Waldemar Legień

i

Autor: Józef Wolny/Super Express Waldemar Legień

Olimpijskie wspomnienie

W 30. rocznicę złota na igrzyskach w Barcelonie Waldemar Legień odwiedził rodzinne strony. Zobacz, jak wygląda dziś [TYLKO U NAS]

2022-07-29 15:37

Waldemar Legień to jedna z najwspanialszych postaci polskiego sportu w całej jego historii. Dżudoka Czarnych Bytom dwukrotnie stawał na najwyższym podium olimpijskim: w 1988 w Seulu i cztery lata później w stolicy Katalonii. Był pierwszym przedstawicielem tej dyscypliny, który triumfował na igrzyskach w dwóch różnych kategoriach wiekowych. Po Barcelonie nie znaleziono dlań zajęcia w kraju; wybrał więc emigrację do Francji. W 30. rocznicę zdobycia drugiego złotego medalu (29 lipca 1992), „Super Express” towarzyszył mu podczas odwiedzin w rodzinnym mieście.

Od niemal 30 lat Waldemar Legień związany jest kontraktem z Racing Club Paris. Szkolił w nim tym czasie między innymi mistrza olimpijskiego w dżudo, wielu medalistów igrzysk, mistrzostw świata i Europy. - Dziś pracuję głównie z młodzieżą oraz z amatorami – we Francji dżudo jest bardzo popularne. Ale wciąż mam też pod opieką kilku wyczynowych zawodników – mówi nam dwukrotny mistrz olimpijski.

92-letni Sobiesław Zasada znowu za kółkiem. Wybrał się... „Maluchem” do Turynu!

Złota walka Waldemara Legienia na macie w Barcelonie

W 30. rocznicę zdobycia przezeń złota w Barcelonie Legień wrócił pamięcią do tamtego sukcesu. W finałowej walce pokonał wówczas Francuza Pascala Tayota. - Wszystkie wcześniejsze walki w turnieju wygrał on w parterze. W finale wyprzedzałem jego zamiary sprowadzenia walki na matę. Musiałem być czujny do końca, ale kiedy na kilkanaście sekund przed końcem dostałem kolejną kokę od sędziów, pomyślałem sobie: „Musiałbyś być debilem, żeby nie wygrać”. I wygrałem! - wspomina w kilku słowach rywalizację, która ekscytowała wówczas całą sportową Polskę.

Dokładnie w 30. rocznicę złotej walki „Super Express” wybrał się z Waldemarem Legieniem na spacer po Bytomiu, do którego z dalekiej Francji mistrz wraca co jakiś czas na parę dni. Odwiedziliśmy między innymi szkoły, w których się uczył, zdawał maturę i zdobywał dyplom technika samochodowego. Mimo upływu trzydziestu lat od zakończenia kariery, wielki mistrz wciąż tryska energią i dobrym humorem.

Zobacz, jak dziś wygląda wielki mistrz olimpijski z Seulu i Barcelony

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze