Transfuzja krwi jako doping - na czym polega doping krwią?

i

Autor: thinkstockphotos.com

Policja aresztowała kolarskich oszustów dopingowych. Zespół wycofany z wyścigu

2022-04-26 10:03

W wyniku specjalnej akcji policji zatrzymano dwie osoby związane z aferą dopingową w kolarstwie – poinformowały portugalskie media. Przeprowadzono kilka nalotów, a sprawa ma związek z zarzutami podnoszonymi wobec zespołu W52-FC Porto.

Operacja miała kryptonim „Clean Proof” i jak zakomunikowała policja „miała na celu wykrycie metod zabronionego wspomagania i substancji, które mogą tuszować nielegalne działania w profesjonalnych zawodach kolarskich”. Ponieważ grupa W52-FC Porto została wycofana z trzeciego etapu wyścigu Grand Prix O Jogo, od razu powiązano to z akcją przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Nazwiska w oświadczeniach władz nie padły, lecz obserwatorzy są pewni, że musiało chodzić o osoby z tej drużyny.

Gwiazdor kolarstwa ujawnia ponurą prawdę: Byłem molestowany

Portal „Portugal News” cytował przedstawiciela policji, który przedstawił szczegóły operacji przeprowadzonej we współpracy z portugalskim organem antydopingowym (ADoP). Była to „operacja policyjna, w której uczestniczyło łącznie około 120 funkcjonariuszy we współpracy z Urzędem Antydopingowym Portugalii. Dokonano dwóch aresztowań i przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań domowych i innych w różnych regionach kraju, skierowanych przeciwko menedżerom, sportowcom i obiektom jednej z drużyn biorących udział w rywalizacji”. Jak dodano, doszło do konfiskaty substancji i przedmiotów związanych z treningiem zawodników.

Startowała w wyścigach panów, teraz pojedzie z kobietami. „To bez sensu, jeśli ścigasz się jako mężczyzna, a nim nie jesteś”

Ruszyli! 78 Tour de Pologne. Największy w Polsce wyścig kolarski zaczął się w tym roku na Placu Zamkowym w Lublinie.

Portugalska Federacja Kolarska podkreśliła, że nie może skomentować sprawy. „Portugalska Federacja Kolarska dowiedziała się za pośrednictwem mediów o operacji rozpoczętej przez policję w związku z drużyną W52-FC Porto” – czytamy w oświadczeniu związku. „To nie czas na komentowanie tego konkretnego przypadku, ponieważ nie mamy szczegółowych informacji na temat szczegółów. Należy cierpliwe czekać na rozwój wypadków, ufając w niezależność podmiotów prowadzących dochodzenie” – komentuje federacja.

Dramatyczne sceny! Walczyli o życie kolarza na mecie etapu. Miał atak serca

„Chcemy jednak potwierdzić całkowite zaangażowanie Portugalskiej Federacji Kolarskiej na rzecz nowoczesnego, opartego na naukowych podstawach sportu, otwartego na świat i technologię, który otwarcie potępia wszelkie działania, które wykazują tendencję do fałszowania sportowej prawdy” – dodano.

To nie pierwsze kłopoty ekipy W52-FC Porto w podobnej sprawie. Jej dyrektor sportowy Nuno Ribeiro został w 2009 roku zawieszony z powodu naruszenia przepisów antydopingowych. Nieoficjalnie mówi się, że może być obecnie jednym z zatrzymanych.

Sonda
Czy sportowcy stosujący doping powinni być dożywotnio wykluczeni ze startów?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze