Ryszard Witke nie żyje

i

Autor: Cyfra Sport Ryszard Witke nie żyje

Legendarny polski skoczek NIE ŻYJE. SMUTNE wieści o ikonie, którą kibice pamiętają z igrzysk

2020-10-28 8:49

Śmierć sportowców zawsze sprawia, że kibice pogrążają się w smutku i zadumie, wspominając wspaniałe chwile emocji, których zawodnik dostarczył na arenach. Nie inaczej jest w tym przypadku. We wtorek wieczorem ukazała się informacja, że Ryszard Witke nie żyje. Starsi fani skoków narciarskich doskonale pamiętają tego zawodnika, który dwukrotnie reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich. O śmierci ikony polskich skoków poinformował siostrzeniec byłego skoczka.

27 października zmarł w Karpaczu w wieku 81 lat dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich - w Innsbrucku 1964 i Grenoble 1968 - w skokach narciarskich Ryszard Witke - poinformował PAP siostrzeniec Tomasz Gajzler. - Ryszard Witke, był moim starszymi kolegą w kadrze narodowej. Zapamiętam go jako niezwykle miłego, sympatycznego i uczynnego sportowca. To właśnie on wygrywając jako pierwszy Polak konkursy na skoczniach w Japonii przetarł mi drogę na najwyższy stopień podium olimpijskiego - powiedział PAP mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 roku Wojciech Fortuna. Witke urodził się w Sanoku 9 listopada 1939 roku. Sportową przygodę rozpoczął trenując z braćmi. W pierwszym jego klubie Sport Budowlani Karpacz nad rozwojem kariery czuwał trener Włodzimierz Paszkiewicz. Pierwsze zwycięstwo odniósł mając czternaście lat. Od 1958 roku reprezentował barwy Śnieżki Karpacz, a dwa lata później AZS Wrocław. W tym samym roku zadebiutował w Turnieju Czterech Skoczni, w którym startował jeszcze kilkakrotnie.

Nie żyje 30-letni polski siatkarz. Trafił do szpitala z pękniętą czaszką

Mikołaj Kubica NIE ŻYJE. Zobacz największe momenty triumfów

W 1962 roku ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Olimpijski start w Innsbrucku zakończył na średniej skoczni na 45. miejscu. Na dużej był 35. W Grenoble zajął odpowiednio 32. i 31. lokatę. Był pierwszym skoczkiem z Karkonoszy, który zakwalifikował się do kadry narodowej, w której występował w latach 1959-1972, zdobywając w mistrzostwach kraju złoty, srebrny i cztery razy brązowy medal. W czempionacie globu w 1966 roku w Holmenkollen był siódmy na skoczni 70 m. Dwukrotnie zwyciężył w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. W Uniwersjadzie w Chamonix w 1964 roku uplasował się na czwartym miejscu.

OKROPNA kontuzja znanego skoczka. PRZYDZWONIŁ o ziemię, boli od samego patrzenia [WIDEO]

Na arenie międzynarodowej wystąpił po raz ostatni 6 stycznia 1972 roku w Bischofshofen. Po zakończeniu kariery sportowej, zdobył uprawnienia trenerskie i poświęcił się szkoleniu skoczków i kombinatorów norweskich. Prowadził także zajęcia w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Był też rehabilitantem w Dziecięcym Sanatorium Przeciwgruźliczym i sędzią Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Najnowsze