SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty kolarstwo Fenomen na rowerze. Były skoczek wygrał 17. etap Tour de France

Fenomen na rowerze. Były skoczek wygrał 17. etap Tour de France

20.07.2017, godz. 11:15
Primoz Roglić
foto: EAST NEWS

Miał być liderem słoweńskiej kadry w skokach narciarskich, ale życie podsunęło mu pod nos rower i wydaje się, że to nie był przypadek. Tak po prostu miało być. Primoz Roglić, ku zaskoczeniu wielu, wygrał 17. etap Tour de France. Poznajcie historię 27-letniego Słoweńca.

Sportową karierę rozpoczął na skoczni. Był jednym z najlepiej zapowiadających się skoczków w Słowenii. W wieku szesnastu lat wygrał pierwszy konkurs Pucharu Kontynentalnego, potem sięgnął ze słoweńską kadrą po złoty medal mistrzostw świata juniorów. W 2007 roku podczas skoku w Planicy wypięła mu się narta. Upadek był na tyle poważny, że wydawało się, iż Roglić nie wróci na skocznię. Wrócił, ale nie odzyskał już dawnego blasku i zdecydował zakończyć karierę.

Otworzył inny etap w swoim życiu. Wsiadł na rower i ciężko trenował, by móc jeździć na nim wśród najlepszych. Po czterech latach pracy wdrapał się na pierwszy kolarski szczyt. W 2016 roku wygrał etap Giro d'Italia i wtedy po raz pierwszy było o nim głośno w kolarskim świecie. Po roku stanął na najwyższym stopniu podium podczas 17. etapu Tour de France. Roglić wygrał dwie górskie premie, a także jako pierwszy pokonał najwyższe wzniesienie tegorocznej edycji TdF, czyli przełęcz Galibier o wysokości 2642 metrów. Słoweniec uciekł najlepszym "góralom" na świecie i z ponad minutową przewagą dotarł na linię mety. Na podium wylądował telemarkiem.

autor: Dominik Kania zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: