Michel Platini, Sepp Blatter

i

Autor: TI-PRESS/ALESSANDRO CRINARI/KEYSTONE VIA AP Michel Platini, Sepp Blatter

Latami rządzili światową piłką, teraz mogą otrzymać karę więzienia! Blatter i Platini czekają na wyrok sądu

2022-06-15 17:39

Sepp Blatter i Michel Platini przez wiele lat byli twarzami najważniejszych organizacji międzynarodowych w świecie piłki nożnej – FIFA oraz UEFA. Po wybuchu afery korupcyjnej obaj zostali odsunięci od pełnionych obowiązków i niewykluczone, że otrzymają kary więzienia w zawieszeniu oraz będą musieli zapłacić milionowe odszkodowania. Szwajcar i Francuz twierdzą jednak, że nie są winni.

Prokurator w procesie o oszustwo byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera i wiceprezesa Michela Platiniego zażądał w środę, by obaj mężczyźni otrzymali wyroki po 20 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Rozprawa toczy się przed szwajcarskim sądem. Blatterowi i Platiniemu, byłemu kapitanowi reprezentacji Francji, który był prezydentem UEFA, groziły wyroki do pięciu lat pozbawienia wolności za przestępstwa finansowe. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości uznali jednak, że faktyczny pobyt w więzieniu w ich przypadku jest mało prawdopodobny. Werdykty 11-dniowego procesu spodziewane są 8 lipca.

Nie odbyła się rozprawa Seppa Blattera i Michela Platiniego. Powód? Złe samopoczucie jednego z nich

Prokurator Thomas Hildbrand zwrócił się również do trzech sędziów szwajcarskiego Federalnego Sądu Karnego w Bellinzonie, aby Platini zapłacił FIFA ponad 2,2 miliona franków szwajcarskich (2,2 miliona dolarów) odszkodowania. Blatter i Platini odpowiadają za korupcję, oszustwa, fałszerstwa i bezprawny przelew temu byłemu francuskiemu piłkarzowi dwóch milionów franków szwajcarskich.

Polacy pokazali JAJA! Komentarz po meczu Holandia-Polska | Futbologia

Obaj byli działacze, którzy kiedyś blisko współpracowali, zaprzeczają, że dopuścili się złamania prawa. Twierdzą, że mieli ustną umowę w sprawie płatności, która dotyczyła prac doradczych w latach 1998-2002 byłego gwiazdora Juventusu Turyn i reprezentacji Francji. W wyniku tej afery Szwajcar zakończył swoje 17-letnie rządy w FIFA. Blatter powiedział, że FIFA prawidłowo rozliczyła pieniądze, a Platini twierdził, że bezpodstawny zarzut wyszedł na jaw we wrześniu 2015 roku, aby zablokować mu kampanię na prezydenta FIFA.

Zamieszanie w Górniku: kto i dlaczego zwolnił Jana Urbana? Zagadka do ogarnięcia

Platini, który miał zostać następcą Blattera w 2016 roku, powiedział w oświadczeniu opublikowanym po posiedzeniu sądu, że jest "pogodny i pewny siebie". "Akt oskarżenia prokuratora jest pozbawiony jakichkolwiek podstaw. Rozprawy w procesie dowiodły, że ta procedura karna nie ma powodu, aby istnieć" - powiedział Platini. Obaj oskarżeni zeznawali w zeszłym tygodniu i oczekuje się, że wydadzą oświadczenia na zakończenie procesu. Ma to nastąpić 22 czerwca. 86-letni Blatter ma poważne problemy kardiologiczne i w grudniu 2021 roku był przez ponad tydzień utrzymywany w stanie śpiączki. Z tego powodu proces na początku czerwca rozpoczął się z małym opóźnieniem.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze