Mariusz Wlazły

i

Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS

Słynny siatkarz przekaże wiedzę w inny sposób

Taką funkcję obejmie w klubie Mariusz Wlazły po zakończeniu kariery. Nietypowa rola legendy

2023-04-03 10:41

20 sezonów na parkiecie, ponad 500 rozegranych meczów PlusLigi, ponad 7500 zdobytych punktów, 9 mistrzostw Polski, 4 medale innych kolorów, do tego bogata w sukcesy kariera reprezentacyjna okraszona złotem i srebrem mistrzostw świata – to wszystko przechodzi do wielkiej historii polskiej siatkówki, bo Mariusz Wlazły, zawodnik Trefla Gdańsk ogłosił, że ten sezon jest jego ostatnim w karierze. Pozostaje jednak w klubie w zupełniej nowej roli.

Ten moment musiał nadejść, tym bardziej że bohater siatkarskiej Polski w tym roku kończy 40 lat, a na pozycji atakującego to wiek zaawansowany. Długowieczności sportowej na takim poziomie i tak można mu było pozazdrościć. Mimo że w klubie pełnił już rolę zmiennika, wciąż jeszcze potrafił pokazać firmowy wyskok z niebotycznym zasięgiem czy palnąć serwisem tak, że rywale chowali się, by nie dostać piłką.

Mariusz Wlazły zapowiedział koniec kariery! Legendarny zawodnik mówi „stop”

Czas jednak biegnie nieubłaganie, Wlazły był obok 44-letniego Łukasza Żygadły jedynym aktywnym siatkarzem z grupy, która w 2006 roku zdobywała historyczne srebro MŚ. Reszta kolegów z ekipy trenera Lozano od dawna pracuje w innej roli, prezesów, trenerów czy działaczy.

Wlazły zostanie przy siatkówce, chociaż w nieco innej roli niż trenerska czy urzędnicza. – W przyszłym sezonie będę pełnił nową funkcję: koordynatora przygotowania psychologicznego. Podstawą moich obowiązków będzie miedzy innymi organizowanie przestrzeni współpracy pomiędzy drużyną a psychologiem – zapowiedział Wlazły, który od kilku lat studiuje psychologię i jest mocno zainteresowany tematyką wpływu sfery mentalnej na wyniki sportowe.

Zaksa kontra Jastrzębie w finale Ligi Mistrzów i PlusLigi? „Może się jeszcze spotkamy” [DRABINKA PLAY-OFF PLUSLIGI]

Uruchomili innowacyjny projekt

– Uważam, że przygotowanie psychologiczne jest równie ważne jak inne elementy szkolenia i przygotowania zawodników do rywalizacji. Oczywiście nie twierdzę, że samo przygotowanie psychologiczne, bez innych jednostek szkoleniowych, wystarczyłoby do osiągnięcia najwyższych celów i sukcesu sportowego. Podkreślam jedynie współzależność wszystkich płaszczyzn odpowiadających za przygotowanie zawodnika do zmagań sportowych – wyjaśnia Wlazły, który w Treflu rzucił pomysł stworzenia Centrum Wsparcia Psychologicznego dla sportowców.

„Gdy zobaczyłem jak atakuje, sądziłem, że siatka wisi pół metra za nisko”. Tak zaczynał Mariusz Wlazły

– W tym roku uruchomiliśmy innowacyjny, pilotażowy projekt programu opieki psychologicznej zawodników Trefla Gdańsk. Jest to połączenie mojego wieloletniego doświadczenia sportowego, czyli między innymi zrozumienia specyfiki sportu i bycia integralną częścią zespołu, z profesjonalnym oddziaływaniem psychologicznym. Zawodnicy współpracują z dr Martą Witkowską, która bezpośrednio pracuje nad kondycją psychiczną zespołu. To, w połączeniu z moim doświadczeniem i oczywiście z pracą całego sztabu odpowiedzialnego za przygotowanie sportowe, pozwoliło nam cieszyć się z osiągnięcia celu drużynowego, jakim był awans do fazy play-off – skomentował wybitny siatkarz.

Najnowsze