Kapitalna akcja Mohoricia zakończona etapowym sukcesem! Siwakow zwycięzcą Tour de Pologne 2019

2019-08-09 16:41 MSo, DaO
Paweł Siwakow
Autor: East News Paweł Siwakow

Tour de Pologne 2019 za nami! Na ostatnim etapie, którego trasa prowadziła wokół Bukowiny Tatrzańskiej nie zabrakło ogromnych emocji. Świetną indywidualną akcją popisał się Matej Mohorić, który przekroczył linię mety, jako pierwszy. Ogromne powody do radości miał również Paweł Siwakow, który wygrał całe Tour de Pologne 2019. To największy sukces 22-letniego Rosjanina w jego karierze.

Już na samym początku etapu od reszty oderwało się kilkunastu kolarzy, którzy razem, między sobą walczyli o zwycięstwo nie tylko piątkowe, ale i w całym cyklu. Różne próby ataków pojedynczych zawodników były nieudane do momentu, gdy z grupy nagle oderwał się jeden z zawodników Bahrain-Media.

Ależ to był szalony atak! Wydawało się, że to nie miało prawa się udać – ta sztuka nie udała się w tym roku nikomu! Matej Mohorić urwał się rywalom na sześćdziesiąt kilometrów przed metą i uciekał samotnie ponad godzinę. To teoretycznie nie mogło wypalić, ale jednak Słoweniec przekroczył finisz ostatniego etapu jako pierwszy. Ba, zrobił to z uśmiechem, mimo gigantycznego wysiłku, choć na koniec wyraźnie zadedykował to Bjorgowi Landrechtowi!

Próbowano go atakować, gonić, ale jego przewaga cały czas się powiększała! To jednak nie wystarczyło mu do zajęcia pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. W grze o triumf w generalce pozostawał Pavel Sivakov, który długimi momentami był wirtualnym liderem. Rosjanin i cała grupa dojechała do mety niemal wspólnie, co umożliwiło mu zwycięstwo w całym Tour de Pologne! Team Ineos znakomicie utrzymał rywali i pozwolił 22-latkowi osiągnąć ten gigantyczny, największy w dotychczasowej karierze, sukces!

Niestety, magentowej koszulki dla najlepszego górala nie udało się zdobyć Tomaszowi Marczyńskiemu. 35-latek z grupy Lotto-Soudal chciał zadedykować triumf tragicznie zmarłemu koledze, Bjorgowi Landrechtowi. Niestety, na ostatniej premii został wyprzedzony przez kolarza teamu CCC, Simona Geschke.

Na żywo

Tour de Pologne 2019 - VII etap 9.08

Zapraszamy na relację na żywo z ostatniego etapu 76. edycji Tour de Pologne. Początek rywalizacji w Bukowinie około godziny 12:20.

To był jeden z najsmutniejszych Tour de Pologne w historii. Wszystko przez drugą w historii śmierć zawodnika podczas wyścigu. Podczas poniedziałkowego etapu zginął 22-latek, Bjorg Lambrecht.

Na trasie Bukovina Resort - Bukowina Tatrzańska kolarze będą mieli do pokonania łącznie 153 kilometry. Przypadają na to dwie duże rundy (po 59,6 kilometra) i jedna mała (34 km). 

Mapę siódmego etapu 76. edycji Tour de Pologne można zobaczyć TUTAJ!

Liderem klasyfikacji generalnej przed siódmym etapem Tour de Pologne jest Jonas Vingegaard!

Na trasie znajduje się w sumie pięć Górskich Premii TAURON pierwszej kategorii – Ściana BUKOVINA (x2) oraz Ściana HARNAŚ (x3). Kolarze powalczą także na dwóch Lotnych Premiach LOTTO w Szaflarach i jednej w Jurgowie (mała runda).

Dwóch Polaków pojedzie dziś w koszulkach dla liderów klasyfikacji - górskiej i najaktywniejszego zawodnika. Aktualne klasyfikacje można ZOBACZYĆ TUTAJ!

12:22

Rusza start honorowy!

12:23

Po siedmiuset metrach rozpocznie się ściganie podczas ostatniego etapu Tour de Pologne!

12:30

Tak wyglądały ostatnie chwile przed startem VII etapu!

12:32

Za nami start ostry! Od początku grupa zawodników pracuje bardzo mocno i jest aktywna.

12:37

Na linii startu siódmego etapu pojawili się też polscy kolarze, w tym zawodnicy CCC Team. Z Biało-czerwonych najwyżej w klasyfikacji generalnej jest Rafał Majka z Bora-Hansgrohe, który jest dziewiąty w tabeli. Ma 20 sekund straty do lidera.

12:52

Wyniki pierwszej premii górskiej:

  1. Simon Geschke (CCC Team)
  2. Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal)
  3. Matej Mohorić (Bahrain-Merida)
  4. Carlos Betancur (Movistar)
  5. Clement Chevrier (AG2R La Mondiale)

12:55

Jedenastu kolarzy odjechało reszcie peletonu. Przewaga ucieczki wynosi blisko dwie minuty.

