Siatkówka, Jean Patry, Jastrzębski Węgiel, reprezentacja Francji

i

Autor: Jastrzębski Węgiel Jean Patry

Kolejny mistrz olimpijski w PlusLidze

Mistrz Polski ogłosił hit transferowy. Znowu siatkarska gwiazda na naszych parkietach

2023-07-04 12:37

Jastrzębski Węgiel, tegoroczny mistrz Polski siatkarzy, nie zbacza z kursu pozyskiwania czołowych zawodników świata. Mimo poważnych strat personalnych po sezonie, działacze śląskiego klubu nie próżnowali i zdecydowali się ponownie na francuski kierunek. Nowym atakującym drużyny z Jastrzębia będzie reprezentant Trójkolorowych Jean Patry.

W Jastrzębiu ostatnio występowało aż trzech mistrzów olimpijskich znad Sekwany – atakujący Stephen Boyer, przyjmujący Trevor Clevenot i rozgrywający Benjamin Toniutti. Z tego tercetu w przyszłym sezonie zobaczymy w złotej drużynie jedynie tego ostatniego, ale nie ma tego złego… Mierzący 207 cm 27-letni Patry to zawodnik pierwszej szóstki ekipy Francji, która dwa lata temu sięgała w Tokio po złoto olimpijskie. Kontrakt z Jastrzębskim Węglem będzie obowiązywał na najbliższy sezon z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Transferowy hit potwierdzony. Przed występami w Lidze Mistrzów polski klub sięga po mistrza świata

Ma zastąpić Stephena Boyera

– Kiedy stało się jasne, że w sezonie 2023/2024 naszych barw nie będzie już reprezentować Stephen Boyer, staraliśmy się pozyskać możliwie najbardziej wartościowego zmiennika – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla. – Wybór szybko padł na innego z grona złotych medalistów olimpijskich. Boyer ma za sobą świetny sezon, ale głęboko wierzę w to, że Jean Patry wypełni po nim lukę optymalnie. Historia Jastrzębskiego Węgla pokazuje, że siatkarze francuscy zawsze czuli się u nas bardzo dobrze i praktycznie w każdym przypadku stanowili wartość dodaną. Dlatego cieszę się z tego, w jaki sposób obsadziliśmy tę ważną pozycję w naszym zespole – dodaje szef śląskiego klubu.

Stefano Lavarini przyznaje, że siatkarki go pozytywnie zaskoczyły. Ale ma też problem: „Nie jesteśmy bliżej igrzysk”

Patry w 2020 roku został wybrany najlepszym atakującym kontynentalnych kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich, a w 2021 roku MVP turnieju finałowego Pucharu Challenge. W Lidze Narodów zdobywał z kadrą swojego kraju także srebrne (2018, Lille) i brązowe medale (2021, Rimini). Ostatnio francuski atakujący był podporą włoskiego Allianzu Mediolan.

– Przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu postawiłem sobie za cel, by grać w jak najlepszym klubie, a Jastrzębski Węgiel spełnia ten warunek – powiedział Patry. – PlusLiga będzie dla mnie czymś nowym, ale chciałbym z moim nowym klubem kontynuować zwycięski kurs i zdobywać kolejne trofea.

Tomasz Fornal opowiada o sezonie reprezentacyjnym
Najnowsze