Zawody odbyły się w Capoliveri na włoskiej wyspie Elba. Włoszczowska, dwukrotna srebrna medalistka igrzysk olimpijskich (Pekin 2008, Rio de Janeiro 2016), przegrała tylko z 19-letnią Austriaczką Moną Mitterwallner. Polka straciła do niej 1.13 min. Na trasie liczącej 80 kilometrów (suma przewyższeń wyniosła 3100 metrów) trzecie miejsce zajęła Hiszpanka Natalia Fischer Egusquiza. Minęła linię mety ponad siedem minut po triumfatorce. Urodzona 9 listopada 1983 roku Włoszczowska kilka dni temu pożegnała się z kibicami w kraju w zawodach w rodzinnej Jeleniej Górze, a teraz z międzynarodową rywalizacją.
Mistrzyni, rekordzistka, teraz prezeska. Ster w rekach Otylii Jędrzejczak
Należy do najpopularniejszych polskich sportsmenek. Kolarstwo górskie zaczęła uprawiać w 1997 roku w Śnieżce Karpacz, a jej pierwszym trenerem był Zdzisław Szmit. W 2000 roku trafiła do kadry narodowej prowadzonej przez Andrzeja Piątka i odniosła pierwszy międzynarodowy sukces - w Sierra Nevada w Hiszpanii zdobyła tytuł wicemistrzyni świata juniorek. Rok później została mistrzynią Europy i wicemistrzynią świata juniorek w kolarstwie górskim oraz brązową medalistką mistrzostw świata na szosie.
Ujawniono wielkie oszustwa w boksie. „Wierzchołek góry lodowej"
Po niezbyt udanym następnym sezonie (myślała nawet o zakończeniu kariery), w 2003 odniosła kolejny znaczący sukces – mając niespełna 20 lat, została w mistrzynią świata w maratonie na rowerze górskim, tym razem w kategorii elity. Przez wiele następnych lat utrzymywała się w ścisłej światowej czołówce. W mistrzostwach globu wywalczyła jeden złoty (2010) i cztery srebrne medale indywidualnie (2004, 2005, 2011 i 2013), nie licząc trofeów w sztafecie.
Po zakończeniu kariery profesjonalnej – choć to na pewno nie jest jej pożegnanie z rowerem górskim w ogóle – Maja Włoszczowska będzie miała sporo obowiązków związanych z funkcjami w światowym sporcie. Obradujący w czwartek Zarząd PKOl przyjął ją w skład Prezydium oraz Zarządu PKOl. Wcześniej dwukrotna srebrna medalistka igrzysk została wybrana do Komisji Zawodniczej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, co czyni ją równocześnie członkiem MKOl.