1pub_Alan Łyszczarczyk

Autor: Claus Andersen/Getty Images Alan Łyszczarczyk

Wielki sukces reprezentacji Polski w mistrzostwach świata w hokeju! Wywalczyli upragniony awans, pokonując Japonię

2022-05-01 19:04

Przez dwa sezony polscy hokeiści na lodzie rywalizowali w MŚ Dywizji 1B czyli "trzeciej ligi" świata. W turnieju w Tychach wywalczyli upragniony awans do wyższej klasy rozgrywek. W niedzielę pokonali Japonię 2:0.

W poprzednich spotkaniach na lodowisku w Tychach Polacy wygrali kolejno z Estonią 3:0, Ukrainą 3:2 (po serii karnych) i z Serbią 10:2. Liderem rozgrywek była jednak Japonia, która swoje mecze wygrała wysoko i bez dogrywki. Zwycięzca brał wszystko czyli promocje do Dywizji 1A w roku 2023. Polska drużyna, prowadzona przez słowackiego trenera Roberta Kalabera, od początku miała przewagę w decydującym spotkaniu. Prowadzenie dał jej Arkadiusz Kostek w 26 min., a sukces zwieńczył w 58 minucie 24-letni Alan Łyszczarczyk grający na co dzień w czeskiej lidze, w barwach klubu HC Frýdek-Místek.

Gol Łyszczarczyka był dość osobliwy. Atakowany przez Polaka japoński obrońca pchnał krążek w kierunku bandy za swoją bramką. On jednak odbił sie od łyżwy stojącego na drodze sędziego i stał się prezentem dla polskiego napastnika. Ten nie zmarnował okazji.Polscy hokeiści grali poprzednio na zapleczu elity czyli w Dywizji 1A w latach 2015-18. Długo przyszło im czekać na powrót do wyższej klasy, bowiem czempionat 1B w poprzednich dwóch latach odwoływany był z powodu pandemii koronawirusa.A od ostatniej obecności Polski w gronie elity mija właśnie 20 lat. Ile przyjdzie jeszcze czekać? Tymczasowo ścieżka jest uproszczona, bowiem z rozgrywek usunięto reprezentacje krajów agresorów: Rosji i Białorusi.