Daria Pikulik

Autor: Cyfrasport Daria Pikulik

Trwa polski dzień w Monachium

Daria Pikulik z brązowym medalem! Kolejny sukces Polski na ME w Monachium, dramatyczny wyścig

2022-08-15 19:29

Trwa piękny polski dzień na mistrzostwach Europy w Monachium! Po sukcesach w maratonie i wspinaczce, radości kibicom dostarczyła tym razem Daria Pikulik. Polska kolarka torowa zdobyła brązowy medal w wyścigu omnium! To kolejne podium imprezy mistrzowskiej dla 25-latki.

Wyścig omnium, inaczej wielobój, składa się z czterech konkurencji. Wyniki uzyskane podczas scratchu, tempo race’u, wyścigu australijskiego i wyścigu punktowego są sumowane, a ostatecznie medale zdobywają najlepsi zawodnicy klasyfikacji łącznej. Daria Pikulik rozpoczęła rywalizację w Monachium od drugiego miejsca w scratchu i wyścigu tempo. Na półmetku zmagań była liderką z 78 punktami i wyprzedzała Clarę Copponi z Francji (74) i Włoszkę Rachele Barbieri (72). W wyścigu australijskim, zwanym też eliminacyjnym, Pikulik zajęła piąte miejsce i dała się wyprzedzić Francuzce. Przed ostatnią konkurencją traciła do liderki 4 punkty i o tyle samo wyprzedzała Włoszkę. Stało się jasne, że medal jest naprawdę blisko, ale decydujący wyścig punktowy okazał się dramatyczny.

Polacy zdominowali wspinaczkę! Mamy cztery kolejne medale na ME w Monachium

Katarzyna Niewiadoma przeszła do historii polskiego kolarstwa, stając na podium Tour de France

Daria Pikulik z brązowym medalem! Kolejny sukces Polski na ME w Monachium

Na 36 okrążeń do końca wyścig został wstrzymany. Tor uległ zniszczeniu, a do tego służby medyczne zajmowały się kolarkami, które ucierpiały w fatalnym wypadku. Przez długie chwile brakowało informacji na temat stanu zdrowia Ukrainki Solovei i Greczynki Milaki, a pozostałe kolarki czekały na wznowienie rywalizacji. W tym momencie Pikulik była druga i traciła 8 pkt do Copponi oraz wyprzedzała Barbieri o 3 pkt. Ostatecznie obie poszkodowane zostały przetransportowane do szpitala, a wznowienie rywalizacji dostarczyło mnóstwo emocji. Pikulik świetnie finiszowała na lotnych premiach, ale skupiła się na rywalizacji z Francuzką. Tymczasem Włoszka przeprowadziła szalony atak i nadrobiła okrążenie, za co zarobiła 20 punktów i zdobyła złoto (174 pkt). Załamana Copponi musiała zadowolić się srebrem (171 pkt), a Polka godnie przyjęła brąz (167).

Niewiarygodna historia! Polka mistrzynią Europy w maratonie, wspaniały bieg Aleksandry Lisowskiej

Fantastyczny bieg Kaczmarek! Złamała 50 sekund. "Czekam na pytania o rekord Polski"

Daria Pikulik - sylwetka i osiągnięcia

Pikulik odnosiła sukcesy już jako juniorka. Urodziła się 6 stycznia 1997 roku w Skarżysku-Kamiennej, a w 2015 r. została mistrzynią Europy juniorek w omnium i mistrzynią świata juniorek w wyścigu punktowym. Do tej pory jej największym seniorskim sukcesem był brązowy medal mistrzostw świata w Berlinie w 2020 r. w omnium. Z kolei w zeszłym roku wywalczyła brąz w scratchu podczas ME w Grenchen. Jest też dwukrotną olimpijką - z Rio de Janeiro i Tokio.