Startowała w wyścigach panów, teraz pojedzie z kobietami. „To bez sensu, jeśli ścigasz się jako mężczyzna, a nim nie jesteś”

2022-03-30 14:49
Emily Bridges
Autor: Instagram, Shutterstock

21-letnia kolarka jeszcze trzy lata temu osiągała doskonałe wyniki w juniorskiej rywalizacji... mężczyzn. Transpłciowa brytyjska zawodniczka Emily Bridges ma teraz zamiar rywalizować z kobietami, po tym jak przeszła stosowną terapię hormonalną. To będzie debiut Bridges w zawodach pań.

W ubiegłym roku rozpoczęła terapię hormonalną będącą elementem leczenia dysforii płciowej, czyli zaburzenia tożsamości płciowej z powodu jej niedopasowania do płci przypisanej od urodzenia. Bridges nie czuła się mężczyzną, postanowiła więc zmienić w związku z tym nie tylko całe życie osobiste, ale i karierę sportową. W 2020 roku ogłosiła, że jest osobą transpłciową. Terapia, którą przeszła, miała na celu obniżenie poziomu testosteronu do wartości akceptowalnej przez przepisy obowiązujące w brytyjskim kolarstwie kobiecym. W styczniu tego roku opublikowano nowy regulamin federacji kolarskiej W. Brytanii, który mówi, że by rywalizować w gronie kobiet, należy dopilnować, żeby przez 12 miesięcy przed zawodami poziom testosteronu nie przekraczał 5 nanomoli na litr.

Rosyjski pieniacz w ohydny sposób atakuje nasz kraj. Spiridonov odpłynął, szokujące słowa o Polsce

Jan Tomaszewskim o hejcie na Czesława Michniewicza. Stanowcze słowa legendy

Bridges w czasie kuracji hormonalnej startowała jeszcze z mężczyznami i widać było, że nie ma z nimi żadnych szans. W maju 2021 roku zajęła 43. miejsce na 45 startujących zawodników elity w kryterium ulicznym w trakcie festiwalu kolarskiego w Loughborough. We wrześniu tego samego roku była przedostatnia w wyścigu szosowym mistrzostw Walii, kilkanaście kilometrów za zwycięzcą.

Skandal podczas meczu el. MŚ 2022. Ohydne zachowanie kibiców, mecz zostanie powtórzony?

– Zawsze chciałam startować w wyścigach kobiet – pookreślała Bridges w niedawnej wypowiedzi dla „Cycling Weekly”. – Po rozpoczęciu terapii hormonalnej nie chciałam ścigać się w kategorii mężczyzn, tylko tyle ile musiałam. Bo oczywiście to jest bez sensu, jeśli ścigasz się jako mężczyzna, a nim nie jesteś.

Bridges uczestniczyła w badaniach na Uniwersytecie Loughborough, aby śledzić dane dotyczące mocy przy obniżonym poziomie testosteronu – i twierdzi, że wykazują one kilkunastoprocentowy spadek mocy przy pomiarach trwających od kilku sekund do kilkunastu minut.

Tak Polacy świętowali awans! Zdjęcia prosto z hotelu, policja musiała pilnować porządku. Szał radości

Bridges przyznaje również, że spotkała się z mieszanymi reakcjami na swój krok, ale wiele zawodniczek wysłało jej także wiadomości z poparciem. Federacja kolarska poinformowała, że zmiana polityki dotyczącej sportowców transpłciowych została wprowadzona po „szeroko zakrojonych konsultacjach”.

Dramatyczne sceny! Walczyli o życie kolarza na mecie etapu. Miał atak serca

Rzecznik związku kolarskiego przyznał, że temat startów sportowców transpłciowych nie jest rozwiązany raz na zawsze. – Uważamy, że zaktualizowana polityka odzwierciedla obecne dostępne nam dowody naukowe, jednak przyznajemy, że potrzebne są dalsze badania w tym obszarze – oświadczył. – Z tego powodu zobowiązaliśmy się do corocznego przeglądu naszej polityki lub częściej, w zależności od zmieniających się okoliczności.

Sonda
Czy znasz osobiście osobę transpłciową?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze