Pia Skrzyszowska

i

Autor: PAP / EPA / RONALD WITTEK

Mistrzyni Europy Pia Skrzyszowska goni za światową czołówką. Ma mięśnie jak czarnoskóre biegaczki

2022-09-24 1:03

Letni sezon był dla niej jak piękna baśń. Pięć razy poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki dochodząc do poziomu 12,51 s. Poprawiła też „życiówkę” na 100 m po płaskim wynikiem 11,12 s. A finałem był złoty medal mistrzostw Europy na płotkach i srebro w sensacyjnie złożonej sztafecie 4x100 m. 21-letnia Pia Skrzyszowska rozpędziła się w pogoni za światową elitą.

Rekord Polski Grażyny Rabsztyn z roku 1980 wynosi 12,36 s. Przez sześć lat lat był rekordem świata. Wydawało się, że przez kolejne dekady pozostanie nieosiągalny dla naszych sprinterek. Ale Pia Skrzyszowska zbliżyła się do niego w tym roku na 0,15 s czyli ok. 120 centymetrów.

- Rekord Polski wydaje się coraz bardziej realny - mówiła po mistrzostwach Europy. - Mogę się o niego starać w przyszłym roku.

Pia jest córką byłego sprintera i skoczkini w dal. Od kilku lat jej szkoleniowcem jest ojciec, Jarosław Skrzyszowski.

- Pomysł na sportową drogę Pii pochodził od jej mamy – powiedział „Super Expressowi” jej ojciec i trener. - Jako dzieciak była szybka i sprawniejsza od innych, ale nie na tyle, bym widział w nią mistrzynię Europy. Zresztą skalę talentu określa się nie według stanu wyjściowego, a według reakcji organizmu na trening. Dzisiaj mogę powiedzieć, że córka ujawnia swój talent reakcją na bodźce treningowe oraz ciągłym postępem. Myślimy o tym, żeby pobić rekord Polski i nie chcemy się na nim zatrzymać, ale pójść dalej. Trudno powiedzieć, czy i kiedy to nastąpi, ale ważne, by iść do przodu równym krokiem.

Młoda zawodniczka klubu AZS AWF Warszawa (poprzednio Skry) łączy starty na płotkach z klasycznym sprintem, ale…

- Wolę zostać płotkarką, której przy okazji udaje się też sprint po płaskim. Sprint jest obecny z boku w moich treningach. Będę robiła jedno i drugie, ale skupiam się na płotkach. Wolę płotki. Są trudniejsze, wymagają wielu elementów technicznych. I nie widzę powodów, dlaczego nie miałyby być równie prestiżowe jak 100 m płaskie - zadeklarowała.

Trener Skrzyszowski podkreślił:

- Według mnie Pia idealnie pasuje do płotków. Jest niezbyt wysoka, szybka i bardzo sprawna, także pod względem gimnastycznym. Ma dobrą koordynację ruchów. I jest odważna. A obecność gwiazd obok niej na starcie raczej jej nie onieśmiela, a mobilizuje do tego, by biegać jeszcze szybciej i je pokonać.

Czego jej trzeba, by walczyła z najgroźniejszymi rywalkami jak równy z równym?

- Rezerwy są przede wszystkim automatyzmie. Żeby bieg przez płotki był wykonywany bezwiednie, jak oddychanie. Na starcie myśleć o końcowej linii, a nie o płotkach. Tylko do tego, trzeba przebiec jeszcze więcej płotków. Na tym etapie Pia musi jeszcze skupiać się na tym, co zrobić na płotkach.

W tej konkurencji dominują obecnie zawodniczki ciemnoskóre, wyposażone genetycznie w szybkokurczliwe włókna mięśniowe.

- Pia także ma włókna szybkokurczliwe – przekonuje jej ojciec. - To, że biega tak szybko, wynika z genetyki. Nie robiliśmy testów genetycznych, ale nie da się osiągnąć takich prędkości bez predyspozycji. W USA czy na Jamajce mają takich talentów więcej, ale myślę, że córka jest do nich podobna pod tym względem.

31/05/2022  DCH  Pia Skrzyszowska skuPIA na sobie uwagę. - Może być lepiej i lepiej

23/08/2022  DCH  Rewelacyjna Pia Skrzyszowska, podwójna medalistka ME: - Nie ulegnę sprinterskiej pokusie

Najnowsze