"Grażka" brała udział w słynnej obronie Pałacyku Michla na warszawskiej Woli. Należała do batalionu "Parasol". Po wojnie została skazana na 8 lat więzienia! Jednak w wyniku amnestii zmieniono jej karę na dwa lata w zawieszeniu. "Grażka" w 1949 roku ukończyła studia prawnicze. Fragment rozmowy ze Złoch-Mizikowską można znaleźć na Twitterze warszawskiego społecznika - Marcina Czaplińskiego.
- Bardzo jestem dumna z Was i bardzo Was szanuję za to, że wiecie, co robicie - powiedziała wzruszona "Grażka". - Szkoda, że tak małą scenę zrobiliście - dodała z przekąsem.
Jestem z dala od internetu ,ale chciałem zostawić tu przekaz dla autorów oprawy, od Grażki z Parasola.
— Marcin Czapliński (@czaplinskiii) 3 sierpnia 2017
Posłuchajcie koniecznie. pic.twitter.com/14KyJhkAhV
Przypomnijmy. W środę 2 sierpnia Legia grała rewanżowy mecz trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów z FK Astana. Kibice uznali, że to wspaniała okazja, aby uczcić 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która miała miejsce dzień wcześniej. Na trybunach pojawił się ogromny transparent z żołnierzem w mundurze SS, przystawiającym lufę pistoletu do głowy chłopca. Na dole widniał napis: Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali ponad 160 tysięcy ludzi. Tysiące z nich to były dzieci.
Okazały transparent poruszył cały świat. Niestety, nie spotkał się z aprobatą UEFA. Organizacja wszczęła postępowanie w tej sprawie i może nawet ukarać "Wojskowych"!
Zobacz też: O oprawie kibiców Legii z okazji Powstania Warszawskiego mówi cały świat! [ZDJĘCIA]