Tomasz Zimoch rozpływa się nad Dudą! Wszystko przez jego wyczyn

2021-08-05 18:32
Tomasz Zimoch
Autor: Mariusz Grzelak Tomasz Zimoch

Największy sukces w historii polskich szachów. Jan Krzysztof Duda potwierdził, że jest wielkim arcymistrzem. W rewanżowej partii finału o Puchar Świata pokonał Siergieja Karjakina. Rosjanina pokonał białymi szachami, a pojedynek zakończył się po 30 posunięciach. Młodym krakowianinem zachwycona jest cała Polska.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi. W rozgrywanym od 2005 roku w cyklu dwuletnim turnieju o Puchar Świata dotychczas zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii, Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Karjakin, ponownie Aronian oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

Michalik nie schowa medalu do sejfu. Zaskakujący ochroniarz

Dudzie gratulują wszyscy. "Gratulacje dla arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy - pierwszego polskiego triumfatora turnieju o Puchar Świata w szachach" - przekazał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Wtórował mu również szef Rady Ministrów.  "Ogromne gratulacje dla Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał szachowy Puchar Świata! Polak pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów" - napisał na Twitterze premier. Z kolei na Facebooku zaznaczył, że "dziś areną polskich sukcesów nie okazał się wyłącznie olimpijski stadion, ale również szachownica". "Po raz pierwszy w historii Polak - Jan-Krzysztof Duda, został zwycięzcą turnieju o Puchar Świata w szachach. Cieszę się i przyłączam do gratulacji dla naszego Mistrza!" - napisał Morawiecki.

Patryk Dobek nie jest katolikiem. W swojej świątyni pełnił ważną funkcję

Do gratulacji włączył się również znany dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch. Całkiem niedawno promował warcaby, będąc specjalnym gościem finału o MŚ w warcabach stupolowych, w którym brała udział Natalia Sadowska. Komentator nie omieszkał również złożyć gratulacji Janowi Krzysztofowi Dudzie. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze