Kim była Wanda Rutkiewicz? Sejm ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz

2021-10-14 18:25
Kim jest Wanda Rutkiewicz (na zdjęciu: w środku)?
Autor: GRAZYNA WOJCIK ARCHIWUM Kim jest Wanda Rutkiewicz (na zdjęciu: w środku)?

Wanda Rutkiewicz będzie patronką 2022 roku! Sejm w czwartek, 14 października ustanowił Rokiem Wandy Rutkiewicz. To była wybitna alpinistka i himalaistka, która jest uznawana za jedną z najlepszych. Co udało jej się osiągnąć? Jakie były jej największe sukcesy?

Sejm ustanowił w czwartek 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz. "W 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jednej z najwybitniejszych himalaistek świata" – podkreślono w uchwale. Za uchwałą opowiedziało się 446 posłów, 1 był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Kim była Wanda Rutkiewicz?

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach na Litwie. W uchwale przypomniano, że po zakończeniu wojny przyszła himalaistka wychowywała się we Wrocławiu; na tamtejszej politechnice uzyskała dyplom inżyniera elektronika. Po przeprowadzce do Warszawy Rutkiewicz związała się naukowo z Instytutem Maszyn Matematycznych - ośrodkiem tworzącym zręby polskiej informatyki. Jak wskazano w uchwale, himalaistka specjalizowała się w pracach nad pamięcią komputerową. Podkreślono również, że w latach osiemdziesiątych Rutkiewicz należała do "Solidarności", a działalność w opozycji demokratycznej była dla niej ważna.

42 lata temu zdobyła Mount Everest. Kim była Wanda Rutkiewicz?

Jak wskazano w uchwale, Rutkiewicz "od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów". "Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy, często słysząc słowa, że "baby się do niego nie nadają, bo są słabsze"" – podkreślono.

"Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistka +były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach+. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i inteligencją" – wskazano. Jak również zauważono, w górach Rutkiewicz czuła wolność. "Góry traktowała jako przestrzeń wyjątkowej rywalizacji, pragnęła zwycięstwa nad nimi. Wygrywała walki w Tatrach, Alpach, Andach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach, często były to pierwsze przejścia kobiece" - podkreślono.

Co osiągnęła Wanda Rutkiewicz?

16 października 1978 r. Rutkiewicz zdobyła – jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie – najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Tego samego dnia Karol Wojtyła został papieżem. Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Rutkiewicz: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". Rutkiewicz była także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym do zdobycia szczycie K2.

"Rywalizacja z górami związana była z ogromnym ryzykiem, bez którego nie potrafiła żyć. Góry były jej światem, pozwalały na wyjątkowe doznania intelektualne i estetyczne, wpinanie uznawała bowiem za twórczość" – podkreślono w uchwale. Wanda Rutkiewicz zyskała sławę, a jej wyczyny były znane na całym świcie. Walkę o zdobycie ośmiotysięczników nazywała "Karawaną marzeń”, a jej osiągnięcia sportowe budziły podziw. Jak napisano w uchwale, "dodatkowo urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach".

Wanda Rutkiewicz zaginęła 12 maja 1992 roku w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę. Od tamtej chwili jej losy nie są znane, a jej ciała nie odnaleziono. Po kilku latach sąd w Warszawie za datę jej śmierci uznał 13 maja 1992 r. "Wanda Rutkiewicz zdobyła wiele nagród i odznaczeń. Rzeczywiście, nikt tak jak Polka nie walczył o przełamanie męskiej hegemonii w światowym alpinizmie i właściwą w nim rolę kobiet" – podkreślono w uchwale.

Sonda
Czy cieszysz się, że Wanda Rutkiewicz będzie patronem 2022 roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE