Igrzyska olimpijskie, Rosja, flaga olimpijska

i

Autor: AP Kółka olimpijskie i flaga Rosji

Rośnie anty-rosyjska opozycja

Rośnie opór przeciwko Rosjanom i Białorusinom na igrzyskach. Kolejny kraj nie chce ich widzieć w Paryżu

2023-02-13 20:39

Trudno sobie wyobrazić, jaki ból muszą czuć Ukraińcy, gdy widzą, jak MKOl forsuje start Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Wielu sportowców z krajów-agresorów to także członkowie armii, która obecnie prowadzi inwazję na Ukrainie. Z kolei wielu sportowców z Ukrainy poświęciło swoje kariery, zdrowie, a nawet życie, by walczyć o wolność dla swoich rodaków i kraju. Przeciwko startowi Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich stanęła m.in. Ukraina, Polska czy kraje bałtyckie, a teraz dołącza do nich Rumunia.

Rząd Rumunii wezwał w poniedziałek władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego do zakazania udziału w Letnich Igrzyskach w Paryżu w 2024 r. sportowców z Rosji i Białorusi. Dodał, że żądanie ma związek z prowadzoną od blisko roku rosyjską inwazją na Ukrainę. Minister sportu Rumunii Carol-Eduard Novak poinformował, że decyzja władz w Bukareszcie wpisuje się w inicjatywę grupy państw, m.in. Polski oraz krajów bałtyckich, i zapadła po “szerokiej analizie” przeprowadzonej przez jego resort z rumuńskim MSZ oraz z władzami innych państw.

“W porozumieniu z ministrami innych krajów, które zajęły stanowisko w tej sprawie, uważamy, że nie jest to czas na rozważanie otwarcia drogi dla rosyjskich i białoruskich sportowców do powrotu na igrzyska olimpijskie” - powiedział Novak. Zapewnił, że Rumunia potępia rosyjską inwazję na Ukrainę oraz zamierza w dalszym ciągu udzielać jej swojego wsparcia. Przypomniał, że polega ono m.in. na przyjmowaniu ukraińskich uchodźców wojennych.

Rumuńskie media komentujące decyzję rządu kierowanego przez premiera Nicolae Ciucę przypominają, że Polska, jako jedno z pierwszych państw, wezwała MKOl do zablokowania możliwości udziału w igrzyskach w Paryżu sportowcom z Rosji i popierającej jej inwazję Białorusi. Pod koniec stycznia MKOl zapowiedział, że Rosjanie i Białorusini mają zostać dopuszczeni do udziału w igrzyskach w stolicy Francji w 2024 r. Nie będą mogli jedynie prezentować swoich barw narodowych oraz zostaną pozbawieni możliwości wysłuchania swoich hymnów.

Sonda
Czy Rosja i Białoruś powinna zostać wykluczona z igrzysk w Paryżu w 2024 roku?
Listen on Spreaker.
Najnowsze