Michał Kwiatkowski

Tour de France. Przeklęta sekunda straty, Michał Kwiatkowski o krok od sukcesu

2013-07-03 4:00

Niecałej sekundy zabrakło, by Michał Kwiatkowski (23 l.) został liderem klasyfikacji generalnej Tour de France. - Szkoda, strasznie mi żal. 26 lat czekam, by drugi Polak po mnie przywdział koszulkę lidera Wielkiej Pętli. We wtorek naprawdę niewiele brakowało, by Michałowi się udało - nie mógł odżałować Lech Piasecki (52 l.), który jako jedyny kolarz z naszego kraju w 1987 roku wywalczył żółty trykot dla najlepszego zawodnika najstarszego wyścigu świata.

Czwartym etapem TdF była drużynowa jazda na czas na dystansie 25 km po ulicach Nicei. Belgijska grupa Michała Kwiatkowskiego - Omega Pharma Quick-Step - wystartowała jako druga. Mimo że w teamie jechał były mistrz świata Mark Cavendish (27 l.), to tempo jazdy belgijskiemu zespołowi nadawał młodziutki Polak. Należący do grona faworytów zawodnicy Omegi Pharmy jechali świetnie. Momentami z prędkością ponad 60 km na godzinę.

- Michał to kolarz kompletny. Ja byłem niezłym sprinterem, ale nie lubiłem się przepychać w peletonie. Za to on nie ma takiej bariery strachu. Nawet gdyby do mety było kilkadziesiąt metrów, a za nią ściana, Kwiatkowski by nie zwolnił. Szacunek - komplementował Kwiatkowskiego po "czasówce" były mistrz świata Lech Piasecki.

Inni pretendenci do zwycięstwa w jeździe na czas - grupy Sky i Saxo Tinkoff - mieli gorszy czas od "Belgów", ale kapitalnie finiszowali kolarze z australijskiego zespołu Orica Greenedge, którzy od Michała i jego kolegów okazali się szybsi o… 0,75 sekundy!

Polak nie zdobył co prawda żółtego trykotu lidera całego wyścigu, ale zachował białą koszulkę dla najlepszego młodzieżowca. W klasyfikacji generalnej zajmuje czwarte miejsce ze stratą… 1 sekundy do prowadzącego Simona Gerransa.

- To przeklęta sekunda, ale wierzę, że Michał przełamie jej klątwę i jeszcze w tym wyścigu przymierzy koszulkę lidera - trzyma kciuki Piasecki.