O tym, że żużel jest jedną z najpopularniejszych w Polsce dyscyplin sportowych przekonaliśmy się podczas "Plebiscytu Przeglądu Sportowego". Najlepszym zawodnikiem z naszego kraju wybrano Bartosza Zmarzlika, indywidualnego mistrza świata, który wyprzedził kapitana reprezentacji i jednego z najlepszych napastników świata, Roberta Lewandowskiego.
Powrót rozgrywek bez wątpienia najlepszej żużlowej ligi świata, PGE Ekstraligi jest niezwykle ważny! Przypomnijmy, że zawodnicy funkcjonują jako mikroprzedsiębiorcy, zatrudniając mechaników czy dokonując zakupu potrzebnego do uprawiania tej dyscypliny sprzętu. Sam sport generuje też kilkadziesiąt milionów złotych rocznego obrotu. Jaki plan na "odmrożenie" zmagań mają działacze?
Przede wszystkim należy pamiętać, że żużel jest sportem bezkontaktowym, a zawodnicy są chronieni kaskami, goglami, kombinezonami i rękawiczkami. Zawodnicy oraz osoby obsługujące zawody będą podlegać absolutnemu reżimowi sanitarnemu. Co to znaczy? Przede wszystkim - kluby mają wyznaczyć osoby niezmienne, które będą uczestniczyć w treningach i zawodach. To pozwoli wykluczyć szybko całe grono w przypadku zakażenia.
Oczywistym jest także korzystanie przez wszystkie osoby z obsługi wydarzenia z rękawiczek i maseczek, a także zachowanie zasad higieny i dezynfekcji. Zawodnicy mają dojeżdżać na mecze transportem własnym. Wprowadzone zostaną także obowiązkowe testy, protokół monitorowania symptomów chorobowych, a każda osoba wchodząca na obiekt będzie musiała przejść badanie temperatury.
Na stadionach i obiektach treningowych mają zostać wydzielone także odpowiednie niezależne od siebie strefy, tak by w jednym momencie nie gromadziło się w nich więcej niż 50 osób.
Strefy przeznaczone do treningów:
a) strefa parku maszyn (min. 1000 m2) - do 50 osób
b) strefa toru i płyty wewnątrz toru (min. 12000 m2) - do 14 osób
c) strefa parku technicznego (500 m2) - do 15 osób
Strefy przeznaczone do zawodów:
a) strefa parku maszyn (min. 1000 m2) - do 50 osób
b) strefa toru i płyty wewnątrz toru (min. 12000 m2) - do 14 osób
c) strefa wieży sędziowskiej - do 10 osób
d) strefa parku technicznego (500 m2) - do 15 osób
e) strefa trybun oraz pasa bezpieczeństwa - do 20 osób
f) strefa wozów transmisyyjnych - do 15 osób
Rozpoczęcie rozgrywek bez udziału publiczności miałoby nastąpić 12. czerwca. Zaplanowano 14 kolejek po cztery mecze i rundę finałową (osiem meczów). Łącznie do 30. października rozegranoby 64 mecze.
Etapy "odmrożenia" rozgrywek PGE Ekstraligi:
8.05 - początek bezwzględnej 14-dniowej izolacji zawodników i mechaników, a także obserwacja zdrowia
22.05 - wykonanie testów zawodnikom, mechanikom, sztabom szkoleniowym, osobom funkcyjnym i urzędowym
29.05 - rozpoczęcie 14-dniowego okrestu trenowania - po ośmiu zawodników i mechaników na jednym obiekcie
12.06 - rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi
30.10 - zakończenie rozgrywek PGE Ekstraligi