Tomasz Wójtowicz

i

Autor: Igor Smirnow/KPRP

Mistrz olimpijski i wielki siatkarz został patronem lubelskiej hali

2021-10-22 15:18

Mistrz olimpijski z 1976 r. i mistrz świata z 1974 r., uważany przez wielu za najlepszego polskiego siatkarza w historii Tomasz Wójtowicz, został patronem hali Globus w Lublinie, w której rozgrywane są prestiżowe zawody sportowe. W środę odbyły się tam mecze o Superpuchar siatkarskich ligi pań i panów, a pan Tomek zaszczycił imprezę obecnością.

W Hali Globus Wójtowicz pojawił się, mimo iż od dłuższego czasu zmaga się z chorobą nowotworową. Mówił o niej między innymi na łamach „SE”. Ostatnio wraca jednak do aktywności, także do komentowania meczów na antenie Polsatu Sport. "Hali Sportowo-Widowiskowej Globus zlokalizowanej przy ulicy Kazimierza Wielkiego 8 w Lublinie nadaje się imię Tomasza Grzegorza Wójtowicza" – głosi paragraf pierwszy uchwały rady miasta Lublin podjętej jednomyślnie podczas czwartkowej sesji. Wcześniej, 14 września, w Trybunale Koronnym na Starym Mieście Wójtowicz, odbierając tytuł honorowego obywatela Lublina, powiedział m.in., że honor, jaki go spotkał jest porównywalny tylko do zdobycia olimpijskiego złota, które jest uhonorowaniem sportowej kariery. Podczas tej uroczystości padła propozycja, by hali Globus nadać imię sportowca, którego postawa i sportowe osiągnięcia mogą stanowić wzór. Miejscy radni bez wahania podjęli temat, doprowadzając do jego realizacji.

Były trener kadry siatkarzy o szukaniu selekcjonera przez PZPS: To nie jest prawdziwy konkurs

Lublinianin Tomasz Wójtowicz jest pierwszym Polakiem, który w 2002 roku wprowadzony został do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame w Holyoke w amerykańskim stanie Massachusetts, gdzie w 1895 roku William Morgan stworzył nową grę dającą początek dzisiejszej siatkówce. Po Wójtowiczu zaszczytu wprowadzenia do panteonu siatkarskich sław dostąpili trzej inni Polacy - Stanisław Gościniak (2005 rok), Edward Skorek (2006) i Hubert Jerzy Wagner (2010).

Znany trener siatkarzy o wyborze selekcjonera kadry i... słynnej aktorce

W ogłoszonym w 2000 roku przez Międzynarodową Federację Siatkówki (FIVB) plebiscycie na najlepszego siatkarza XX wieku, Wójtowicz znalazł się w finałowej ósemce. Zwycięstwo przypadło Amerykaninowi Karchowi Kiraly'emu. Wójtowicz w latach kariery uznawany był za najlepszego atakującego na świecie. W reprezentacji Polski zaliczył 325 występów.

Sonda
Kto powinien zostać trenerem reprezentacji Polski siatkarzy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze