Stadion Śląski: Jak wyglądała przebudowa obiektu w Chorzowie?

2018-03-26 22:30

Po raz pierwszy od niemal dziewięciu lat reprezentacja Polski ponownie zagości na Stadionie Śląskim. Obiekt w Chorzowie był świadkiem wielu ważnych spotkań biało-czerwonej kadry. Tak długa przerwa wynikała przede wszystkim z faktu gruntownej modernizacji stadionu, która przeciągała się przez lata.

Nie ma drugiego takiego obiektu w Polsce, na którym reprezentacja zagrała tak dużo ważnych spotkań. Stadionowi Śląskiemu pomału próbuje dorównać nowy dom kadry, a więc PGE Narodowy, ale do tego potrzebuje jeszcze kilku spektakularnych meczów. W Chorzowie biało-czerwoni pokonali m.in. reprezentację Anglii, Związku Radzieckiego, czy też zagwarantowała sobie historyczny awans na mistrzostwa Europy w 2008 roku.

Ostatnim spotkaniem rozegranym w Chorzowie przez kadrę A była przegrana rywalizacja ze Słowacją. Tuż po tym meczu rozpoczęła się gruntowna modernizacja Stadionu Śląskiego. Miał on gościć Euro 2012, które odbywało się na polskich i ukraińskich boiskach, ale także ze względu na problemy przy przebudowie, jego kandydatura przepadła.

Największe kłopoty podczas modernizacji występowały z zadaszeniem stadionu. W 2011 roku pękł jeden z elementów konstrukcyjnych. Tzw. "krokodyl" odpowiadał za stabilność dachu. Prace nad tym elementem zakończyły się w 2015 roku. Powiększono również pojemność Stadionu Śląskiego. Przed przebudową mógł on pomieścić nieco ponad 47 tysięcy widzów. Obecnie może wejść na niego niespełna 55 tysięcy kibiców.

Zniknęła charakterystyczna wieża, która była symbolem stadionu, a także tor żużlowy. Zastąpiony został bieżnią lekkoatletyczną. Całkowity koszt modernizacji wyniósł około 650 milionów złotych. Oficjalne otwarcie nowego Stadionu Śląskiego miało miejsce 1 października 2017 roku.

Zobacz również: Historia Stadionu Śląskiego

Najnowsze