Radwańska - Woźniacka. Polka zrzuciła przyjaciółkę z tronu

2012-01-12 3:00

Ależ formę ma Agnieszka Radwańska (23 l.) przed wielkoszlemowym Australian Open! Wczoraj w Sydney Isia pokonała 3:6, 7:5, 6:2 najlepszą tenisistkę świata Karolinę Woźniacką (22 l.). To pierwsze w karierze zwycięstwo Polki nad pierwszą rakietą świata. Agnieszka narobiła w ten sposób problemów przyjaciółce, która po tej porażce może szybko stracić fotel liderki rankingu.

Do sześciu razy sztuka. W poprzednich pojedynkach z zawodniczkami z pierwszego miejsca w rankingu WTA Radwańska wygrała w sumie tylko... jednego seta. Teraz Karolina prowadziła już 6:3, 5:4 przy własnym serwisie i była o krok od awansu do półfinału. Polka wrzuciła jednak wyższy bieg i wręcz wyszarpała zwycięstwo przyjaciółce.

Najlepszy wynik w historii

Wygrana z Woźniacką jest dla Agnieszki warta dużo więcej niż premia za awans do półfinału (ponad 100 tysięcy złotych). Isia zyskała pewność siebie przed wielkoszlemowym Australian Open (początek w poniedziałek). Jakby tego było mało, już zapewniła sobie awans na najlepsze w karierze, siódme miejsce w światowym rankingu (wyprzedzi Wierę Zwonariową). To najlepsza pozycja w historii całego polskiego tenisa (Fibak najwyżej był dziesiąty).

Jeśli dziś Isia pokona Wiktorię Azarenkę (3. w rankingu), zapewni sobie awans na piąte miejsce (wyprzedzi Na Li i Samanthę Stosur).

Karolina Woźniacka liderką rankingu jest od października 2010 roku z przerwą na jeden tydzień, kiedy wyprzedziła ją Kim Clijsters. Po wczorajszej porażce jej przewaga nad drugą Petrą Kvitovą (22 l.) mocno stopniała. Jeśli Czeszka wygra turniej w Sydney, awansuje na pierwsze miejsce.

Isia zagrała agresywnie i skutecznie

- Jestem bardzo szczęśliwy, w końcu Iśce udało się wygrać z Karoliną. Zagrała świetnie, agresywnie i skutecznie - mówi "Super Expressowi" Robert Radwański (50 l.), ojciec i trener Agnieszki, który... nie oglądał całego meczu. - Podczas drugiego seta byłem na konferencji charytatywnej Fundacji im. Brata Alberta, którą wspomagamy. Cały czas śledziłem wynik w telefonie komórkowym i strasznie się denerwowałem.

Mecze Radwańskiej z liderkami rankingu
21.06.2007, 2. runda w Eastbourne - 4:6, 1:6 z Justine Henin
22.10.2007, ćwierćfinał w Zurychu - 4:6, 2:6 z Justine Henin
30.04.2009, ćwierćfinał w Stuttgarcie - 4:6, 2:6 z Dinarą Safiną
23.04.2011, półfinał w Stuttgarcie - 5:7, 3:6 z Karoliną Woźniacką
26.10.2011, faza grupowa turnieju Masters w Stambule, 7:5, 2:6, 4:6 z Karoliną Woźniacką

7. Agnieszka Radwańska (Polska)

W półfinałach w Sydney zagrają Kvitova z Li i Radwańska z Azarenką. Awans do finału to dodatkowe 120 punktów, a zwycięstwo - 270.