Armand Duplantis

i

Autor: AP Rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis ze statuetką zwycięzcy DL 2021

Mityng Diamentowej Ligi w Chorzowie TV TRANSMISJA NA ŻYWO Gdzie obejrzeć SILESIA MEMORIAŁ KAMILI SKOLIMOWSKIEJ w TV. Mistrzowie olimpijscy i mistrzowie świata oraz asy polskiej lekkoatletyki na Stadionie Śląskim. TV NA ŻYWO Sobota 6 sierpnia

2022-08-05 21:39

Kilkudziesięciu medalistów ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio i niedawnych MŚ w Eugene pojawi się w sobotę 6 sierpnia na Stadionie Śląskim. To będzie historyczne wydarzenie. Nigdy wcześniej mityng Diamentowej Ligi czyli najwyższej rangi nie odbył się w krajach Europy Wschodniej. Taką rangę uzyskał Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, a rzecz ułatwiło odwołanie w tym roku dwóch „diamentowych” mityngów w Chinach – oczywiście z powodu pandemii.

Program zawodów obejmuje 14 konkurencji zaliczanych do cyklu Diamentowej Ligi oraz kilka spoza tego kręgu. Co ciekawe gwóźdź programu w Chorzowie – konkurs skoku o tyczce mężczyzn (początek o godz. 13.30) – nie jest zaliczany do punktacji DL. Przez organizatorów został jednak potraktowany równorzędnie z tamtymi konkursami. Pojawi się bowiem nowy „król tyczki”, Szwed Armand Duplantis. Rywalizować będzie m.in. z pozostałymi medalistami MŚ – Amerykaninem Chrisem Nilsenem i Filipińczykiem Ernestem Obieną, a także z byłym rekordzistą świata, Francuzem Renaud Lavilleniem i mistrzem olimpijskim 2016, Brazylijczykiem Thiago Brazem. Wystąpi też rekordzista Polski Piotr Lisek.

Gdyby Szwedowi udało się pobić rekord świata, zebrałby za ten jeden występ sumę wyższą od 100 tys. dolarów czyli bliską pół milionowi złotych (za wygranie konkursu – 10 tys. dolarów, za rekord globu – 50 tys. dolarów, za sam start – prawdopodobnie ok. 50 tys. USD).

Diamentowa Liga po raz pierwszy w Polsce. Piotr Lisek życzy rekordu Duplanitisowi. A Szwed może rozbić bank

Na dystansie 200 m kobiet (godz. 17.28) zmierzą się dwie aktualne mistrzynie świata na różnych dystansach: Shericka Jackson z Jamajki (mistrzyni tej konkurencji z fantastycznym rezultatem 21,45 s) oraz Bahamka Shaunae Miller-Uibo (mistrzyni na 400 m).

W biegu na 100 m przez płotki (przedbiegi o 14.21, finał o 15.33) wystąpią: mistrzyni olimpijska Jasmine Camacho-Quinn z Portoryko, eks-rekordzistka świata Kendra Harrison i była mistrzyni globu Nia Ali (obie z USA), a takżę pięć Polek, z Pią Skrzyszowską isiedmioboistką Adrianną Sułek.

Niemal równo z konkursem tyczkarzy rozpoczną konkurs młociarze (godz. 13.35). Mistrz świata Paweł Fajdek i mistrz olimpijski Wojciech Nowicki zapewne pomiędzy sobą stoczą walkę o zwycięstwo. Ale łatwo nie będzie, bo ich sobotni rywale, Norweg Eivind Henriksen i Francuz Quentin Bigot przekroczyli 80 metrów w finale w Eugene.

W konkursie kulomiotów Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk rywalizować będą m.in. z dwoma medalistami MŚ - Joe Kovacsem i Joshem Awotunde z USA (od 13.45).

Na dystansie 1500 m polskie milerki Sofia Ennaoui i Eliza Megger zmierzą się z mistrzynią świata, Etiopką Gudaf Tsegay (godz. 17.38).

Wisienką na torcie i ostatnim akordem mityngu stanie się królewski dystans 100 m w wykonaniu kobiet (17.52). Ewa Swoboda zmierzy się z multimedalistką w sprincie i triumfatorką MŚ na tym dystansie, Shelly Ann Fraser Pryce z Jamajki. Wcześniej w biegu mężczyzn (godz. 16.28) wystartują medaliści MŚ - srebrny Marvin Bracy i brązowy Trayvon Bromell.

Wystartują też mistrzowie świata: Brazylijczyk Alison Dos Santos (400 m przez płotki), Portugalczyk Pedro Prichardo (trójskok), Amerykanin Michael Norton (400 m).

Na start w Memoriale Skolimowskiej bardzo liczyła oszczepniczka Maria Andrejczyk. Niestety, bóle barku zmusiły wicemistrzynię olimpijską do rezygnacji z całej pozostałej części sezonu 2022.

Zawody w Chorzowie potrwają 6 sierpnia od godz. 13.30 do 18.

Pełna relacja na żywo w TVP Sport w sobotę 6.VIII o godz. 13.30. Krótsze transmisje, ograniczone do konkurencji Diamentowej Ligi - od godz. 16.00 w TVP 1 i Polsacie Sport

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze