Diana Davis

i

Autor: Raul Mee/AP/EAST NEWS Diana Davis

Policzek dla Rosji

Córka wielkiej gwiazdy rozwścieczyła Rosjan. Odwróciła się do nich plecami, nie mogą tego znieść

2022-09-20 12:35

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę spora część sportowców z tego kraju nie może startować w międzynarodowych zawodach. Do końca wojny jeszcze daleko i na razie nie zapowiada się, by coś w kwestii startów wykluczonych sportowców miało się zmienić. Niektórzy z nich starają się jakoś poradzić sobie z tym problemem i tak wschodząca gwiazda łyżwiarstwa figurowego Diana Davis planuje startować nie pod flagą Rosji, a jako reprezentantka USA. Taki ruch rozwścieczył Rosjan.

W Rosji łyżwiarstwo figurowe to niezwykle ważna dyscyplina. Tysiące młodych mężczyzn oraz kobiet trenuje pod okiem wymagających opiekunów, by na kolejnych mistrzostwach i igrzyskach walczyć o jak najwyższe cele. Jedną z wielkich gwiazd tego sportu jest trenerka Eteri Tutberidze, która sama nie odnosiła wielkich sukcesów jako zawodniczka, ale wyszkoliła wiele mistrzyń – jej podopieczne Alina Zagitowa i Jewgienija Miedwiediewa w 2018 roku w Pjongczangu zdobyły odpowiedni złoto i srebro w konkursie solistek. Trudno się też dziwić, że córka Tutberidze, Diana Davis, także trenuje ten sport i zaczyna odnosić pierwsze sukcesy. Urodzona w USA zawodniczka postanowiła jednak zmienić kraj, który będzie reprezentować, co bardzo nie spodobało się Rosjanom!

Kamil Stoch przekazał wspaniałą wiadomość! Kibice w końcu się doczekali, uprzedził Thurnbichlera

Sonda
Jak oceniasz decyzję o wykluczeniu Rosji z życia sportowego?

Córka legendarnej trenerki przenosi się do USA, Rosjanie wściekli

Diana Davis urodziła się w 2003 roku w USA, gdzie wówczas mieszkała i pracowała jej mama. Tutberidze po trzech latach od narodzin córki postanowiła wrócić jednak do Moskwy i w Rosji kontynuowała pracę trenerki. Davis radzi sobie na tyle dobrze, że wystartowała już na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie jednak nie odniosła większych sukcesów.

Obecnie rosyjscy łyżwiarze figurowi nie mogą startować w międzynarodowych zawodach, więc 19-letnia zawodniczka postanowiła wykorzystać fakt, że ma podwójne obywatelstwo i przeniosła się do USA. Jak podaje portal Interia Sport Diana Davis i jej partner zostali członkami amerykańskiej federacji (USFS) i mają wystartować w Challenge Cup, który jest elementem eliminacji mistrzostw Stanów Zjednoczonych.

Polscy skoczkowie przeszli do historii! Stanęli na podium w premierowym konkursie duetów, byli o włos od wygranej w Rasnovie

Taki ruch oczywiście nie spotkał się z aprobatą w samej Rosji. Dyrektor generalny tamtejszego związku łyżwiarstwa nie może pogodzić się z tą decyzją. – To jakiś nonsens! To nasi łyżwiarze – denerwuje się Aleksander Kogan, cytowany przez RIA Novosti.

PKO Ekstraklasa Raport odc. 6
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze