Lekkoatetyka, Maria Żodzik, skok wzwyż

i

Autor: Instagram/maria.zhodzik Maria Żodzik

Będzie sukces olimpijski?

Mamy nową reprezentantkę Polski. Prezydent przyznał obywatelstwo Białorusince, która może błysnąć na igrzyskach

2024-03-20 13:29

Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował że decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy białoruska skoczkini wzwyż Maria Żodzik otrzymała polskie obywatelstwo. To pierwszy, ale najważniejszy etap starań o to, by zawodniczka mogła wystartować w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w biało-czerwonym stroju.

– Mam nadzieję, że kibice zobaczą mnie już na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski – powiedziała w portalu pzla.pl zawodniczka Podlasia Białystok, pracująca pod opieką trenera Roberta Nazarkiewicza. – Bardzo mnie cieszy, że prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski – zapowiada Maria Żodzik.

Żodzik ma polskie korzenie

27-letnia Białorusinka Żodzik ma polskie korzenie, w Polsce przebywa od 2022 roku. Drugi dom znalazła w Białymstoku, gdzie pod swoje skrzydła wziął ją klub Podlasie Białystok. Praca z trenerem Robertem Nazarkiewiczem przyniosła efekty. Zimą podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu osiągnęła 1,97 m, co pozwoliło jej wedrzeć się do światowej czołówki tej konkurencji.

Prezydent Duda da zielone światło naszej nowej olimpijce?

Jak informuje PZLA w sprawę nadania zawodniczce polskiego obywatelstwa mocno zaangażowany był prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.

Anita Włodarczyk usiadła na wielkiej bestii. Śmiechom i wygibasom nie było końca!

– Wierzę, że jej historia, która zaczęła się dość ciężko, będzie miała swój szczęśliwy finał w Paryżu. Gratuluję uzyskania minimum kwalifikacyjnego i trzymam kciuki za jak najwyższe skoki. Witamy Marię w Polskiej Rodzinie Olimpijskiej – powiedział Piesiewicz, cytowany w związkowym portalu.

To jeszcze nie koniec formalności, mogących zaowocować występem Marii Żodzik w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, na które ma już wywalczone minimum. Zgodę na reprezentowanie przez nią polskich barw musi wydać światowa federacja, World Athletics.

Wydało się, ile Ewa Swoboda zarobiła za wielki sukces. Suma liczona w dziesiątkach tysięcy, niektórzy marzą o takich kwotach

Najwcześniej Maria będzie mogła reprezentować nasz kraj od 20 czerwca. Wtedy mijają trzy lata od jej ostatniego występu w reprezentacji Białorusi – wyjaśnił wiceprezes PZLA i szef misji olimpijskiej Tomasz Majewski. – Będziemy w tej sprawie lobbować i zrobimy wszystko, żeby Maria mogła wystartować już pod koniec czerwca w mistrzostwach Polski.

Natalia Kaczmarek po zdobyciu srebra IE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze