Kamil Stoch drugim w historii medalistą w lotach narciarskich

Autor: Eastnews

Kamil Stoch drugim polskim medalistą mistrzostw świata w lotach narciarskich

2018-01-20 20:26

Wielki Kamil Stoch z kolejnym medalem! Polak po sobotnim finale mistrzostw świata w lotach narciarskich ma już medale wszystkich światowych imprez. Ostatnim skalpem były dla niego loty narciarskie, które naszym zawodnikom nie leżały nigdy. Ostatnim Polakiem, który stanął na podium tej imprezy był Piotr Fijas. Na sukces ten czekaliśmy długich 39 lat.

Fijas zajął trzecie miejsce w Planicy w roku 1979. Polak przegrał wówczas z Arminem Koglerem z Austrii oraz Axelem Zitzmannem z NRD. Oddał cztery skoki: 149 metrów, 166 metrów, 152 metry oraz ostatni, decydujący, po którym zdystansował Andreasa Hille z NRD, na 162 metry. Później startował jeszcze sześciokrotnie. Najbliżej powtórzenia sukcesu był w 1988 roku, gdy zajął siódmą lokatę w niemieckim Oberstdorfie.

Nigdy na podium nie stanął Adam Małysz. Raz był czwarty, na koniec kariery, w słoweńskiej Planicy zajął czwartą lokatę. Na tej samej imprezie, Polacy zajęli też czwartą lokatę w konkursie drużynowym. Skakał tam również Kamil Stoch, dla którego, do soboty, był to największy sukces na mamucich obiektach. W 2014 roku był indywidualnie piąty. Dwa lata temu w ogóle nie zakwalfikował się do konkursu, a w sobotę wreszcie stanął na podium. Do złota zabrakło mu kilku metrów, bo presję wytrzymał Daniel Andre Tande.

Kamil Stoch wicemistrzem świata! Przegrał w Oberstdorfie tylko z Danielem Andre Tande

Agnieszka Radwańska przegrała i odpadła z Australian Open

Norwegowie wściekli po pierwszym dniu MŚ w lotach. Sędziowie nie wiedzieli, co robią