Świetna wiadomość dla kadry siatkarzy. Wilfredo Leon gra lepiej u Grbicia niż u Heynena

2022-01-21 12:41
Siatkówka, mistrzostwa Europy 2021, Polska, reprezentacja Polski, Wilfredo Leon
Autor: CEV Wilfredo Leon w trakcie meczu ME 2021

W maju nowy selekcjoner Nikola Grbić rozpocznie pracę z reprezentacją Polski siatkarzy, z nadziejami na obronę złota mundialu w tym roku i sukces olimpijski za dwa lata. Serbski szkoleniowiec ma w ręku dodatkowy atut: prowadzi na co dzień gwiazdora naszej kadry Wilfredo Leona we włoskiej Perugii. I po formie polskiego Kubańczyka widać, że ten duet rozumie się znakomicie.

To kapitalna wiadomość także w kontekście celów stawianych przed drużyną narodową. Do tej pory kibice odczuwali niedosyt: Leon, od kiedy w 2019 r. zasilił reprezentację Polski, nie wygrał z nią żadnego turnieju. Wydawało się, że to się zmieni w ubiegłym roku, dzięki współpracy Wilfredo z trenerem kadry Vitalem Heynenen w Perugii. Jednak znów czegoś zabrakło, by Biało-Czerwoni świętowali złote medale. Skądinąd wiadomo, że burzliwe rozstanie Heynena z klubem (Belga zwolniono w trakcie finału Serie A) wynikało z braku chemii między nim a zawodnikami, którzy nie rozumieli jego metod. Grbić to całkiem inna bajka.

Wilfredo Leon może poczuć się oszukany. Stał się ofiarą politycznej gry?

– Mówiono mi, że system treningowy Heynena w Perugii był zupełnie inny niż mój – przyznaje Grbić pytany przez „SE” o współpracę z Leonem. – Ja mam swoje podejście i z niego wynika prosta zależność: nie mogę w niedzielę na meczu oczekiwać od gracza pełnej mocy i serii asów serwisowych, jeśli tego nie przepracował w ciągu tygodnia, robiąc setki powtórzeń – wyjaśnia serbski szkoleniowiec.

Sebastian Świderski opowiada jak wybierano trenerów siatkarskich reprezentacji

Ogromne zamieszanie wokół Vitala Heynena. Były trener Polaków wciąż bez pracy! Mocny komentarz Belga

A o Wilfredo mówi w samym superlatywach. – Leon to kapitalny gość, w stu procentach oddany temu, co robi w meczu i na treningu. Ludzie, którzy znają go z czasów gry w Zenicie Kazań, twierdzą, że wrócił do poziomu sportowego z tamtego okresu – zapewnia Grbić. – Teraz jest liderem w wielu klasyfikacjach. Profesjonalizm polega również na tym, że skromnie wykonuje się mistrzowską robotę, także dla kolegów z drużyny. Nie zawsze chodzi o zdobycie 30 pkt w meczu.

Jaką filozofię wyznaje Grbić w prowadzonych przez siebie drużynach? Wyjaśnia: – Każdy zespół ma wewnętrzną dynamikę, którą trzeba zrozumieć. Ludzie i gracze są różni, a moim zadaniem jest przekonać każdego, że to co robię, jest w najlepszym interesie drużyny. Jeśli więc nie ma zrozumienia, ktoś nie chce się dostosować, czy ma swoje pomysły, to dojdzie do rozstania. I osobą opuszczającą reprezentację Polski nie będę ja. Może zabrzmiało to arogancko, ale tu przecież wcale nie chodzi o mnie – zapewnia Serb.

Leon w tym sezonie Serie A (15 meczów, trener N. Grbić)

Liczba punktów: 292 – śr. 19,5 na mecz (1. m. w lidze)

Skuteczność w ataku: 56 proc. (5. m.)

Liczba asów: 47 – śr. 3,1 na mecz (1. m.)

Leon w poprzednim sezonie Serie A (sez. zas.+play-off, trener V. Heynen)

Liczba punktów: 631 – śr. 19,7 na mecz (1. m.)

Skuteczność w ataku: 51 proc. (10. m.)

Liczba asów: 76 – śr. 2,4 na mecz (2. m.)

Sonda
Czy Nikola Grbić poprowadzi Polaków do wielkich sukcesów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze