Klimek, czy na pewno warto?

2007-11-05 22:11

Rekord jest w zasięgu ręki. Wystarczy wystartować w konkursie Pucharu Świata. Klimek Murańka (13 l.) byłby najmłodszym w historii uczestnikiem rywalizacji o Kryształową Kulę. Przepisy tego nie zabraniają. Ale czy na pewno warto ryzykować?

Ostatni przypadek Klimka podczas treningu powinien być ostrzeżeniem. Na plecy młodziutkiego skoczka spadł ciężki materac. Murańka trafił do szpitala z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa. Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale zdarzenie pokazało jak kruchy i narażony na kontuzję jest 13-letni, ważący 38 kg chłopiec.

K-120 to nic nowego

Niemal cały Puchar Świata w skokach narciarskich odbywa się na dużych skoczniach (K-120). Dla małego zakopianina taki obiekt to nic nowego. W świadomości kibiców Klimek zaistniał po treningowym locie na 135 m. A w ubiegłym miesiącu Klimek zajął 9. miejsce w mistrzostwach Polski na igelicie Wielkiej Krokwi (na K-85 był trzeci).

- Żeby dopuścili mnie chociaż do startu w konkursie w Zakopanem... - wzdycha Klimek, któremu marzy się debiut w tym cyklu. - Ale może też i w Pragelato i w Bischofshofen, bo tak bardzo lubię tamtą skocznię i jej bardzo wysoki próg.

Czy jednak w tym wieku nie lepiej odłożyć marzenia na przyszłość?

Trenerzy kadry Hannu Lepistoe i Łukasz Kruczek zamierzają zabrać 13-latka na zgrupowanie przed rozpoczęciem zimowego sezonu. Nie wykluczają jego startów, najpierw w Pucharze Kontynentalnym, a potem i w Pucharze Świata.

Fizjoterapeuta naszej kadry Rafał Kot nie jest przeciwny tym planom. Zaleca jednak ostrożność.

Niebezpieczny wiatr

- Z młodymi zawodnikami trzeba postępować zgodnie z ich rozwojem fizjologicznym. Dopóki w ich organizmie nie zakończy się proces kostnienia, najbardziej narażone są rosnące jeszcze chrząstki, zwłaszcza w stawach kolanowych i skokowych - tłumaczy. - Dlatego tym lepiej dla nich im mniej skaczą na dużych skoczniach z wysokich rozbiegów. Bo w takich sytuacjach lądują daleko, na wypłaszczeniu, gdzie przeciążenia są znacznie większe. Kościec dziecka odczuwa to mocniej, jego kręgosłup jest jeszcze elastyczny. A Klimek jest dzieckiem - przypomina fizjoterapeuta.

Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusz Tajner również zaleca ostrożność. Ale z nieco innych powodów.

- Chłopak jest bardzo lekki i leci jak piórko - zauważa. - W pucharowych imprezach nie startuje się z najwyższych rozbiegów, zatem przeciążenia na wypłaszczeniu są niewielkie, a wyżej, na krzywiźnie - prawie żadne. Zagrożenie widzę natomiast w zmiennych warunkach atmosferycznych, zwłaszcza w mocnych podmuchach wiatru - dodaje Tajner.

- Bardzo młody skoczek z powodu braku doświadczenia może sobie z nimi nie poradzić. Dlatego w zamyśle jest dopuszczenie Klimka do pucharowego konkursu wtedy, gdy warunki będą bezwietrzne - zapewnia.

Tata jest za

Gdy 10-letni Klimek wykonał pierwszy "skok smoka", obserwująca zawody matka zasłabła z wrażenia. Dziś rodzina już się przyzwyczaiła do jego wyczynów.

- Nie obawiam się o syna, gdy są dobre warunki - zapewnia jego ojciec Krzysztof Murańka, były narciarz. - Skacze naprawdę dobrze, leciutko. Nie kłapie czubami nart przy lądowaniu. Jestem za tym, by startował w Pucharze Świata, ale nie za dużo. Może na trzech obiektach w sezonie. Bałbym się jedynie o zmianę kierunku wiatru w trakcie skoku - przyznaje.

Dlaczego powinien startować w PŚ

1. Klimek już kilkakrotnie pokazał, że potrafi skakać równie daleko, jak najlepsi na świecie

2. Aby się dalej rozwijać, powinien już skakać

z gwiazdami

3. Utalentowany skoczek może zwiększyć rywalizację w kadrze Lepistoe

Dlaczego nie powinien startować w PŚ

1. Przy długich lotach układ kostny młodego skoczka jest bardziej podatny na urazy niż u dorosłego

2. Przy zmiennych wiatrach zawodnik, z braku doświadczenia, może ulec wypadkowi

3. W tym wieku Klimek powinien bardziej zająć się nauką w szkole

Dzieci w Pucharze Świata

Clint Jones (USA) - debiutował w wieku 15 lat, 4 miesięcy i 21 dni w Iron Mountain (26.02.2000)

Janne Ahonen (Finlandia) - debiutował w wieku 15 lat, 7 miesięcy i 2 dni w Ruhpoldingu (13.12.1992)

Toni Nieminen (Finlandia) - debiutował w wieku 15 lat, 9 miesięcy i 3 dni w Lahti (3.03.1991)

Steve Collins (Kanada) - debiutował w wieku 15 lat, 9 miesięcy i 14 dni w Cortina d'Ampezzo (27.12.1979)

Thomas Morgenstern (Austria) - debiutował w wieku 16 lat, 1 miesiąca i 29 dni w Oberstdorfie (29.12.2002)

Najnowsze