w tych turniejach, gdy Shuai Peng nie może się swobodnie komunikować i najwyraźniej zmuszono ją do wycofania oskarżeń o molestowanie seksualne” – taki komunikat opublikował Steve Simon, szef WTA.

W przyszłym roku w Chinach miały odbyć się m.in. kończące sezon WTA Finals. Już w tym roku był taki plan, ale ostatecznie przeniesiono ten turniej do Guadalajary. Na ten moment Państwo Środka musi pożegnać się z najważniejszymi tenisowymi turniejami, chociaż wciąż oczekiwana jest decyzja innych kluczowych federacji – ITF i ATP. Tym samym Iga Świątek po raz kolejny straci okazję na prestiżowe sukcesy w Azji.

Sonda
Czy Iga Świątek jest najlepszą polską tenisistką w historii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze