Natalja Antiuch (po prawej) na mecie w Londynie

i

Autor: AP Natalja Antiuch przed Lashindą Demus na mecie olimpijskiego finału 2012 w biegu na 400 m przez płotki

Biegaczka Natalja Antiuch traci olimpijskie złoto. Rosja pozbawiona siódmego z ośmiu złotych medali 2012 w lekkoatletyce

2022-10-27 15:18

Dziesięć lat temu cieszyła się z dwóch medali olimpijskich zdobytych na bieżni w Londynie. Sześć lat temu Natalja Antiuch (ur. 1981) straciła srebro w sztafecie 4x400 m. Teraz straci złoto w biegu na 400 m przez płotki.

Już dawno udowodniono jej użycie zabronionych substancji (nie podano jakich), za co dopiero w ubiegłym roku, po zakończeniu przez nią czynnej kariery, Antiuch ukarana została anulowaniem wyników od lipca 2013 roku oraz 4-letnim zawieszeniem (2021-2025) w startach. Teraz czas anulowania wyników rozciągnięto na wcześniejszy termin: od lipca 2012 do czerwca 2013 r. A tym samym na start w igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie zawodniczka zwyciężyła w finale, o 0,07 s przed Lashindą Demus z USA. Decyzję podjęła organizacja do zwalczania dopingu w lekkoatletyce AIU. Nie ma od niej odwołania.

Wcześniejsza strata srebra w sztafecie 4x400 m miała miejsce po wykryciu sterydu turinabol w organizmie jej koleżanki z zespołu, Antoniny Kriwoszapki.

Co ciekawe – rosyjska biegaczka zachowa olimpijskie medale, ale te zdobyte w Atenach (2004) – srebro na 4x400 m i brąz na 400 m (płaskie). Zachowa też 10 medali w MŚ i ME na stadionie i w hali, zdobytych w latach 2002-2011. W tym czasie nie wykryto bowiem u niej stosowania niedozwolonego dopingu

* Przed igrzyskami w Londynie, podczas ich trwania, a szczególnie w następnych latach (głównie dzięki ponownym, udoskonalonym testom próbek antydopingowych) zdyskwalifikowano już za doping ponad 130 lekkoatletów z różnych krajów, w tym czternaścioro złotych medalistów. Siedmioro z nich reprezentowało Rosję, której pozostał juz tylko jeden z ośmiu złotych medali w lekkoatletyce. Przed Natalją Antiuch (400 m ppł) zdyskwalifikowani zostali: młociarka Tatjana Łysienko (złoty medal trafił do rąk Anity Włodarczyk), Marija Sawinowa w biegu na 800 m (złoto dla „zmężczyźniałej” Caster Semenyi z RPA), Julija Zaripowa na 3000 m z przeszkodami, Jelena Łaszmanowa w chodzie na 20 km oraz Iwan Uchow w skoku wzwyż i Siergiej Kirdjapkin w chodzie na 50 km.

Próbki antydopingowe mogą być przechowywane przez okres 10 lat. Dla ujawnienia oszustw podczas igrzysk 2012 termin dobiega zatem końca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze