Adam Kszczot po nieudanym sezonie 2021: - Nie obraziłem się na sport

2021-10-22 0:13
Adam Kszczot
Autor: PAWEŁ SKRABA/SUPER EXPRESS Adam Kszczot

Nie wyszedł mu rok startów 2021. Adam Kszczot (32 l.) musiał zrezygnować z igrzysk w Tokio i przedwcześnie zakończyć sezon. Ale podjął już trening. Za pięć miesięcy będzie bronił tytułu halowego mistrza świata w biegu na 800 m.

Jak wyjawił - główną, choć niejedyną przyczyną niepowodzeń była niespodziewanie zła reakcja organizmu na wiosenne treningi wysokogórskie w Kenii.

- W Kenii biegałem na bardzo wysokim poziomie, ale po powrocie dało to efekt odwrotny. Jakby zakręcony został kurek z napisem „energia i rezultat”. Dołek dyspozycji odebrał mi aż 60 dni treningów w najważniejszym okresie przygotowań. Dopiero we wrześniu poczułem się jak nowo narodzony. Chodziłem wtedy w domu po schodach w górę i w dół i mówiłem z przekonaniem do siebie: „czuję się normalnie”. Do Kenii już nie pojadę, za to wracam do sprawdzonego w poprzednich latach treningu wysokościowego w pomieszczeniach hipoksyjnych (o zmniejszonym stężeniu tlenu, co sprzyja budowaniu wytrzymałości i zastępuje trening w górach wysokich - przyp. red.). Niedługo takie pokoje sypialne i siłownia mają być uruchomione w COS-ach w Spale, Wałczu i Cetniewie, przez firmę AirZone, której jestem udziałowcem.

Gwiazdą biegu na 800 m stał się w tym roku Patryk Dobek. Ale Kszczot ani przez chwilę nie myślał o tym, by porzucić bieżnię.

- Nie obraziłem się na sport. Złość we mnie już przeszła, odwróciłem koło złych emocji. Teraz dominuje we mnie optymizm i ciekawość przyszłości. Jestem stęskniony sukcesów, bo one uzależniają psychicznie. Czy wiek 32 lata jest korzystny dla biegacza, to pytanie, które zadaję sam sobie. Ale czuję się bardzo dobrze. Wiele zmieniłem w ostatnim roku, w tym dietę i suplementację żywienia, co przyniosło wiele korzyści.

Nie chce deklarować, czy dotrwa do igrzysk 2024 w Paryżu.

- Na razie przygotowuję się do sezonu halowego 2022, a pierwsze zgrupowanie z trenerem Piotrem Rostkowskim czeka mnie w przyszłym tygodniu, w Jakuszycach. Mam wolę i gotowość, by bronić tytułu mistrza świata. Jak poznam odpowiedź, to zadeklaruję, co będzie dalej.

W roku 2021 gwiazdą biegu na 800 m stał się Patryk Dobek, medalista olimpijski i halowy mistrz Europy.

- Patryk to fantastyczny lekkoatleta - ocenia kolegę łodzianin. - Marzy mi się, żeby Polacy byli najmocniejszym krajem w tej konkurencji, a bardzo służy temu taka „bratobójcza” rywalizacja.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze