ONZ poparła Rosję

i

Autor: AP PHOTO ONZ poparła Rosję

Kompromitacja!

ONZ poparła Rosję. Skandaliczne pismo obiegło świat, na usta cisną się najostrzejsze słowa

2023-02-02 21:43

Od kilku dni w świecie sportu wrze za sprawą planów MKOl o dopuszczeniu sportowców z Rosji i Białorusi do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Pomimo trwającej wojny w Ukrainie, sportowe władze chcą złagodzić sankcje dla przedstawicieli krajów-agresorów. Niespodziewanie Organizacja Narodów Zjednoczonych poparła ten plan... Skandaliczne pismo ONZ obiegło cały świat.

24 lutego minie rok, od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Sytuacja wciąż nie została opanowana, a Władimir Putin nie zamierza zawiesić broni. To nie wystarcza jednak, by na nieco ponad rok do igrzysk olimpijskich Międzynarodowy Komitet Olimpijski stał ramię w ramię z atakowaną Ukrainą. MKOl mocno rozważa dopuszczenie rosyjskich i białoruskich sportowców do igrzysk w Paryżu pod neutralną flagą. Ten plan spotkał się z wielkim oburzeniem w wielu krajach, m.in. Polsce, Łotwie, Wielkiej Brytanii i oczywiście Ukrainie. Padają już pierwsze zapowiedzi paryskiej imprezy, ale nawet to może nie przekonać działaczy skoro sama ONZ poparła ich pomysł.

ONZ poparła Rosję. Skandaliczne pismo obiegło świat

Stało się tak za sprawą dwóch ekspertów ONZ, którzy pozytywnie podeszli do planu MKOl. Zachęcili oni szefów olimpijskiego ruchu do podjęcia tej decyzji i "zrobienia kroku naprzód". Trwająca wojna nie dotyczy ich zdaniem sportu. "Żaden sportowiec nie może być dyskryminowany ze względu na narodowość" - napisano. Ich zdaniem wcześniejsze stanowisko MKOl - sugerujące banicję sportowców reprezentujących kraje atakujące Ukrainę - było przesadzone i teraz może zostać odwrócone.

"Rozumiemy chęć wsparcia Ukrainy i ukraińskiej społeczności olimpijskiej, która okropnie cierpi z powodu wojny, ale Komitet Olimpijski ma obowiązek przestrzegania Karty Olimpijskiej i, mówiąc szerzej, międzynarodowych praw człowieka zakazujących dyskryminacji" - kontynuowano. "Kiedy prawa człowieka są tak rażąco ignorowane, spoczywa na nas jeszcze większa odpowiedzialność stania na straży naszych wspólnych wartości".

W oficjalnym piśmie ONZ zachęcono też do... niewywierania presji na sportowcach. MKOl planował na początku dopuścić do startu tylko tych Rosjan i Białorusinów, którzy nie wspierali wojny w Ukrainie. "To otwiera drzwi do presji i interpretacji. Te same zasady powinny dotyczyć wszystkich sportowców, niezależnie od narodowości. Dotyczy to też zasady, że jakiekolwiek głoszenie nienawiści narodowej, rasowej lub religijnej, które stanowi podżeganie do dyskryminacji, wrogości lub przemocy, powinno być zakazane" - zakończono.

Sonda
Czy Rosja i Białoruś powinna mieć całkowity zakaz startów na IO?
Adwokaci Cezarego Kucharskiego o procesie z Robertem Lewandowskim
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze