Patryk Rombel i Sławomir Szmal

Autor: Cyfra Sport Patryk Rombel i Sławomir Szmal

Jest awans na mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych! Polacy pojadą na turniej pomimo porażki z Holandią

2021-05-02 19:55

W ostatniej kolejce fazy grupowej eliminacji mistrzostw Europy 2022 polscy szczypiorniści przegrali z Holendrami 30:32 i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w grupie wyprzedzając jedynie Turków, którzy przegrali wszystkie sześć spotkań. Polacy na swoim koncie zapisali 6 punktów dzięki dwóm zwycięstwom właśnie z Turcją oraz jednemu triumfowi w meczu ze Słowenią. Ten ostatni mecz ma kluczowe znaczenie w kwestii awansu na mistrzostwa Europy.

Przed ostatnim starciem w grupie Polacy mieli jeszcze szansę na zajęcie 2. miejsca w grupie, które dawało pewny awans na mistrzostwa Europy. Polacy musieli jednak pokonać Holandię, z którą w pierwszym meczu ponieśli niezwykle bolesną porażkę po golu w ostatniej sekundzie spotkania. Nasi szczypiorniści pojechali do Holandii z chęcią rewanżu, jednak to się nie udało. Porażka sprawiła, że awans Polaków nie zależał już tylko od nich.

Tomasz Adamek tańczy na weselu swojej córki

Holendrzy kontrolowali przebieg spotkania

Pierwsza połowa była dość wyrównana, w pierwszych minutach Polacy kilkukrotnie wychodzili na prowadzenie. Niestety, później przewagę zyskali Holendrzy i mimo ogromnych starań Polaków to nasi rywale schodzili na przerwę przy prowadzeniu 17:16. To dawało nadzieję na lepszy wynik w drugiej partii.

Niestety, w niej gospodarze szybko zyskali kilkupunktową przewagę, której nie wypuścili już do końca spotkania. Na każde próby choćby wyrównania stanu meczu przez Polaków Holendrzy odpowiadali kolejnymi bramkami i choć w samej końcówce udało się zmniejszyć stratę do dwóch punktów, to zabrakło czasu na wyrównanie i gospodarze wygrali 32:30.

Polacy i tak pojadą na mistrzostwa Europy

Okazuje się jednak, że dwa punkty zdobyte kilka dni temu w starciu ze Słowenią (która zajęła pierwsze miejsce w grupie) przyniosły Polakom awans z trzeciego miejsca. Wszystko dlatego, że w klasyfikacji zespołów z trzecich miejsc liczone były tylko punkty zdobyte w meczach z rywalami, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w grupie. W tym wypadku Polska okazała się lepsza od kilku rywali z pozostałych grup i dzięki temu będą mogli wziąć udział w mistrzostwach Europy w 2022 roku.

Wielki sukces piłkarzy ręcznych po dramatycznym meczu ze Słowenią. Piękne słowa trenera