Wielki sukces Roberta Kubicy w wyścigu 24h Le Mans. Przed rokiem przeżył tam koszmar

2022-06-12 20:08
Robert Kubica w Le Mans 24h
Autor: AP PHOTO Robert Kubica w Le Mans 24h

Włoski zespół wyścigowy Prema Orlen Team, w którym kierowcą jest Robert Kubica zajął drugie miejsce w klasie LMP2 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans na torze Circuit de la Sarthe. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła, tak jak przed rokiem, ekipa Toyoty. Robert Kubica jest pierwszym polskim kierowcą, który stanął na podium 24 Le Mans.

W LMP2 zwyciężył zespół JOTA jadący w składzie Meksykanin Roberto Gonzales, Portugalczyk Antonio Costa i Brytyjczyk Will Stevens. W ekipie Prema, która w klasyfikacji generalnej była szósta, obok Kubicy jechali Szwajcar Louis Deletraz i debiutant Włoch Lorenzo Colombo. Zespół miał do dyspozycji samochód Oreca.

Zwycięzcy i drugi team przejechali w sumie 369 okrążeń toru. Kubica jako ostatni przejął samochód na dwie godziny przed metą, ale straty wynoszącej ponad dwie minuty do JOTY nie był w stanie odrobić. Na trzynastym i czternastym miejscu w LMP2 rywalizację ukończyły dwa samochody wystawione przez polski zespół Inter Europol Competition.

Poważne oskarżenia wobec prezesa 9-krotnego mistrza Polski! Został zatrzymany przez służby

Kubica jeździł bolidem po Warszawie.

W klasyfikacji generalnej triumfowała Toyota GR010 - Hybrid, którą prowadzili Szwajcar Sebastien Buemi, Nowozelandczyk Brendon Hartley i Japończyk Ryo Hirakawa. Dwaj pierwsi to byli kierowcy Formuły 1. Przez 24 godziny przejechali 380 okrążeń. Drugie miejsce wywalczył drugi zespół Toyoty pokonując także 380 okrążeń.

Drugie miejsce w LMP2 to najlepszy wynik jaki zespół z Polakiem w składzie uzyskał w tym rozgrywanym już po raz 90. wyścigu.

Kubica startował w 24 Le Mans już w ubiegłym roku i gdyby nie ogromny pech, miał szansę na zwycięstwo w klasie LMP2. Na niespełna 20 minut przed końcem rywalizacji jego team Oreca prowadził w klasyfikacji LMP2. I wtedy, gdy za kierownicą siedział Chińczyk Yifei Ye, w samochodzie doszło do awarii elektronicznego czujnika sterującego pedałem gazu. Samochód zatrzymał się na torze, o dalszej jeździe nie było mowy.

Joanna Jędrzejczyk zakończyła karierę. Legendy MMA żegnają wybitną mistrzynię UFC, piękne wpisy

Sonda
Robert Kubica będzie stałym kierowcą w sezonie 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze