Łapówka - zdj. ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Ustawiają mecze piłkarskie na potęgę. Powodem… pandemia

2022-04-27 10:09

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol), debatowała w tym tygodniu wspólnie z UEFA na temat przestępstw związanych z rywalizacją sportową. Pod lupę wzięto mecze piłkarskie, w których padały podejrzane wyniki. Proceder ustawiania rezultatów spotkań, zdaniem europejskich śledczych, przybrał na sile w ostatnich dwóch latach.

Przyczyną zwiększonej liczby dziwnych wyników w piłce nożnej ma być… pandemia. Europol współpracuje ściśle na tym polu z UEFA i sądzi, że zamknięcie ludzi w domach na czas obostrzeń związanych z Covid-19 oraz finansowe straty organizacji sportowych mogły się przyczynić do wzrostu przestępczości związanej z ustawianiem meczów. – Przestępczość zorganizowana szybko zrozumiała, że wiele klubów piłkarskich ucierpiało finansowo w wyniku Covid-19 – powiedział Burkhard Muhl, szef europejskiego centrum przestępczości finansowej i gospodarczej Europolu. I kontynuował: – A tam, gdzie jest mniej pieniędzy, zawodnicy, trenerzy, działacze, a nawet dyrektorzy klubów są coraz bardziej narażeni na korupcję ze strony przestępców. W związku z ogromnymi zyskami związanymi z „czynieniem nieprzewidywalnego przewidywalnym”, obserwujemy coraz więcej przypadków ustawiania meczów i podejrzanych wyników.

Rosjanie odwołują się do MKOL. Chcą złagodzenia kar, znaleźli sojusznika

Jan Tomaszewski: Zachowanie Michniewicza to skandal!

W konferencji w siedzibie Europolu w Hadze wzięło udział 109 urzędników organów ścigania, organów sądowych i krajowych związków piłki nożnej z 49 krajów. – Współpraca między organami ścigania a organizacjami sportowymi jest niezbędna nie tylko do wykrywania i badania podejrzeń o korupcję w piłce nożnej, ale także do powstrzymania takich nieuczciwych działań, zanim jeszcze się rozpoczną – podkreślił Muhl.

Piłkarz z Mariupola odnalazł się żywy! Wcześniej słuch o nim zaginął, teraz opowiada o koszmarze wojny

Już w październiku 2021 roku firma Sportradar, badająca nietypowe schematy pojawiające się przy obstawianiu wyników spotkań, przedstawiła raport, w którym zasygnalizowała zwiększoną liczbę podejrzanych rezultatów. Jak stwierdziła, dzięki specjalnemu oprzyrządowaniu monitorującemu i algorytmowi wykryła ponad 1100 takich sytuacji od kwietnia 2020 roku, czyli początku pandemii koronawirusa. Ponad połowa tych przypadków miała miejsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku. Ustalenia Sportsradar nie dotyczą jedynie piłki nożnej, ale analitycy tej firmy uważają, ze ta dyscyplina jest najmocniej narażona na przekręty. Choć proceder przestępczy dotykał nawet e-sportu.

Policja aresztowała kolarskich oszustów dopingowych. Zespół wycofany z wyścigu

W momencie publikowania raportu Sportsradar podał, że wykryto ponad 500 podejrzanych wyników meczów piłkarskich tylko w 2021 r. Około 40% podejrzanych działań zgłoszonych w krajowych rozgrywkach piłki nożnej pochodzi z lig trzeciego poziomu rozgrywkowego i niższych, w tym z poziomu młodzieżowego.

Sonda
Czy korupcja w piłce istnieje?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze