Policja aresztowała kolarskich oszustów dopingowych. Zespół wycofany z wyścigu

2022-04-26 10:03
Transfuzja krwi jako doping - na czym polega doping krwią?
Autor: thinkstockphotos.com

W wyniku specjalnej akcji policji zatrzymano dwie osoby związane z aferą dopingową w kolarstwie – poinformowały portugalskie media. Przeprowadzono kilka nalotów, a sprawa ma związek z zarzutami podnoszonymi wobec zespołu W52-FC Porto.

Operacja miała kryptonim „Clean Proof” i jak zakomunikowała policja „miała na celu wykrycie metod zabronionego wspomagania i substancji, które mogą tuszować nielegalne działania w profesjonalnych zawodach kolarskich”. Ponieważ grupa W52-FC Porto została wycofana z trzeciego etapu wyścigu Grand Prix O Jogo, od razu powiązano to z akcją przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Nazwiska w oświadczeniach władz nie padły, lecz obserwatorzy są pewni, że musiało chodzić o osoby z tej drużyny.

Gwiazdor kolarstwa ujawnia ponurą prawdę: Byłem molestowany

Portal „Portugal News” cytował przedstawiciela policji, który przedstawił szczegóły operacji przeprowadzonej we współpracy z portugalskim organem antydopingowym (ADoP). Była to „operacja policyjna, w której uczestniczyło łącznie około 120 funkcjonariuszy we współpracy z Urzędem Antydopingowym Portugalii. Dokonano dwóch aresztowań i przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań domowych i innych w różnych regionach kraju, skierowanych przeciwko menedżerom, sportowcom i obiektom jednej z drużyn biorących udział w rywalizacji”. Jak dodano, doszło do konfiskaty substancji i przedmiotów związanych z treningiem zawodników.

Startowała w wyścigach panów, teraz pojedzie z kobietami. „To bez sensu, jeśli ścigasz się jako mężczyzna, a nim nie jesteś”

Ruszyli! 78 Tour de Pologne. Największy w Polsce wyścig kolarski zaczął się w tym roku na Placu Zamkowym w Lublinie.

Portugalska Federacja Kolarska podkreśliła, że nie może skomentować sprawy. „Portugalska Federacja Kolarska dowiedziała się za pośrednictwem mediów o operacji rozpoczętej przez policję w związku z drużyną W52-FC Porto” – czytamy w oświadczeniu związku. „To nie czas na komentowanie tego konkretnego przypadku, ponieważ nie mamy szczegółowych informacji na temat szczegółów. Należy cierpliwe czekać na rozwój wypadków, ufając w niezależność podmiotów prowadzących dochodzenie” – komentuje federacja.

Dramatyczne sceny! Walczyli o życie kolarza na mecie etapu. Miał atak serca

„Chcemy jednak potwierdzić całkowite zaangażowanie Portugalskiej Federacji Kolarskiej na rzecz nowoczesnego, opartego na naukowych podstawach sportu, otwartego na świat i technologię, który otwarcie potępia wszelkie działania, które wykazują tendencję do fałszowania sportowej prawdy” – dodano.

To nie pierwsze kłopoty ekipy W52-FC Porto w podobnej sprawie. Jej dyrektor sportowy Nuno Ribeiro został w 2009 roku zawieszony z powodu naruszenia przepisów antydopingowych. Nieoficjalnie mówi się, że może być obecnie jednym z zatrzymanych.

Sonda
Czy sportowcy stosujący doping powinni być dożywotnio wykluczeni ze startów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze