Kiedy gra Iga Świątek WTA Montreal DRABINKA Świątek - Pliskova O której godzinie gra Iga Świątek pierwszy mecz

i

Autor: NATIONAL BANK OPEN/Patrice Lapointe Kiedy gra Iga Świątek WTA Montreal DRABINKA Świątek - Pliskova O której godzinie gra Iga Świątek pierwszy mecz

Wszystko stało się jasne!

Zdradzili sekret Igi Świątek! Chodzi o jej usta, fani mogą przetrzeć oczy ze zdziwienia, wszystko stało się jasne!

2023-09-26 7:58

Iga Świątek jest postacią, o której wiadomo niemalże wszystko, jednak w sierpniu 2023 roku świat obiegły zdjęcia prezentujące trening sportsmenki z zaklejonymi ustami. Wielu fanów mogło zastanawiać się wtedy, co jest powodem takiego zachowania gwiazdy, jednak wszystko stało się jasne! Tajemnicę tenisistki w rozmowie z portalem "weszło.com" wyjawiła Anna Ryczek, znana w Polsce trenerka oddechu.

Iga Świątek wzbudza wielkie zainteresowanie wśród polskich kibiców. O ile wydawać by się mogło, że życie prywatne prywatne sportsmenki nie skrywa większych tajemnic, o tyle w sierpniu 2023 roku w internecie pojawiły się zdjęcia, które prezentowały gwiazdę w trakcie zajęć treningowych z zaklejonymi ustami. Teraz tajemnicę Świątek w rozmowie z portalem "weszło.com" wyjawiła w rozmowie z portalem "weszło.com" Anna Ryczek, słynna trenerka oddechu.

Iga Świątek trenuje z plastrem na ustach. To dlatego się tak zachowuje

Jak powiedziała Ryczek, powodem dla którego Świątek zachowuje się w tak nietypowy sposób, aby wytrenować swój sposób oddychania i mieć lepszą wydolność w trakcie spotkań. 

- Zacznijmy od tego, że nasz nos zapewnia nam mniejszy przepływ powietrza niż w przypadku ust, przez co jest naturalnym trenażerem oddechowym. Kiedy oddychamy przez nos podczas wysiłku fizycznego, to siłą rzeczy ten przepływ powietrza jest ograniczony. Zwiększamy sobie wtedy procent dwutlenku węgla w naszej krwi, bo nie możemy go tak dużo wydychać. To normalnie sprawia, że chcemy otworzyć usta i się go pozbyć, ale jeśli mamy je zaklejone, to eksponujemy nasz ośrodek oddechowy na większą ilość tego gazu i zmniejszamy na niego chemowrażliwość. Co powoduje, że możemy oddychać trochę mniej i trochę spokojniej. Nawet kiedy to wciąż jest szybki oddech – bo nasza wentylacja zwiększa się w wyniku wzrostu metabolizmu. - mówi Ryczek i dodaje, że z perspektywy sportowca ważny jest także aspekt tego, aby oddychać bardziej ekonomicznie.

- Mogę tu przekierować do badania George’a Dallama z 2018 roku. Przez sześć miesięcy grupa uczestników trenowała oddychając tylko wyłącznie przez nos. I po zrobieniu testów wydolności okazało się, że po upływie tego czasu ci ludzie w trakcie ćwiczeń fizycznych mieli niższe tętno, mniej oddechów i o 25 procent mniej wentylacji. Dlaczego to ma znaczenie? Bo oddech to też wydatek energetyczny. Więc z perspektywy sportowca ważne jest, aby oddychać bardziej ekonomicznie. - podsumowuje Ryczek w rozmowie z "weszło.com".

Nasi Partnerzy polecają