12:57

W grupie ucieczkowej jest dwóch Polaków: Michał Gołaś z Team Ineos i Tomasz Marczyński z Lotto-Soudal.

13:06

Tomasz Marczyński jest liderem klasyfikacji górskiej - swoje ewentualne zwycięstwo ma zadedykować zmarłemu Bjorgowi Lambrechtowi, koledze z jego teamu. Drugi w tabeli jest Simon Geschke, który ma sześć punktów straty do Polaka.

13:11

- To będzie ciężki dzień z dużą ilością wspinania. Mam nadzieję, że uda mi się obronić żółtą koszulkę - mówił lider klasyfikacji generalnej, Jonas Vingegaard.

13:17

Pierwszą premię lotną na siódmym etapie wygrał Matej Mohorić z Bahrain-Merida.

13:23

Przewaga ucieczki nad peletonem cały czas oscyluje w okolicach dwóch minut.

13:31

Przed kolarzami najtrudniejszy podjazd tego etapu.

13:38

Kolejna premia górska pada łupem Tomasza Marczyńskiego, który zapowiedział, że zwycięstwo w magentowej koszulce zadedykuje zmarłemu koledze z drużyny, Bjorgowi Lambrechtowi.

13:55

Przewaga ucieczki nad peletonem wynosi już trzy minuty. Tomasz Marczyński powiększa też swoją przewagę na premii górskiej. Ma już dziewięć punktów przewagi nad drugim miejsce.

15:34

Niestety... zmagamy się z poważnymi problemami technicznymi, które staramy się naprawić. Będziemy starać się w miarę możliwości informować Państwa o wydarzeniach na ostatnim etapie. Do mety zostało już tylko 34 kilometry, a samotnie na czele jedzie Mohorić z przewagą 47 sekund nad grupą kolarzy.

15:37

W peletonie na zmianę duże tempo narzucają Davide Formolo i Miguel Angel Lopez.

15:39

Niespodziewane problemy miał Atapuma, któremu... rozsypał się rower. Ale pomoc przyszła bardzo szybko. Co jednak najważniejsze, Majka jest w głównej grupie kolarzy.

15:40

Ogromne problemy ma lider wyścigu, Jonas Vingegaard, który odpadł z peletonu.

15:43

Mohorić nie odpuszcza i nadrabia kilka sekund nad peletonem. Obecnie jego przewaga wynosi 51 sekund.

15:46

Tempo w peletonie nadaje grupa Ineos. Wszystko na rzecz Sivakova, który jest wiceliderem wyścigu i na pewno ma ochotę na zwycięstwo w Tour de Pologne.

15:47

15:49

Formolo stara się oderwać od grupy kolarzy. Na razie nie wygląda na to, aby ta sztuka miała mu się udać.

15:51

A Mohorić odjeżdża. Prawie minuta przewagi.

15:58

Zdecydowanie większe tempo w peletonie, ale i Mohorić pomału słabnie. Ma już tylko 30 sekund przewagi, a do mety zostało 21 kilometrów.

16:02

Kolejna grupka kolarzy odrywa się od peletonu. Jest w niej Paweł Poljański. Być może to przygotowaniu do ataku Majki.

16:05

Brambilla ma niesamowitą ochotę do jazdy. Mocno naciska na pedały i nieco odjeżdża trójce uciekinierów: Neilsonowi Powlessowi, Pawłowi Poljańskiemu i Tsgabu Grmay'owi.

16:10

11 kilometry do mety. Prowadzi Mohorić, a trójka kolarzy dojechała do Brambilli.

16:16

7,5 km do mety. Mohorić nadal prowadzi i jest coraz bliżej zwycięstwa na etapie. A to oznacza, że jeśli Majka chce wygrać Tour de Pologne, musi zyskać 10 sekund przewagi nad Sivakovem.

16:22

Poszarpała się czołówka. Prowadzi Mohorić, za nim jedzie czwórka kolarzy, a jeszcze dalej Angel Lopez z Navarro. Mohorić powinien jednak dojechać do mety. 3,7 km do końca.

16:25

Poljański odpada od drugiej grupy. 2,6 km do mety. Mohorić cały czas zyskuje. Świetna jazda.

16:28

Wydaje się, że Majka nie zdoła już nadrobić aż 16 sekund do Sivakova. Izaguirre atakuje z peletonu.

16:30

Mohorić wygrywa ostatni etap tegorocznego Tour de Pologne! Świetny atak słoweńskiego kolarza!

16:33

Sivakov zwycięzcą Tour de Pologne 2019!

16:35

Na ostatnim etapnie Tour de Pologne nie zabrakło emocji. Kapitalna akcja Mohoricia, ale ogromne gratulacje należą się Sivakovowi. Dla 22-letniego Rosjanina to największy sukces w karierze.

To wszystko z naszej strony! Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy na kolejne relacje na sport.se.pl! Do zobaczenia!

Najnowsze