Wielka afera przed startem MŚ w siatkówce! Rywale grzmią w stronę Polaków

i

Autor: Cyfrasport Wielka afera przed startem MŚ w siatkówce! Rywale grzmią w stronę Polaków

Kontrowersyjny system

Wielka afera przed startem MŚ w siatkówce! Rywale grzmią w stronę Polaków, są zniesmaczeni

2022-08-26 10:07

Już w piątek (26 sierpnia) rozpoczną się mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn. Będą one rozgrywane w Polsce i Słowenii, co samo w sobie jest sporym atutem dla reprezentacji gospodarzy. Jednak w tegorocznych MŚ zespoły z krajów organizujących imprezę mogą liczyć na jeszcze większe przywileje, co zniesmaczyło ich rywali. Przed startem imprezy wybuchła wielka afera, a przeciwnicy grzmią między innymi w stronę Polaków. Nie pierwszy raz system rozgrywania siatkarskich MŚ wywołuje ogromne kontrowersje.

Początkowo mistrzostwa świata 2022 miały odbyć się w Rosji, ale wybuch wojny w Ukrainie szybko zweryfikował te plany. Miejsce Rosjan zajęli Polacy i Słoweńcy, którzy zadeklarowali się do przeprowadzenia siatkarskiego mundialu. Polska od lat słynie z wyjątkowej atmosfery i chętnie organizuje wielkie imprezy, więc wydawało się to naturalne. Najważniejszy turniej tego sezonu rozpocznie się już 26 sierpnia, ale tuż przed startem MŚ wybuchła spora afera związana z systemem rozgrywek. Jest on znacząco inny niż w poprzednich światowych czempionatach. Wcześniej aż do półfinału rywalizowano w grupach, których zasady często ustalano w ostatniej chwili, a teraz po fazie grupowej od 1/8 finału rozpocznie się system pucharowy. Mogłoby się wydawać, że to zmiana na plus, ale nie zabrakło kontrowersji. Wszystko w związku z kwestią rozstawienia po fazie grupowej.

Grbić mówi o stresie przed MŚ siatkarzy. Zdecydowane słowa selekcjonera

PKO EKSTRAKLASA odc 02

Wielka afera przed startem MŚ w siatkówce! Rywale grzmią w stronę Polaków

W pierwszej fazie MŚ 24 drużyny podzielono na sześć grup. Z każdej awansują dwa najlepsze zespoły, do których dołączą cztery reprezentacje z najlepszym bilansem z 3. miejsca. Później 16 ekip zostanie rozstawionych przed 1/8 finału zgodnie z bilansem w fazie grupowej. Z ważnym szczegółem - Polska i Słowenia (o ile wyjdą z grupy) jako gospodarze mają zagwarantowane rozstawienie z numerami 1-2, co oznacza teoretycznie najprostszą ścieżkę. Polacy i Słoweńcy będą porównywać grupowy bilans tylko między sobą, co mocno nie podoba się ich rywalom.

Heynen wspomina Kubiaka, mówi o Kurku i kryzysie kadry. „Położyłem głowę pod topór”

Siatkarka piękność sprzedaje w internecie gorące zdjęcia!

Nie rozumiem tego. Organizują zawody, pomagają FIVB. Ale to mistrzostwa świata, nieprywatny turniej. To niesprawiedliwe - mówił w rozmowie z "Interią" Igor Kolaković, trener Serbów. - To jasne, że zasada z zapewnieniem najwyższego rozstawienia Polakom i Słoweńcom nie jest w porządku. To niewłaściwe i niepotrzebne. Daje im dużą przewagę, a te zespoły przecież i tak są bardzo silne. Ale zasady to zasady i przecież nie będziemy na nie narzekać - wtórował mu w rozmowie ze "Sport.pl" Nikołaj Jeliazkow, trener Bułgarii (pierwszego rywala Polski na MŚ). Odpowiedź drugiej strony jest stanowcza.

Czy sportowo to ruch całkowicie fair? Wiemy, że nie do końca, ale tego trudno uniknąć. Gospodarz zawsze ma pewną korzyść z organizacji imprezy. Dla nas najważniejsze, że inni już przed turniejem wiedzą, jak zostanie to rozwiązane, mogą się z tym oswoić i wszystko jest jasne. Nie chcieliśmy, żeby powtórzyły się sytuacje z poprzednich lat. Wtedy o wielu sprawach dowiadywaliśmy się dopiero w trakcie trwania mistrzostw świata, czy mistrzostw Europy i to wszystkich najbardziej denerwowało - powiedział "Sport.pl" prezes PZPS, Sebastian Świderski. - Wszystko jest jasne przed turniejem, więc tu nie widzę problemu. Rywale mają prawo powiedzieć, że sportowo nie wszystko będzie tu równe, ale niech zadadzą sobie pytanie: a czy kiedykolwiek było? - wymownie ocenił Nikola Grbić.

Siatkówka, MŚ 2022, drabinka, system rozgrywek, grupy

i

Autor: Info SE System rozgrywek w MŚ siatkarzy 2022

QUIZ. Ile wiesz o siatkarskich mistrzostwach świata?!

Pytanie 1 z 15
Ile razy reprezentacja Polski siatkarzy została mistrzem świata?
Najnowsze