Rafał Majka pierwszym polskim sportowcem zaszczepionym na koronawirusa? Kolarz przyjął chińską szczepionkę

2021-01-08 15:10
Rafał Majka
Autor: LUKASZ GAGULSKI / SUPER EXPRESS Rafał Majka

W ostatnich dniach rozgorzała dyskusja o tym, że w obliczu organizacji igrzysk olimpijskich w Tokio nie od rzeczy byłoby doprowadzić do szybkiego zaszczepienia wszystkich sportowców biorących udział w tej imprezie. Niewykluczone, że zostaną podjęte stosowne działania w tym kierunku. Na razie w wielu krajach ustawiła się kolejka do szczepień, począwszy od najbardziej potrzebujących. W ogonku nie czekali jednak... kolarze zawodowej grupy UAE Emirates, w której od nowego sezonu startuje Rafał Majka.

W ekipie jest nie tylko znany polski kolarz, ale i jedna z największych gwiazd minionego sezonu, triumfator Tour de France 2020, Słoweniec Tadej Pogacar. Team UAE Emirates poinformował w piątek 8 stycznia, że dokonał zaszczepienia swoich zawodników szczepionką przeciwko chorobie Covid-19. „Jesteśmy pierwszym zespołem, który przyjął szczepionkę” - potwierdził team w oświadczeniu. Jak dodano, została do tego celu użyta szczepionka chińskiej firmy Sinopharm CNBG.

Wielkie zmiany na trasie Tour de Pologne 2021! Unikną powtórki strasznego wypadku?

Kilka tygodni temu pomyślnie przeszła ona testy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i uzyskano 86-procentową skuteczność ochrony przez koronawirusem i poważną postacią wywołanej przez niego choroby, natomiast nawet 100-procentową – przeciwko łagodnej postaci Covid-19. Ministerstwo zdrowia ZEA dopuściło ją więc do użytku, a z dobrodziejstwa zaszczepienia właśnie skorzystali sportowcy.

Fabio Jakobsen pokazał jak wygląda po wypadku na Tour de Pologne. Fani nie kryli zdumienia [ZDJĘCIA]

Zespół UAE Emirates poinformował, że szczepionki przyjęło wszystkich 27 kolarzy oraz 32 członków sztabu. Szef teamu, Mauro Gianetti, powiedział: „Jako zespół jesteśmy niezwykle dumni z wysiłków, jakie naród i jego przywódcy podjęli na każdym poziomie, aby zarówno zwalczać wpływ pandemii Covid-19, jak i być liderem w staraniach w celu przywrócenia normalnego życia. Cały zespół jest zachwycony, że otrzymaliśmy możliwość ochrony siebie i innych poprzez przyjęcie szczepionki i chcielibyśmy pogratulować Zjednoczonym Emiratom Arabskim i wszystkim partnerom tego programu niesamowitej pracy, która to umożliwiła”.

Najnowsze