Organizatorzy IO w Tokio TNĄ KOSZTY. Chcą zaoszczędzić FORTUNĘ

2020-10-07 17:33 mc PAP
Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020
Autor: Du Xiaoyi/Xinhua News/East News Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Tokio 2020

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio poinformowali, iż obniżyli koszty tego wydarzenia o 240 milionów euro. Ograniczono niektóre dodatki i imprezy towarzyszące. Z powodu pandemii koronawirusa straty finansowe i tak będą znaczące.

- Taka obniżka kosztów to coś bez precedensu, inicjatywa, z jaką nikt nigdy nie miał do czynienia. Z administracyjnego punktu widzenia było ciężko - powiedział odpowiedzialny za finanse japońskiej imprezy Gakuji Ito.

Igrzyska zostały przełożone na lato 2021 roku, ponieważ kryzys wywołany przez COVID-19 spowodował problemy z podróżami i uniemożliwił przeprowadzenie licznych zawodów kwalifikacyjnych.

Caster Semenya nie poddaje się. Pójdzie do sądu po zgodę na starty z podwyższonym testosteronem?

Oficjalnie igrzyska mają kosztować ok. 10,7 miliarda euro, chociaż niektóre źródła sugerują, że kwota może być nawet dwa razy większa. Z wyliczeń Uniwersytetu Oksfordzkiego wynika, że będą to najdroższe igrzyska w historii.

W raporcie przedstawionym w środę przez Komitet Organizacyjny na spotkaniu z MKOl znalazło się ok. 50 pozycji, w których znaleziono oszczędności. Chodzi np. o rezygnację z uroczystego powitania reprezentacji, ograniczenie dekoracji czy wyposażenia obiektów sportowych.

Wielokrotny mistrz ZGINĄŁ w STRASZLIWEJ WOJNIE. Potworna śmierć utytułowanego zawodnika

Nie są przewidziane zmiany w programie igrzysk lub ograniczenie liczby startujących w nich sportowców. Nie planuje się także oszczędności przy ceremoniach otwarcia i zamknięcia olimpiady.

Według nieoficjalnych szacunków, koszt przełożenia igrzysk na przyszły rok może być liczony nawet w miliardach euro.

- Przykro nam, ale próba określenia tych kosztów na tym etapie byłaby wprowadzaniem w błąd. Być może jakaś informacja na ten temat pojawi się pod koniec roku - powiedział Ito.

Najnowsze