Bouchra Karboubi

i

Autor: AP Photo Bouchra Karboubi

Pokonała wiele przeszkód

Mecze reprezentacji piłkarskich prowadzi policjantka. Kiedy trzeba, używa gwizdka, innym razem kajdanek

2024-02-01 15:58

Regularnie dba o przestrzeganie przepisów i to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W rozgrywanym obecnie piłkarskim Pucharze Narodów Afryki Marokanka Bouchra Karboubi jest sędziną meczów reprezentacji biorących udział w tych prestiżowych zawodach. Na co dzień dobrze wie jak przywoływać do porządku – jest bowiem policjantką.

Jak żartują kibice, Bouchra Karboubi na murawie używa gwiazdka i kartek, ale kiedy trzeba, w innych sytuacjach przydają jej się kajdanki. Jest międzynarodową sędzią piłkarską i policjantką w Meknes, mieście położonym w północnym Maroku. – Bycie policjantką oznacza dla mnie wymierzanie sprawiedliwości – powiedziała stacji BBC Sport Africa jedyna pani arbiter boiskowa w tegorocznym PNA rozgrywanym w Wybrzeżu Kości Słoniowej. – Jako sędzia boiskowa też stosuję prawo i to idealna sytuacja, ponieważ to praca i jednocześnie moja pasja, wszystko jest ze sobą powiązane.

Wielki dramat w polskiej piłce. Nie żyje 24-letni bramkarz zmarł nagle, poruszające słowa

Nie pisze historii w tej roli, to Salima Mukansanga z Rwandy w 2022 roku przeszła do kronik, stając się pierwszą kobietą, która sędziowała mecz PNA w Kamerunie. W tym roku Karboubi była niedawno szefową składu sędziowskiego podczas meczu Nigeria – Gwinea Bissau

– Emocje były ogromne. To zaszczyt dla mnie, dla mojej rodziny, dla mojego kraju i w ogóle dla afrykańskich kobiet – wyznała 36-latka, opisując tę sytuację. – To prawda, że w pracy jestem policjantem, a na boisku sędzią. Ale w domu jestem kobietą, panią domu i matką córki.

Dariusz Mioduski szczerze o walce o mistrzostwo Polski i pozycji Kosty Runjaicia. "Czuję, że pchamy wózek w tę samą stronę"" [WYWIAD]

Bracia podarli jej sędziowską flagę

Dorastając, Karboubi uwielbiała grać w piłkę nożną, ale zarzuciła to hobby, ponieważ nie było wówczas zorganizowanej kobiecej piłki nożnej. Zdecydowała się więc zostać sędzią, tu widziała więcej możliwości.

Nie obyło się jednak bez problemów. Napotkała opór ze strony rodziny. W wywiadzie z 2021 r. wspominała: – Pochodzę z małego konserwatywnego miasteczka, dlatego mojej rodzinie trudno było zaakceptować fakt, że chcę kontynuować w taki sposób karierę sportową.

Xavi skierował bezpośrednio słowa do Roberta Lewandowskiego! Trener Barcelony wyłożył karty na stół

Największą przeszkodą okazali się jej... bracia. Kiedyś podarli flagę jej asystentki, na co nastoletnia Karboubi zareagowała rzewnym płaczem, jednak nie ugięła się, sama zszyła materiał i nie zrezygnowała z obranej drogi.

W 2007 roku nastąpił przełom, kiedy jej ojciec z uznaniem patrzył jak sobie radzi w roli arbitra meczu kobiet. Od tego czasu cieszy się wielkim wsparciem najbliższych.

Aż nam skóra ścierpła po tym, co zaczęli wypisywać o Lewandowskim. Drwią z niego bezlitośnie

Dziś jest pionierką wśród arabskich kobiet-sędzin na boisku. Karboubi jest nie tylko pierwszą Arabką, która sędziowała mecz piłkarzy w 2020 r., ale także pierwszą Afrykanką, która uzyskała uprawnienia sędziego asystenta wideo (VAR).

Jan Tomaszewski ostro o Lewandowskim i Barcelonie
Najnowsze