Siatkówka, Liga Mistrzów, Jastrzębski Węgiel, siatkarze, Tomasz Fornal

i

Autor: CEV Siatkarze Jastrzębskiego Węgla świętują awans do półfinału Ligi Mistrzów

Miliony w Lidze Mistrzów siatkarzy. Ile zarobili Zaksa Kędzierzyn i Jastrzębski Węgiel?

2022-03-17 10:11

Kiedy siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali u siebie mistrza Włoch Lube Civitanova 3:2, to tym samym awansowali do półfinału Ligi Mistrzów, ale także sprawili, że polską drużynę na pewno zobaczymy w finale tych rozgrywek – półfinałowym przeciwnikiem jastrzębian będą bowiem broniący tytułu w LM gracze Zaksy Kędzierzyn. Na tym poziomie rywalizacji w grę zaczynają tez wchodzić konkretne premie finansowe i nagrody za wyniki. Polskie kluby mogą liczyć na duży zastrzyk finansowy.

Od pewnego czasu władze europejskiej siatkówki poszły po rozum do głowy i zaczęły poważnie traktować najważniejsze rozgrywki pucharowe na kontynencie. Znacząco zwiększono pulę nagród, co skutkuje tym, iż gdy zajdzie się wysoko w Lidze Mistrzów, można… nie tracić pieniędzy. Kiedyś do gry w tych prestiżowych zmaganiach niemal wyłącznie się dokładało, ale obecnie dobrze premiowane jest znalezienie się w czołowej czwórce siatkarskiej LM, a najlepiej – w finałowej dwójce. Skoro w czwórce mamy dwa kluby oraz pewność, że jeden z nich wystąpi w finale LM 21/22, można już zacząć liczyć nie najgorsze wpływy. – Awans do finału przynosi lekką górkę finansowo, ale dopiero wygranie Ligi Mistrzów daje realny zysk – tłumaczył rok temu „Super Expressowi” Sebastian Świderski, ówczesny prezes Zaksy Kędzierzyn, która okazała się najlepszą drużyną Europy.

Horror w Jastrzębiu, Fornal show! Mistrzowie Polski w półfinale Ligi Mistrzów! [WIDEO]

Ostatnia akcja finału Ligi Mistrzów siatkarzy Zaksa - Itas

Nie inaczej jest obecnie. Ktoś z dwójki Jastrzębski Węgiel – Zaksa znajdzie się w finale LM, a to będzie automatycznie oznaczać otrzymanie premii w wysokości co najmniej 250 000 euro – tyle ma zagwarantowane finalista. Zwycięzca LM dostaje już pół miliona euro. Trzecie miejsce to z kolei wpływ 125 tys euro na konto. Za wygraną w meczu półfinałowym CEV wypłaca 20 000 euro, a za porażkę przysługuje połowa tej sumy.

W dotychczasowych rozgrywkach Ligi Mistrzów jastrzębianie i kędzierzynianie także już byli nagradzani za poszczególne wyniki. Trzeba jednak od wszystkich premii odjąć wpisowe 30 000 euro – 25 000 za fazę grupową i 5 000 za ćwierćfinał. Po tym odliczeniu Zaksa zainkasowała 30 000 euro, a Jastrzębie – 50 000.

Nie rozbiły banku, ale walczyły bardzo dzielnie. Developres Rzeszów poza Ligą Mistrzyń

Wszystkie wpływy trzeba jednak rozpatrywać pamiętając o kosztach organizacyjno-logistycznych przeprowadzania meczów i wyjazdów, które ponoszą kluby. To dlatego dopiero zajście do ścisłego finału otwiera realną możliwość zarobku.

Spójrzmy teoretycznie na to, ile może w optymalnym wariancie otrzymać za udział w LM Jastrzębski Węgiel, który do tej pory nie przegrał meczu – o ile utrzyma zwycięską ścieżkę:

* 50 000 euro (234 tys zł) za dotychczasowe występy w LM

* 40 000 euro (187 tys zł) jeśli dwa razy wygra w półfinale

* 500 000 euro (2,34 mln zł) jeśli zdobędzie złoto LM

Trener Jastrzębskiego Węgla Andrea Gardini: Lubię wygrywać z Włochami [WYWIAD]

W sumie daje to 590 000 euro, czyli 2 760 000 złotych brutto. To bilans przed odliczeniem poniesionych przez klub wydatków w związku z udziałem w LM, a te mogą dochodzić do miliona złotych.

Sonda
Czy ZAKSA obroni tytuł w Lidze Mistrzów?
Najnowsze