Wielokrotny mistrz świata w różnych odmianach szachów i aktualny lider rankingu międzynarodowej federacji (FIDE) w połowie lutego zdecydował się wystawić spodnie na licytację na jednej z platform sprzedażowych. Uzyskane w ten sposób środki zobowiązał się przekazać mającej w USA 5000 oddziałów organizacji "Big Brothers Big Sisters of America", zajmującej się pomocą młodzieży, w tym mentoringiem.
Dżinsy Magnusa Carlsena sprzedane za 142 tysiące złotych
Reklamując aukcję podkreślił, że "zakazane dżinsy teraz mogą być twoje", a link zawierał również kilka fotografii szachisty z turnieju w Nowym Jorku, na których był w spodniach, które dostarczyły mu dodatkowego rozgłosu. Ostatecznie spodnie, których regularna cena wynosi ok. ośmiu tysięcy dolarów, zostały sprzedane za 36,1 tys., czyli około 142 tys. złotych!
Federacja w trakcie MŚ uznała, że Norweg naruszył dress code, bo "dżinsy są wyraźnie zabronione przez wieloletnie przepisy dotyczące imprezy". Po nałożeniu przez arbitra głównego kary 200 dolarów Carlsen odmówił zmiany stroju i nie został uwzględniony w dziewiątej rundzie 13-rundowego turnieju szachów szybkich. Zadeklarował, że wycofa się także z MŚ w blitzu, ale po kilkudziesięciu godzinach zmienił zdanie i przystąpił do obrony tytułu.
Ostatecznie Carlsen i występujący pod flagą FIDE Rosjanin Jan Niepomniaszczi nie rozstrzygnęli finałowego meczu o mistrzostwo świata w szachach błyskawicznych w Nowym Jorku. Został on zakończony przy stanie 3,5:3,5 i... obydwu przyznano tytuł. Brązowy medal zdobył Jan-Krzysztof Duda.